REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie PIT, CIT i VAT za miesiąc luty – zapłata podatku po terminie, wniosek o odroczenie

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Organizacja skupiająca przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami
Rozliczanie PIT, CIT i VAT za miesiąc luty – zapłata podatku pod terminie, wniosek o odroczenie terminu /shutterstock.com
Rozliczanie PIT, CIT i VAT za miesiąc luty – zapłata podatku pod terminie, wniosek o odroczenie terminu /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 20 marca minął termin wpłat zaliczek na podatki dochodowe przez podatników CIT i PIT oraz płatników PIT. Zaliczki wpłacane są bez składania deklaracji, więc ewentualne uchybienie może dotyczyć zapłaty po terminie, a tym samym narazić na odpowiedzialność karną skarbową. Następny istotny termin dla podatników to 25 marca – rozliczenie VAT. Termin ten dopiero upłynie, a więc możliwe jest skorzystanie z dodatkowych rozwiązań. Podatnik, który z ważnych przyczyn nie sporządzi rozliczenia, może złożyć, przed upływem terminu, wniosek o odroczenie terminu złożenia deklaracji lub informacji.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, które udostępniło dla Infor.pl ten artykuł, poinformowało, że mimo nadzwyczajnych okoliczności, będzie starało się utrzymać kontakt ze swoimi członkami oraz, w miarę możliwości, kontynuować działalność statutową.

Autopromocja

W najbliższych dniach (prawdopodobnie w piątek, 27 marca) zostanie uchwalony pakiet zmian zwany tarczą antykryzysową. Nowe przepisy, przygotowywane w ekspresowym tempie, pojawią się jednak już po upływie niektórych terminów związanych z rozliczeniami podatkowymi za miesiąc luty 2020 r. Trudno także ocenić ich ostateczny zakres, gdyż sytuacja jest bardzo dynamiczna.

W tej sytuacji, w celu uniknięcia odpowiedzialności za niewywiązanie się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, należy skorzystać z aktualnie obowiązujących przepisów.

20 marca minął termin wpłat zaliczek na podatki dochodowe przez podatników CIT i PIT oraz płatników PIT. Zaliczki wpłacane są bez składania deklaracji, więc ewentualne uchybienie może dotyczyć zapłaty po terminie, a tym samym narazić na odpowiedzialność karną skarbową.

Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksu karnego skarbowego, podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. W przypadku podatnika, który pierwszy raz spóźni się z zapłatą zaliczki na podatek dochodowy, nie wystąpią przesłanki do pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej skarbowej. Jedynym skutkiem negatywnym będzie obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej wygląda jednak sytuacja płatników podatku dochodowego (np. z tytuły wypłacanych wynagrodzeń). Płatnik, który pobranego podatku nie wpłaca w terminie na rzecz właściwego organu, podlega odpowiedzialności karnej skarbowej, która nie jest ograniczona przesłanką „uporczywości”. Teoretycznie płatnik może być pociągnięty do odpowiedzialności już przy pierwszym spóźnieniu (art.77 kodeksu karnego skarbowego).

Kodeks karny skarbowy przewiduje przy tym możliwość uniknięcia kary poprzez skorzystanie z tzw. czynnego żalu (art.16 k.k.s.). W tym celu konieczne jest złożenie zawiadomienia o zdarzeniu. Zawiadomienie będzie skuteczne jeśli zostanie złożone zanim organ powziął „wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego”, a także przez rozpoczęciem przez organ czynności służbowej, w tym czynności sprawdzającej lub kontroli. Wobec braku deklaracji zaliczkowych należy przyjąć, że w trakcie roku, co do zasady, organ nie ma wiedzy o obowiązku zapłaty i kwocie należnej zaliczki (kwoty te są podawane dopiero w deklaracji lub zeznaniu rocznym).

Następny istotny termin dla podatników upłynie 25 marca – rozliczenie VAT. Termin ten dopiero upłynie, a więc możliwe jest skorzystanie z dodatkowych rozwiązań.

W pierwszej kolejności problemem może być sporządzenie i złożenie deklaracji lub informacji (np. VAT-7, VAT-UE) oraz JPK_VAT. Podatnik, który z ważnych przyczyn nie sporządzi rozliczenia, może złożyć, przed upływem terminu, wniosek o odroczenie terminu złożenia deklaracji lub informacji (art.48 Ordynacji podatkowej). Indywidualny wniosek musi zostać odpowiednio uzasadniony, gdyż przepisy pozwalają na odroczenie terminu tylko w sytuacjach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Należy przypomnieć, że złożenie deklaracji lub informacji po terminie (także niezłożenie) stanowi wykroczenie skarbowe (kodeks karny skarbowy: art.56 §4, art.80, art.80a).

Na pewno zdarzą się też sytuacje, gdy podatnik złoży odpowiednie rozliczenie, ale nie zapłaci wykazanego w deklaracji podatku.

Brak działania podatnika naraża go w pierwszej kolejności na podjęcie działań przez organ egzekucyjny (kwota do zapłaty wynika bowiem ze złożonej deklaracji). Ponadto występuje ryzyko odpowiedzialności karnej skarbowej, analogicznie jak w przypadku zaliczek podatnika na podatek dochodowy.

Ordynacja podatkowa (art.67a i nast.) przewiduje w takich sytuacjach możliwość złożenia indywidualnego wniosku, również odpowiednio uzasadnionego (ważny interes podatnika lub interes publiczny). Przed upływem terminu można złożyć wniosek o odroczenie termonu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty na raty, a po terminie płatności – wniosek o odroczenie lub rozłożenie na raty  zapłaty zaległości podatkowej. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest umorzenie zaległości podatkowej.

Wskazane wyżej przykłady wydają się najbardziej typowe. W bardziej skomplikowanych przypadkach będzie konieczne zastosowanie indywidualnego podejścia.

Dla osób, chcących skorzystać z możliwości złożenia indywidualnych wniosków, pojawił się dodatkowy problem związany z zamknięciem sali obsługi w urzędach skarbowych. Z mojego rozeznania wynika, że urzędy, co do zasady, umożliwiają pozostawienie pisma lub deklaracji (np. zeznania rocznego) w „skrzynce”, ale bez możliwości potwierdzenia złożenia. Jeśli dana osoba chce uzyskać potwierdzenie, to pozostaje wysłanie pisma pocztą (jest to w tej chwili utrudnione) albo złożenie go w formie elektronicznej, zgodnie z zasadami składania pism w tej formie.

Należy też spodziewać się, że w nadzwyczajnej sytuacji organy podatkowe maksymalnie złagodzą ocenę przesłanek pozwalających na pozytywne rozpatrzenie wniosków indywidualnych, a także  uproszczą i przyspieszą rozpatrywanie zakładanych wniosków lub zawiadomień.

O nowych przepisach będziecie Państwo, w miarę możliwości, informowani na bieżąco.

Leszek Lewandowicz
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

REKLAMA