| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Wspólne rozliczanie deklaracji PIT z małżonkiem – korzyści i zalety

Wspólne rozliczanie deklaracji PIT z małżonkiem – korzyści i zalety

Wiele par decyduje się na rozliczanie deklaracji podatkowych wspólnie. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem są przede wszystkim korzystniejsze wyniki finansowe (mniejszy podatek do zapłaty). Nie bez znaczenia jest również wypełnienie tylko jednego dokumentu podatkowego. Warto więc przyjrzeć się tej opcji prawnej, bo może być dla nas opłacalna.

Kto może rozliczać się wspólnie?

Należy zwrócić uwagę, że aby móc rozliczyć się wspólnie z partnerem należy spełnić klika warunków:

1. Udogodnienie zostało stworzone dla par pozostających w związku małżeńskim. Tutaj ważne jest, aby małżeństwo trwało przez cały okres, którego dotyczy składana deklaracja. Wyjątkiem jest śmierć jednego z małżonków. W tym przypadku nadal możemy rozliczyć się wspólnie.

2. Taka forma rozliczenia jest możliwa tylko przy zachowaniu wspólności majątkowej. Ustawowa wspólność majątkowa powstaje z mocy ustawy (kodeks rodzinny i opiekuńczy) z chwilą zawarcia małżeństwa, jednak małżonkowie w formie umowy mogą wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć, a nawet ustanowić rozdzielność majątkową. Jeżeli małżeństwo zdecydowało się na zmiany w ustroju majątkowym - wówczas nie zawsze może skorzystać ze wspólnego rozliczenia deklaracji podatkowych.

Zalety wspólnego rozliczania

Z praktycznego punktu widzenia wspólne rozliczenie jest po prostu szybsze. Ponadto w przypadku rozliczania oddzielnego należy ustalić z małżonkiem kwestie korzystania z niektórych ulg, aby nie odpisać ich podwójnie. Natomiast przy rozliczeniu wspólnym wszystkie ulgi zawarte są w jednej deklaracji PIT. Dla osób nie zajmujących się deklaracjami osobiście - korzystając z profesjonalnego biura rachunkowego obniżamy koszty, płacąc za wypełnienie tylko jednego formularza.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Kwestie finansowe

Ważniejsze jednak niż powyższe ułatwienia wydają się potencjalne zyski. Korzyści można osiągnąć szczególnie w przypadku jeżeli jedna z osób zarabia dużo więcej, a druga ma bardzo niskie lub zerowe dochody (pozostaje na utrzymaniu małżonka). Wynika to ze sposobu kalkulacji podatku dla wspólnego rozliczenia, który polega, w uproszczeniu, na zsumowaniu wszystkich dochodów związku, odliczeniu ulg i składek, a następnie podzieleniu wszystkiego na pół.

Tego typu kalkulacja może pozwolić osobom z wyższymi dochodami na zakwalifikowanie się do niższego progu podatkowego. Niskie zarobki drugiego małżonka obniżają bowiem wynik „średniej” małżonków. Opłacalność operacji zależy od wspólnie uzyskanych dochodów oraz od ustalonego poziomu progu podatkowego. Skala podatkowa jest podana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł 27 obecnie stwierdza, że podatek wynosi 18% dla podstawy do 85 528 zł oraz 15 395 zł 04 gr + 32% nadwyżki dla podstawy ponad 85 528 zł. Przy dochodach poniżej tego progu wspólne rozliczenie będzie więc neutralne.

Warto zwrócić jeszcze uwagę, że w związku z ostatnimi zmianami przepisów dotyczących kwoty wolnej od podatku wspólne rozliczenie z małżonkiem może okazać się korzystne dla większej liczby par niż do tej pory. Od 1 stycznia 2017 roku kwota wolna od podatku nie jest stała i wynika z obliczeń zależnych między innymi od dochodów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »