REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne rozliczanie deklaracji PIT z małżonkiem – korzyści i zalety

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Wspólne rozliczanie deklaracji PIT z małżonkiem – korzyści i zalety
Wspólne rozliczanie deklaracji PIT z małżonkiem – korzyści i zalety

REKLAMA

REKLAMA

Wiele par decyduje się na rozliczanie deklaracji podatkowych wspólnie. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem są przede wszystkim korzystniejsze wyniki finansowe (mniejszy podatek do zapłaty). Nie bez znaczenia jest również wypełnienie tylko jednego dokumentu podatkowego. Warto więc przyjrzeć się tej opcji prawnej, bo może być dla nas opłacalna.

Kto może rozliczać się wspólnie?

REKLAMA

Autopromocja

Należy zwrócić uwagę, że aby móc rozliczyć się wspólnie z partnerem należy spełnić klika warunków:

1. Udogodnienie zostało stworzone dla par pozostających w związku małżeńskim. Tutaj ważne jest, aby małżeństwo trwało przez cały okres, którego dotyczy składana deklaracja. Wyjątkiem jest śmierć jednego z małżonków. W tym przypadku nadal możemy rozliczyć się wspólnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Taka forma rozliczenia jest możliwa tylko przy zachowaniu wspólności majątkowej. Ustawowa wspólność majątkowa powstaje z mocy ustawy (kodeks rodzinny i opiekuńczy) z chwilą zawarcia małżeństwa, jednak małżonkowie w formie umowy mogą wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć, a nawet ustanowić rozdzielność majątkową. Jeżeli małżeństwo zdecydowało się na zmiany w ustroju majątkowym - wówczas nie zawsze może skorzystać ze wspólnego rozliczenia deklaracji podatkowych.

Zalety wspólnego rozliczania

Z praktycznego punktu widzenia wspólne rozliczenie jest po prostu szybsze. Ponadto w przypadku rozliczania oddzielnego należy ustalić z małżonkiem kwestie korzystania z niektórych ulg, aby nie odpisać ich podwójnie. Natomiast przy rozliczeniu wspólnym wszystkie ulgi zawarte są w jednej deklaracji PIT. Dla osób nie zajmujących się deklaracjami osobiście - korzystając z profesjonalnego biura rachunkowego obniżamy koszty, płacąc za wypełnienie tylko jednego formularza.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Kwestie finansowe

Ważniejsze jednak niż powyższe ułatwienia wydają się potencjalne zyski. Korzyści można osiągnąć szczególnie w przypadku jeżeli jedna z osób zarabia dużo więcej, a druga ma bardzo niskie lub zerowe dochody (pozostaje na utrzymaniu małżonka). Wynika to ze sposobu kalkulacji podatku dla wspólnego rozliczenia, który polega, w uproszczeniu, na zsumowaniu wszystkich dochodów związku, odliczeniu ulg i składek, a następnie podzieleniu wszystkiego na pół.

Tego typu kalkulacja może pozwolić osobom z wyższymi dochodami na zakwalifikowanie się do niższego progu podatkowego. Niskie zarobki drugiego małżonka obniżają bowiem wynik „średniej” małżonków. Opłacalność operacji zależy od wspólnie uzyskanych dochodów oraz od ustalonego poziomu progu podatkowego. Skala podatkowa jest podana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł 27 obecnie stwierdza, że podatek wynosi 18% dla podstawy do 85 528 zł oraz 15 395 zł 04 gr + 32% nadwyżki dla podstawy ponad 85 528 zł. Przy dochodach poniżej tego progu wspólne rozliczenie będzie więc neutralne.

Warto zwrócić jeszcze uwagę, że w związku z ostatnimi zmianami przepisów dotyczących kwoty wolnej od podatku wspólne rozliczenie z małżonkiem może okazać się korzystne dla większej liczby par niż do tej pory. Od 1 stycznia 2017 roku kwota wolna od podatku nie jest stała i wynika z obliczeń zależnych między innymi od dochodów.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

REKLAMA

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

REKLAMA

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek i logistykę e-commerce. Jakie skutki Europie i Polsce?

Na platformach e-commerce typu marketplace dokonywanych jest ok. 35% globalnych zakupów online, a według wyliczeń ChannelX w 2027 r. będzie to już 60% ogółu e-handlu. W Chinach 80% całkowitej e-sprzedaży to transakcje w serwisach działających właśnie w tym modelu. Azjatyckie platformy szturmem zdobyły Europę napędzając przy tym sektor logistyczny, także w Polsce.

REKLAMA