reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na rok 2017

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na rok 2017

Minister Finansów wydał projekt rozporządzenia określającego normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, obowiązujące w 2017 r.

Rozporządzenie stanowi wykonanie art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej. Skierowane jest ono do podatników  podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących  działy specjalne produkcji rolnej, którzy wybrali sposób ustalania dochodu przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 października 2015 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. poz. 1717) określa normy szacunkowe dochodu, których okres obowiązywania ograniczony został  do roku podatkowego 2016. Zgodnie z komunikatem Prezesa GUS z dnia 31 maja 2016 r. (Monitor Polski rok 2016 poz. 491), wskaźnik cen towarowej produkcji rolniczej w 2015 r. w stosunku do 2014 r. wyniósł 97,2 (spadek cen o 2,8 %). Dlatego też Minister Finansów dokonał w projektowanym rozporządzeniu zmian wysokości norm szacunkowych dochodu.

Czy sprzedaż gospodarstwa rolnego nabytego przez przedsiębiorcę do majątku prywatnego jest opodatkowana VAT?

TABELA RODZAJÓW I ROZMIARÓW DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ ORAZ NORM SZACUNKOWYCH DOCHODU ROCZNEGO NA 2017 R.

Polecamy: Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników

Działy specjalne produkcji rolnej

Działy specjalne produkcji rolnej są odrębnym źródłem przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od osób fizycznych). Zalicza się do nich: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama