Pełnomocnictwo ogólne – nowe wzory PPO-1 i OPO-1 od 1 marca 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowe formularze PPO-1 i OPO-1
Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 10 stycznia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru pełnomocnictwa ogólnego i wzoru zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tego pełnomocnictwa (Dz.U. z 2017 r. poz. 138).
Jak wynika z rozporządzenia, z dniem 1 marca 2017 r. zaczną obowiązywać nowe wzory formularzy:
- pełnomocnictwa ogólnego (PPO-1),
- zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu pełnomocnictwa ogólnego (OPO-1).
W nowych formularzach w zakresie pełnomocnictwa ogólnego zostały uwzględnione zmiany przewidziane w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawie zawierającej przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Przepisy tych ustaw wchodzą w życie 1 marca 2017 r. i polegają m.in. na powołaniu Służby Celno-Skarbowej, która przejmie zadania Służby Celnej i organów kontroli skarbowej. Dlatego też w PPO-1 w treści oświadczenia wykreślono odniesienia do organów kontroli skarbowej.
Dodatkowo pełnomocnictwo ogólne oraz zawiadomienie o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu od 1 marca br. powinno być zgłaszane do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a nie jak dotychczas do Ministra Finansów (zmiana art. 138d § 3 Ordynacji podatkowej). W związku z tym w nowych wzorach PPO-1 i OPO-1 zamiast Ministra Finansów został wpisany Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Wzór pełnomocnictwa ogólnego - PPO-1(2)
Wzór zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu pełnomocnictwa ogólnego - OPO-1(1)
Ustanowienie pełnomocnictwa
Jak wynika z przepisów zawartych w Ordynacji podatkowej podatnik ma prawo działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jego osobistego działania.
Pełnomocnikiem podatnika może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Przy czym w kwestiach mniejszej wagi wynikających w toku postępowania, organ podatkowy może nie żądać pełnomocnictwa, jeżeli pełnomocnikiem jest małżonek podatnika, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu jego upoważnienia do występowania w jego imieniu.
Wyróżnia się trzy rodzaje pełnomocnictw, tj. pełnomocnictwo ogólne, szczególne i do doręczeń.
Pełnomocnictwo ogólne
Pełnomocnictwo ogólne upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej.
Pełnomocnictwo ogólne oraz zawiadomienie o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu zgłasza mocodawca, w formie dokumentu elektronicznego poprzez Portal Podatkowy do Ministra Finansów. Natomiast w przypadku wystąpienia problemów technicznych uniemożliwiających złożenie pełnomocnictwa ogólnego, jego zmianę, odwołanie lub wypowiedzenie, w formie dokumentu elektronicznego, pełnomocnictwo składa się w formie pisemnej.
Pełnomocnictwo tego rodzju może być również zgłoszone za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przy czym adwokat, radca prawny oraz doradca podatkowy mogą sami zgłaszać udzielenie im pełnomocnictwa ogólnego oraz zawiadamiać o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu, ze wskazaniem daty zwolnienia z obowiązku reprezentacji.
Informacje o udzieleniu pełnomocnictwa, o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu Minister Finansów umieszcza w Centralnym Rejestrze Pełnomocnictw Ogólnych.
Informacje zawarte w pełnomocnictwie
Jeżeli chodzi o informacje zawarte w pełnomocnictwie, to powinny one wskazywać dane identyfikujące mocodawcę, w tym jego identyfikator podatkowy, dane identyfikujące pełnomocnika, w tym jego identyfikator podatkowy, a w przypadku nierezydenta – numer i serię paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, lub inny numer identyfikacyjny, o ile nie posiada identyfikatora podatkowego, adres tego pełnomocnika do doręczeń w kraju, a w przypadku adwokata, radcy prawnego lub doradcy podatkowego – także jego adres elektroniczny.
Natomiast pełnomocnik ustanowiony w procedurach szczególnych rozliczania podatku VAT, będący nierezydentem i nieposiadający identyfikatora podatkowego, ma obowiązek wskazać numer służący do identyfikacji dla celów podatkowych nadany w jego państwie. W przypadku braku takiego numeru pełnomocnik ten podaje numer i serię paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Pełnomocnik ten ma również obowiązek wskazać swój adres elektroniczny.
Jeżeli pełnomocnictwa udziela osoba, która nie może się podpisać, pełnomocnictwo zgłasza się ustnie do protokołu albo pełnomocnictwo podpisuje za taką osobę osoba sprawująca nad nią opiekę, czyniąc o tym wzmiankę obok podpisu.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 10 stycznia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru pełnomocnictwa ogólnego i wzoru zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tego pełnomocnictwa (Dz.U. z 2017 r. poz. 138),
- ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat