reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Złóż PIT-12 przed 10 stycznia a rozliczy cię pracodawca

Złóż PIT-12 przed 10 stycznia a rozliczy cię pracodawca

Przepisy podatkowe pozwalają w niektórych sytuacjach na to by rocznego PIT-a wypełnił i złożył za podatnika płatnik miesięcznych zaliczek. Chcesz by rocznego PIT-a wypełnił za Ciebie pracodawca? Złóż pracodawcy PIT-12 przed 10 stycznia. Jednak w takim przypadku pracodawca nie uwzględni w PIT-40 Twoich ulg i odliczeń.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Płatnik ma obowiązek rozliczyć podatnika z dochodów danego roku na formularzu PIT-40, jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie na druku PIT-12 przed 10 stycznia następnego roku.

Jednak nie ma przeszkód za zgodą płatnika złożyć to oświadczenie i później po 10 stycznia. Wtedy jednak zależy to od dobrej woli płatnika - nie ma on wtedy bezwzględnego obowiązku rozliczenia PIT-a.

Dotyczy to wyłącznie płatników, określonych w: art. 31 (pracodawcy), art. 33 (rolnicze spółdzielnie produkcyjne) lub art. 35 ust. 1 pkt 1 (wypłacający renty i emerytury z zagranicy), pkt 2 (uczelnie inne podmioty wypłacające stypendia), pkt 4 (zakłady karne) i pkt 7 (centra integracji społecznej) ustawy o PIT .

Do skutecznego złożenia oświadczenia PIT-12 są uprawnieni następujący podatnicy, którzy uzyskali w rozliczanym roku podatkowym dochody tylko u jednego płatnika:

- pracownicy,

- członkowie rolniczej spółdzielni produkcyjnej albo innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

- osoby tymczasowo aresztowane lub skazane,

- osobą otrzymujące emerytury lub renty z zagranicy za pośrednictwem polskiego płatnika,

- osoby otrzymujące otrzymujące świadczenia integracyjne,

- osoby otrzymujące stypendia.

Druki PIT 2016

W oświadczeniu PIT-12 podatnik deklaruje, że:

- poza dochodami uzyskanymi od wskazanego płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e ustawy o PIT,

- nie korzysta z odliczeń innych niż dokonywanych przez płatnika (czyli innych niż z tyt. składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz odliczeń z tyt. zwrotu nienależnie pobranych świadczeń),

- nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4 ustawy o PIT (wspólne rozliczenie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem),

- nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z wyjątkiem zwróconej za pośrednictwem płatnika uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Nie można wnioskować, aby płatnik uwzględnił w rozliczeniu PIT-40 ulgę z tytułu wychowywania dzieci (prorodzinną), ulgę internetową, czy inne ulgi (oprócz odliczeń składek ubezpieczeniowych dokonywanych przez płatnika) - takiego wniosku płatnik nie uwzględni. Dlatego podatnik (jeżeli chce skorzystać z ulg) musi wypełnić sobie i złożyć PIT-a sam.

Po terminowym złożeniu PIT-12 podatnik nie musi składać sam rocznego PIT-a odnośnie dochodów z pracy, bo zrobi to za niego płatnik na PIT-40. Jednak, jeżeli ten sam podatnik osiągnął inne rodzaje dochodów (z działalności gospodarczej, z giełdy i innych dochodów kapitałowych, czy ze sprzedaży nieruchomości) - powinien złożyć samodzielnie jeszcze inne PIT-y.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Mogą to zatem być dodatkowo:
PIT-16A - działalność gospodarcza opodatkowana kartą podatkową;
PIT-28 - przychody z działalności gospodarczej lub najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym;
PIT-36 - dochody z innych źródeł (art. 30 ustawy o PIT) - np. wygrane w konkursach, odszkodowania;
PIT-36L - dochody z działalności gospodarczej opodatkowane, tzw. podatkiem liniowym 19%;
PIT-38 - dochody ze sprzedaży papierów wartościowych (np. akcje, udziały w spółkach) i praw pochodnych na giełdzie lub w obrocie pozagiełdowym;
PIT-39 - dochody ze sprzedaży nieruchomości.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama