| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Złóż PIT-12 przed 10 stycznia a rozliczy cię pracodawca

Złóż PIT-12 przed 10 stycznia a rozliczy cię pracodawca

Przepisy podatkowe pozwalają w niektórych sytuacjach na to by rocznego PIT-a wypełnił i złożył za podatnika płatnik miesięcznych zaliczek. Chcesz by rocznego PIT-a wypełnił za Ciebie pracodawca? Złóż pracodawcy PIT-12 przed 10 stycznia. Jednak w takim przypadku pracodawca nie uwzględni w PIT-40 Twoich ulg i odliczeń.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Płatnik ma obowiązek rozliczyć podatnika z dochodów danego roku na formularzu PIT-40, jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie na druku PIT-12 przed 10 stycznia następnego roku.

Jednak nie ma przeszkód za zgodą płatnika złożyć to oświadczenie i później po 10 stycznia. Wtedy jednak zależy to od dobrej woli płatnika - nie ma on wtedy bezwzględnego obowiązku rozliczenia PIT-a.

Dotyczy to wyłącznie płatników, określonych w: art. 31 (pracodawcy), art. 33 (rolnicze spółdzielnie produkcyjne) lub art. 35 ust. 1 pkt 1 (wypłacający renty i emerytury z zagranicy), pkt 2 (uczelnie inne podmioty wypłacające stypendia), pkt 4 (zakłady karne) i pkt 7 (centra integracji społecznej) ustawy o PIT .

Do skutecznego złożenia oświadczenia PIT-12 są uprawnieni następujący podatnicy, którzy uzyskali w rozliczanym roku podatkowym dochody tylko u jednego płatnika:

- pracownicy,

- członkowie rolniczej spółdzielni produkcyjnej albo innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

- osoby tymczasowo aresztowane lub skazane,

- osobą otrzymujące emerytury lub renty z zagranicy za pośrednictwem polskiego płatnika,

- osoby otrzymujące otrzymujące świadczenia integracyjne,

- osoby otrzymujące stypendia.

Druki PIT 2016

W oświadczeniu PIT-12 podatnik deklaruje, że:

- poza dochodami uzyskanymi od wskazanego płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e ustawy o PIT,

- nie korzysta z odliczeń innych niż dokonywanych przez płatnika (czyli innych niż z tyt. składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz odliczeń z tyt. zwrotu nienależnie pobranych świadczeń),

- nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4 ustawy o PIT (wspólne rozliczenie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem),

- nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z wyjątkiem zwróconej za pośrednictwem płatnika uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Nie można wnioskować, aby płatnik uwzględnił w rozliczeniu PIT-40 ulgę z tytułu wychowywania dzieci (prorodzinną), ulgę internetową, czy inne ulgi (oprócz odliczeń składek ubezpieczeniowych dokonywanych przez płatnika) - takiego wniosku płatnik nie uwzględni. Dlatego podatnik (jeżeli chce skorzystać z ulg) musi wypełnić sobie i złożyć PIT-a sam.

Po terminowym złożeniu PIT-12 podatnik nie musi składać sam rocznego PIT-a odnośnie dochodów z pracy, bo zrobi to za niego płatnik na PIT-40. Jednak, jeżeli ten sam podatnik osiągnął inne rodzaje dochodów (z działalności gospodarczej, z giełdy i innych dochodów kapitałowych, czy ze sprzedaży nieruchomości) - powinien złożyć samodzielnie jeszcze inne PIT-y.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Mogą to zatem być dodatkowo:
PIT-16A - działalność gospodarcza opodatkowana kartą podatkową;
PIT-28 - przychody z działalności gospodarczej lub najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym;
PIT-36 - dochody z innych źródeł (art. 30 ustawy o PIT) - np. wygrane w konkursach, odszkodowania;
PIT-36L - dochody z działalności gospodarczej opodatkowane, tzw. podatkiem liniowym 19%;
PIT-38 - dochody ze sprzedaży papierów wartościowych (np. akcje, udziały w spółkach) i praw pochodnych na giełdzie lub w obrocie pozagiełdowym;
PIT-39 - dochody ze sprzedaży nieruchomości.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »