Złóż PIT-12 przed 10 stycznia a rozliczy cię pracodawca
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Płatnik ma obowiązek rozliczyć podatnika z dochodów danego roku na formularzu PIT-40, jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie na druku PIT-12 przed 10 stycznia następnego roku.
Jednak nie ma przeszkód za zgodą płatnika złożyć to oświadczenie i później po 10 stycznia. Wtedy jednak zależy to od dobrej woli płatnika - nie ma on wtedy bezwzględnego obowiązku rozliczenia PIT-a.
Dotyczy to wyłącznie płatników, określonych w: art. 31 (pracodawcy), art. 33 (rolnicze spółdzielnie produkcyjne) lub art. 35 ust. 1 pkt 1 (wypłacający renty i emerytury z zagranicy), pkt 2 (uczelnie inne podmioty wypłacające stypendia), pkt 4 (zakłady karne) i pkt 7 (centra integracji społecznej) ustawy o PIT .
Do skutecznego złożenia oświadczenia PIT-12 są uprawnieni następujący podatnicy, którzy uzyskali w rozliczanym roku podatkowym dochody tylko u jednego płatnika:
- pracownicy,
- członkowie rolniczej spółdzielni produkcyjnej albo innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
- osoby tymczasowo aresztowane lub skazane,
- osobą otrzymujące emerytury lub renty z zagranicy za pośrednictwem polskiego płatnika,
- osoby otrzymujące otrzymujące świadczenia integracyjne,
- osoby otrzymujące stypendia.
W oświadczeniu PIT-12 podatnik deklaruje, że:
- poza dochodami uzyskanymi od wskazanego płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e ustawy o PIT,
- nie korzysta z odliczeń innych niż dokonywanych przez płatnika (czyli innych niż z tyt. składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz odliczeń z tyt. zwrotu nienależnie pobranych świadczeń),
- nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4 ustawy o PIT (wspólne rozliczenie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem),
- nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z wyjątkiem zwróconej za pośrednictwem płatnika uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Polecamy: PITY 2015 z płytą CD
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015
Nie można wnioskować, aby płatnik uwzględnił w rozliczeniu PIT-40 ulgę z tytułu wychowywania dzieci (prorodzinną), ulgę internetową, czy inne ulgi (oprócz odliczeń składek ubezpieczeniowych dokonywanych przez płatnika) - takiego wniosku płatnik nie uwzględni. Dlatego podatnik (jeżeli chce skorzystać z ulg) musi wypełnić sobie i złożyć PIT-a sam.
Po terminowym złożeniu PIT-12 podatnik nie musi składać sam rocznego PIT-a odnośnie dochodów z pracy, bo zrobi to za niego płatnik na PIT-40. Jednak, jeżeli ten sam podatnik osiągnął inne rodzaje dochodów (z działalności gospodarczej, z giełdy i innych dochodów kapitałowych, czy ze sprzedaży nieruchomości) - powinien złożyć samodzielnie jeszcze inne PIT-y.
Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT
PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT
Mogą to zatem być dodatkowo:
PIT-16A - działalność gospodarcza opodatkowana kartą podatkową;
PIT-28 - przychody z działalności gospodarczej lub najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym;
PIT-36 - dochody z innych źródeł (art. 30 ustawy o PIT) - np. wygrane w konkursach, odszkodowania;
PIT-36L - dochody z działalności gospodarczej opodatkowane, tzw. podatkiem liniowym 19%;
PIT-38 - dochody ze sprzedaży papierów wartościowych (np. akcje, udziały w spółkach) i praw pochodnych na giełdzie lub w obrocie pozagiełdowym;
PIT-39 - dochody ze sprzedaży nieruchomości.
Pracodawca, który dostał od pracownika PIT-12 rozlicza go na formularzu PIT-40. PIT-40 składają płatnicy miesięcznych zaliczek określeni w w art. 31, art. 33 lub art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7 ustawy o PIT, jeżeli otrzymali od podatnika przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie PIT-12.
Remanent, spis z natury lub inwentaryzacja 2012 / 2013
Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - I kwartał
REKLAMA
PIT-40 płatnik przekazuje do końca lutego po upływie roku podatkowego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Ministerstwo Finansów przypomina, że złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie PIT-40 przez płatnika (albo PIT-40A przez organ rentowy) nie pozbawia podatnika prawa do złożenia zeznania (PIT-37 albo PIT-36) według ogólnie obowiązujących zasad.
Dotyczy to przykładowo sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia pracownik zdecyduje się jednak skorzystać z ulg podatkowych, rozliczyć dochody wspólnie z małżonkiem lub przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Rozliczając podatnika za dany rok podatkowy na druku PIT-40, płatnik ma obowiązek:
1) uwzględnić koszty, o których mowa w art. 22 ust. 11 ustawy o PIT (na wniosek podatnika – PIT-12),
2) odliczyć od dochodu pobrane w ciągu roku składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) lub pkt 2a ustawy o PIT
3) na wniosek podatnika (złożony w treści PIT-12) odliczyć od dochodu zwrócone płatnikowi świadczenia, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT - jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek,
4) odlicza od podatku kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b ustawy o PIT, pobranej w roku podatkowym ze środków podatnika,
5) dolicza do podatku obliczonego zgodnie z art. 27 ustawy o PIT otrzymany za jego pośrednictwem zwrot uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135).
PIT-40 płatnicy mają obowiązek sporządzić i złożyć do właściwego (dla miejsca zamieszkania podatnika) urzędu skarbowego w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego.
Ewentualną różnicę między podatkiem wynikającym z rocznego obliczenia a sumą zaliczek pobranych za miesiące od stycznia do grudnia pobiera się z dochodu za marzec roku następnego. Różnicę tę, na wniosek podatnika, pobiera się z dochodu za kwiecień roku następnego.
W razie gdy stosunek uzasadniający pobór zaliczek ustał w styczniu lub w lutym, różnicę pobiera się z dochodu za miesiąc, za który pobrana została ostatnia zaliczka. Pobraną różnicę płatnicy wpłacają na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy dla płatnika naczelnik urzędu skarbowego, łącznie z zaliczkami za te miesiące.
Jeżeli z obliczenia rocznego wynika nadpłata, zalicza się ją na poczet zaliczki należnej za marzec, a jeżeli po pobraniu tej zaliczki pozostaje nadpłata, płatnik zwraca ją podatnikowi w gotówce. Zwrócone nadpłaty w gotówce płatnik potrąca z kwot pobranych zaliczek przekazywanych urzędom skarbowym, wykazując je w deklaracji, o której mowa w art. 38 ust. 1a ustawy o PIT.
Podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat