REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne rozliczanie deklaracji PIT z małżonkiem – korzyści i zalety

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Wspólne rozliczanie deklaracji PIT z małżonkiem – korzyści i zalety
Wspólne rozliczanie deklaracji PIT z małżonkiem – korzyści i zalety

REKLAMA

REKLAMA

Wiele par decyduje się na rozliczanie deklaracji podatkowych wspólnie. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem są przede wszystkim korzystniejsze wyniki finansowe (mniejszy podatek do zapłaty). Nie bez znaczenia jest również wypełnienie tylko jednego dokumentu podatkowego. Warto więc przyjrzeć się tej opcji prawnej, bo może być dla nas opłacalna.

Kto może rozliczać się wspólnie?

Autopromocja

Należy zwrócić uwagę, że aby móc rozliczyć się wspólnie z partnerem należy spełnić klika warunków:

1. Udogodnienie zostało stworzone dla par pozostających w związku małżeńskim. Tutaj ważne jest, aby małżeństwo trwało przez cały okres, którego dotyczy składana deklaracja. Wyjątkiem jest śmierć jednego z małżonków. W tym przypadku nadal możemy rozliczyć się wspólnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Taka forma rozliczenia jest możliwa tylko przy zachowaniu wspólności majątkowej. Ustawowa wspólność majątkowa powstaje z mocy ustawy (kodeks rodzinny i opiekuńczy) z chwilą zawarcia małżeństwa, jednak małżonkowie w formie umowy mogą wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć, a nawet ustanowić rozdzielność majątkową. Jeżeli małżeństwo zdecydowało się na zmiany w ustroju majątkowym - wówczas nie zawsze może skorzystać ze wspólnego rozliczenia deklaracji podatkowych.

Zalety wspólnego rozliczania

Z praktycznego punktu widzenia wspólne rozliczenie jest po prostu szybsze. Ponadto w przypadku rozliczania oddzielnego należy ustalić z małżonkiem kwestie korzystania z niektórych ulg, aby nie odpisać ich podwójnie. Natomiast przy rozliczeniu wspólnym wszystkie ulgi zawarte są w jednej deklaracji PIT. Dla osób nie zajmujących się deklaracjami osobiście - korzystając z profesjonalnego biura rachunkowego obniżamy koszty, płacąc za wypełnienie tylko jednego formularza.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Kwestie finansowe

Ważniejsze jednak niż powyższe ułatwienia wydają się potencjalne zyski. Korzyści można osiągnąć szczególnie w przypadku jeżeli jedna z osób zarabia dużo więcej, a druga ma bardzo niskie lub zerowe dochody (pozostaje na utrzymaniu małżonka). Wynika to ze sposobu kalkulacji podatku dla wspólnego rozliczenia, który polega, w uproszczeniu, na zsumowaniu wszystkich dochodów związku, odliczeniu ulg i składek, a następnie podzieleniu wszystkiego na pół.

Tego typu kalkulacja może pozwolić osobom z wyższymi dochodami na zakwalifikowanie się do niższego progu podatkowego. Niskie zarobki drugiego małżonka obniżają bowiem wynik „średniej” małżonków. Opłacalność operacji zależy od wspólnie uzyskanych dochodów oraz od ustalonego poziomu progu podatkowego. Skala podatkowa jest podana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł 27 obecnie stwierdza, że podatek wynosi 18% dla podstawy do 85 528 zł oraz 15 395 zł 04 gr + 32% nadwyżki dla podstawy ponad 85 528 zł. Przy dochodach poniżej tego progu wspólne rozliczenie będzie więc neutralne.

Warto zwrócić jeszcze uwagę, że w związku z ostatnimi zmianami przepisów dotyczących kwoty wolnej od podatku wspólne rozliczenie z małżonkiem może okazać się korzystne dla większej liczby par niż do tej pory. Od 1 stycznia 2017 roku kwota wolna od podatku nie jest stała i wynika z obliczeń zależnych między innymi od dochodów.

Autopromocja

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA