REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki towarzyszące nauce w kosztach

Katarzyna Rola-Stężycka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy przedsiębiorca, rozpoczynający studia, które mają związek z jego działalnością gospodarczą, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów również wydatki towarzyszące nauce, takie jak wydatki na dojazd, zakup potrzebnych materiałów, nocleg czy wyżywienie?

Autopromocja


Związek z prowadzoną działalnością gospodarczą


Przedsiębiorca, który rozpoczyna studia zgodne z profilem swojej działalności gospodarczej może zaliczyć poniesione opłaty (czesne) w koszty uzyskania przychodu. Wydatków związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nie ma w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów (art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), ale niezależnie od tego przedsiębiorca, który myśli o zaliczeniu ich w koszty, musi również wykazać, że dokształcanie ma ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i przyczynia się do wzrostu przychodów jego firmy (szerzej zob. artykuł z 12.09.2013 r. „Przedsiębiorca na studiach może zapłacić niższy podatek”). Odrębnie jednak należy rozpatrzeć wydatki towarzyszące rozpoczętej nauce, jak np. koszty dojazdu i noclegu w przypadku studiów, które odbywają się poza miejscem zamieszkania, a także wyżywienia czy kupowanych materiałów naukowych. Rozpatrując możliwość zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów podatkowych najpierw należy sprawdzić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, czyli czy cel jego poniesienia łączy się z uzyskaniem przychodów, zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła. Jeżeli ten „test” wypadnie pozytywnie, konieczne jest jeszcze sprawdzenie, czy ten rodzaj wydatku nie znalazł się w katalogu wyłączeń zawartym w art. 23 ustawy o PIT. Rozpatrując więc możliwość rozliczenia w kosztach poniższych zakupów związanych z podjętymi studiami, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy kierunek studiów pozwoli na wykazanie związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli tak, można przejść do rozpatrzenia sposobu rozliczenia od strony podatkowej innych wydatków towarzyszących podjętej nauce.

Odszkodowanie może być kosztem uzyskania przychodu

Sprzedaż rzeczy używanych a PIT

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wyżywienie to wydatek osobisty przedsiębiorcy


Przedsiębiorcom przysługuje prawo uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów wartości diet za czas podróży służbowych w ramach określonego limitu, tzn. do wysokości diet przysługujących pracownikom. Kluczowe w takim zakresie jest więc ustalenie, czy wyjazd na uczelnie można zaliczyć do podróży służbowej. Organy podatkowe wskazują, że za podróż służbową należy uznać wykonywanie przez przedsiębiorcę zadań związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą poza siedzibą firmy, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Odmawiają jednak przyznania takiego charakteru wyjazdom związanym ze studiami, wskazując jednocześnie, że koszty wyżywienia ponoszone w czasie, kiedy odbywają się zajęcia, stanowią osobiste wydatki przedsiębiorcy. W efekcie takich wydatków nie można zaliczyć do kosztów, bowiem nie są one związane z wyjazdami (podróżą służbową) mającymi bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14.02.2012 r., sygn. ITPB1/415-1193/11/AK).

Usługi doradcze w kosztach podatkowych

 


Nocleg jest firmowy


Inaczej jednak jest w przypadku wydatków poniesionych na nocleg w sytuacji, gdy zajęcia odbywają się w innym mieście niż to, w którym mieszka uczący się przedsiębiorca. W takiej sytuacji warto wziąć fakturę (rachunek) za wynajmowany pokój, gdyż pozwoli to na obniżenie podstawy opodatkowania, a w efekcie odprowadzanego podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wskazał w interpretacji z 3.01.2013 r., sygn. ITPB1/415-1139/12/AK, że wydatki na dokształcanie oraz na noclegi z tym związane nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w razie spełnienia pozostałych przesłanek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zaznaczył jednak, że niezbędne jest ustalenie, czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością, czy też wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty. Dyrektor IS wskazał, że jeżeli związek taki istnieje, to opłaty za noclegi, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji - wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości, przychodu. Wobec tego wydatki na ten cel faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów działalności gospodarczej.

Opłata za gospodarowanie odpadami w kosztach podatkowych


Dojazd i materiały też do rozliczenia


Podobnie jak w przypadku noclegów organy podatkowe przychylają się do możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych również wydatków na dojazd na uczelnię oraz zakup potrzebnych w tym celu materiałów. W tej kwestii wypowiedział się także Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (interpretacja z 10.07.2009 r., ITPB1/415-356/09/AK), który stwierdził, że jeżeli ponoszone wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych: opłaty za kurs, dojazd, materiały biurowe, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości, przychodu, to wydatki na ten cel mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem ich należytego udokumentowania. Przy czym podkreślić należy, że posiadane przez właściciela firmy umowy, pokwitowania czy też faktury muszą być wystawione na firmę.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Odsetki za późniejszy zwrot nadpłaty podatku

VAT 2014 - jak przygotować firmę do zmian?

Katarzyna Miazek, Adam Bujalski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop na żądanie. Jak zgłosić? Kiedy przysługuje?

Co trzeba wiedzieć o urlopie na żądanie? Kiedy przysługuje? Jak skutecznie zgłosić taki urlop? Czy pracodawca może odmówić takiego urlopu? Jakie są wytyczne Państwowej Inspekcji Pracy? A co wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego?

Podatek (opłata) od posiadania psa 2024/2025. Kto zapłaci 173,57 zł? Do kiedy? Czy trzeba płacić podatek lub opłatę od posiadania innych zwierząt (np. kota)?

Potocznie zwany „podatek od psów”, to tak naprawdę opłata lokalna czyli opłata pobierana przez niektóre gminy. A opłata tym się różni od podatku, że może ale nie musi być wprowadzona na terenie danej gminy. Ile wynosi opłata od psa w 2024 roku? Kto musi ją płacić a kto jest zwolniony? Do kiedy trzeba wnosić tę opłatę do gminy?

Ile razy można dać darowiznę dziecku bez podatku w 2024 r.?

Darowiznę pieniężną dziecku można dać bez podatku wielokrotnie, bo nie jest istotne ile razy, ale trzeba uważać, aby po przekroczeniu limitu kwoty wolnej od podatku dokonać niezbędnych formalności urzędowych. Sprawdź, jakie kwoty wolne od podatku obowiązują w 2024 roku.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Zgłoś zaprzestanie działalności i sporządź remanent likwidacyjny. Wystrzegaj się popełnienia tych błędów.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Wystrzegaj się popełnienia błędów. Decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych i podatkowych. Jednym z aspektów, który często umyka uwadze podatników w trakcie likwidacji firmy, są obowiązki związane z VAT.

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?

Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury. Musi jednak wiedzieć, w jakich przypadkach rozliczyć go na bieżąco, a w jakich poprzez korektę deklaracji.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę. To nie jest zakazane. Jednak przygotuj sobie dobre argumenty, by uniknąć zarzutu obejścia prawa.

Podstawą opodatkowania jest to, co stanowi zapłatę otrzymaną z tytułu sprzedaży, włącznie z różnymi formami obniżek cen czy rabatów. Jednak obniżka ceny bez obiektywnego celu gospodarczego to dla organów skarbowych próba obejścia prawa.

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

REKLAMA