REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok przestępny w podatkach

Patrycja Majzner
Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków, mediator sądowy
Rok przestępny w podatkach
Rok przestępny w podatkach

REKLAMA

REKLAMA

2020 jest rokiem przestępnym co ma bezpośredni wpływ na przepisy prawa podatkowego. Jest to związane bowiem z opisanymi w Ordynacji podatkowymi sposobami liczenia upływu terminów wiążących dla podatników.

Określenie terminu w dniach

Zgodnie z art. 223 §1 Ordynacji podatkowej odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie lub zawiadomienia. W przypadku kiedy luty 2020r. jest miesiącem liczącym 29 dni pojawia się problem dla podatników jak powinni liczyć termin 14 dniowy. Jeśli podatnik otrzymał decyzję w dniu 15.02.2020r. to zgodnie z przytoczonym przepisem termin odwołania minie 29.02.2020r.

Autopromocja

Miesięczny termin wznowienia postępowania

Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Art. 12§3 Ordynacji mona odnieść do art. 241§2 pkt. 2, czyli terminu do wniesienia przez stronę żądania o wznowienie postępowania. Termin liczony jest wówczas od dnia wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zatem jeśli wyrok został opublikowany w dniu 30.01.2020r. to wówczas w przypadku roku przestępnego termin do złożenia żądania upłynie w dniu 29.02.2020r.

Roczny termin

Jak zatem liczyć termin, który rozpoczyna bieg w roku przestępnym? W tym przypadku, zgodnie z art. 12 §3 Ordynacji podatkowej terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było – w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień. Reasumując roczny termin, którego bieg rozpocznie się 29.02.2020 r. zakończy się w dniu 28.02.2021 r.

Polecamy: INFORLEX Biuro Rachunkowe - Wszystko o zmianach w prawie i podatkach. Teraz 14 dni ZA DARMO!

Odsetki przy roku przestępnym

Stosownie do art. 53§4 Ordynacji podatkowej odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego. Natomiast rozporządzenie Ministra Finansów z 22.08.2005r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej określa moment określający koniec naliczania odsetek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik określa wysokość odsetek według wzoru:

(Kz × L × O) / 365 = On= Opz
Kz – kwota zaległości,
L – liczba dni zwłoki,
O – stawka odsetek (obniżonych odsetek) za zwłokę w stosunku rocznym,
365 – liczba dni w roku,
On – kwota odsetek,
Opz – kwota odsetek po zaokrągleniu.

Zgodnie zatem z rozporządzeniem przy obliczaniu odsetek podatnik powinien przyjąć rok liczący 365 dni. Nie będzie miał znaczenia fakt, że rok 2020 jest rokiem liczącym 366 dni.

Jak liczyć limit zwolnienia z VAT?

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Przepis skierowany jest zatem do podmiotów kontynuujących działalność.

Ze zwolnienia mogą jednak skorzystać również podatnicy, którzy w 2020 roku rozpoczynają działalność i chcą skorzystać ze zwolnienia zakładając, że wartość sprzedaży nie przekroczy w ich przypadku progu 200.000 zł. W tym przypadku stosując art. 113 §9 ustawy o VAT,  jeśli działalność zostanie założona w trakcie roku kwota 200.000 zł. będzie podlegała proporcji w stosunku do okresu prowadzonej w roku podatkowym działalności gospodarczej. Podatnik utraci status zwolnienia przy przekroczeniu obliczonej kwoty. Należy jednak pamiętać, że proporcję ustala się w stosunku dziennym, a nie miesięcznym.

Wzór na obliczenie limitu zwolnienia przedstawia się następująco:

Limit proporcjonalny = 200.000 zł. x liczba dni prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu roku / liczba dni w roku podatkowym

Rok 2020 jest rokiem przestępnym i liczy 366 dni, dlatego podatnik przy obliczaniu limitu powinien wskazać w mianowniku właśnie 366 zamiast 365.

Ustawa VAT jak i Ministerstwo Finansów, nie wskazuje podatnikowi jaka wartość dni przyjąć w pozycji roku podatkowego. Czy podatnik powinien przyjąć faktyczną liczbę dni w danym roku czyli 366, czy oprzeć się na zwyczajowo przyjętej liczbie dni w roku czyli 365. Wybór jakiego dokona podatnik bezpośrednio wpłynie na wysokość limitu do zwolnienia z VAT.

Podatnik może powołać się przed organem podatkowym na dotychczasowe orzecznictwo. Otóż Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17.12.2008 r. I FSK 1682/07 podkreślił, że do celów rozliczeń z fiskusem rok kalendarzowy będący rokiem podatkowym każdorazowo powinien być liczony od 01.01 do 31.12.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA