REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

8 najważniejszych zmian podatkowych 2019/2020

8 najważniejszych zmian podatkowych 2019/2020 /fot. Shutterstock
8 najważniejszych zmian podatkowych 2019/2020 /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca wprowadza koleją istotną dla podatników zmianę, już od 1 września 2019 r. paragon fiskalny, do którego przedsiębiorca będzie chciał uzyskać fakturę, musi zawierać NIP. Poza tym na lata 2019/2020 planowana jest obniżka stawki PIT z 18 do 17 proc., obowiązkowy split payment, nowy JPK_VAT, indywidualny rachunek podatkowy, matryca stawek VAT czy zerowy PIT dla młodych.

Autopromocja

Podczas prezentacji wyników Badania Polskiej Mikroprzedsiębiorczości, które miało miejsce w Warszawie w dniu 27 czerwca br. eksperci podatkowi związani z firmą inFakt wskazali na osiem najważniejszych zmian w prawie podatkowym, które już weszły oraz tych, które dopiero wejdą w życie w 2019 lub 2020 roku, a będą miały wpływ na działalność gospodarczą prowadzoną przez wszystkich przedsiębiorców, w tym oczywiście mikroprzedsiębiorców.

NIP na paragonie fiskalnym

Jedna z wymienionych przez ekspertów zmian zakłada wprowadzenie obowiązku umieszczania NIP na paragonie. W skrócie chodzi o to, że sprzedawca będzie mógł wystawić fakturę do paragonu fiskalnego tylko w przypadku gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy.

Takie rozwiązanie, zgodnie z rządowym projektem w tej sprawie, ma zacząć funkcjonować już od 1 września 2019 r.

Co istotne, ustawodawca wprowadza od razu sankcję (nowy art. 106b ust. 6 ustawy o VAT) za niestosowanie się do nowych regulacji, czyli wystawienie faktury do paragonu fiskalnego bez NIP nabywcy. W takiej sytuacji organ podatkowy będzie mógł ustalić dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku VAT wykazanego na tej fakturze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zmiana polegała na tym, że przedsiębiorca, który będzie chciał uzyskać fakturę do paragonu, jeżeli nie poda swojego NIP i nie będzie on zaewidencjonowany na kasie fiskalnej, nie uzyska faktury – powiedział Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt. – Tzn. sprzedawca będzie mógł wystawić fakturę, ale będzie się to wiązało z sankcją, która wyniesie 100% podatku VAT z transakcji. Oznacza to, że sprzedawca będzie musiał dwukrotnie zapłacić podatek VAT, jak również nabywca zostanie objęty sankcją w postaci 100% podatku VAT – wyjaśnił.

- Ministerstwo Finansów wskazuje, że nie będzie trzeba zmieniać kas fiskalnych, z racji tego, że w przypadku gdy przedsiębiorca będzie chciał fakturę, to sprzedawca możne ją wystawić od razu. Dlatego, moim zdaniem, można było całkowicie zlikwidować możliwość wystawiania faktur do paragonów, a efekt byłby ten sam – podkreślił Piotr Juszczyk.

Zobacz: Faktura do paragonu – NIP na paragonie od 1 stycznia 2020 r.

Skąd ta zmiana, dlaczego NIP ma być uwzględniany na paragonie fiskalnym? Chodzi głównie o dwie branże, czyli branżę paliwową oraz branżę budowlaną.

- Niejednokrotnie branże te wystawiały, dla swoich zaprzyjaźnionych przedsiębiorców, faktury po pozostawionych przez klientów paragonach. W ten sposób przedsiębiorca czerpał korzyść w postaci podatku VAT. Czyli mówimy tutaj o nieuczciwości przedsiębiorcy – zaznaczył Juszczuk.

Wprowadzenie NIP na paragonie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, nad którym trwają obecnie prace w Sejmie (od 10 czerwca 2019 r.; pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu 13 czerwca).

17% PIT, czyli nowy próg podatkowy

Inna zmiana w prawie podatkowym, na którą zwrócili uwagę eksperci, to pomysł wprowadzenia nowej stawki podatkowej, mianowicie, obniżenie stawki podatku PIT, czyli wprowadzenie nowego progu podatkowego w wysokości 17% - do kwoty 42 764 zł włącznie. Co ma nastąpić już od 1 stycznia 2020 r. Drugi próg podatkowy wynosiłby wówczas 18% - ponad 42 764 zł do 85 528 zł włącznie, a trzeci - 32% dla kwoty ponad 85 528 zł.

- Obecnie obowiązują dwa progi podatkowe dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych, tj. 18% i 32%. W tym zakresie nastąpią zmiany, zostanie prawdopodobnie wprowadzona trzecia stawka podatku, która będzie wynosiła 17%, czyli zamiast obecnie obowiązujących dwóch progów podatkowych, będziemy mieć trzy progi podatkowe – powiedziała Aneta Socha-Jaworska, doradca podatkowy w firmie inFakt.

Ile na tej zmianie, czyli na obniżonej stawce PIT, zyskają podatnicy? - Można określić, że podatnik, dzięki tej zmianie, w skali całego roku na podatku dochodowym zaoszczędzi od 400 zł do mniej więcej 850 zł – wskazała Aneta Socha-Jaworska.

Zobacz:  Wyższe koszty i 17% PIT od 1 października 2019 r.

Obowiązkowy split payment

Poza powyższymi, eksperci wskazali na zmiany w mechanizmie podzielonej płatności (split payment), który stanie się obligatoryjny dla wybranych branż już od 1 września 2019 r., obejmując 150 towarów i usług.

- W lutym bieżącego roku Rada Unii Europejskiej wydała decyzję o możliwości stosowania przez Polskę obowiązkowego split paymentu, ma on obowiązywać od 1 września 2019 r. i dotyczyć transakcji, których wartość jest równa 15 tys. zł lub wyższa. Mówimy tu o transakcji, czyli niezależnie ile będzie płatności, gdy rozbijemy na kilka płatności, gdzie każda będzie mniejsza niż 15 tys. zł, to i tak trzeba będzie zapłacić systemem split payment – wyjaśnił Piotr Juszczyk. – W związku z tym do ustawy o VAT powstaje nowy załącznik, w którym będą określone usługi i towary objęte obowiązkową podzieloną płatnością, których łącznie będzie 150, np. węgiel, metale, elektronika, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, części do samochodów. Obejmie także usługi budowalne, które dzisiaj objęte są odwrotnym obciążeniem – dodał.

Pojawi się koniczność umieszczania na fakturze adnotacji o podzielonej płatności, tj. „mechanizm podzielonej płatności”. Brak takiej adnotacji będzie skutkował sankcją w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze. Taka sama sankcja ma być przewidziana dla nabywcy, który mimo ciążącego na nim obowiązku uregulowania kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze w split payment, ureguluje tę kwotę w inny sposób.

Nowy JPK_VAT

Trwają prace nad projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który zakłada, że podatnicy VAT będą składać do urzędu skarbowego deklarację VAT w formie nowego pliku JPK_VAT.

W efekcie, po zmianach, podatnicy nie będą musieli składać osobno dwóch dokumentów: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT. Nowy plik JPK_VAT będzie bowiem dokumentem elektronicznym obejmującym: deklarację VAT (zastąpi deklaracje VAT-7 i VAT-7K) i ewidencję VAT. Do urzędu skarbowego podatnicy będą elektronicznie wysyłać jeden plik JPK_VAT.

- Zostanie wprowadzona, w dwóch terminach, nowa struktura JPK_VAT, która będzie zawierała informacje z obecnej struktury JPK_VAT, jak i obecnej deklaracji VAT. Pierwsze podmioty, dla których miałby nowy JPK_VAT obowiązywać, od 1 stycznia 2020 r., to duże firmy, takie m.in., które zatrudniają powyżej 250. pracowników, natomiast pozostałe podmioty, czyli mikro-, średni i mali przedsiębiorcy mieliby obowiązek przekazywania struktur JPK_VAT w nowej formie od 1 lipca 2020 r. – wskazała Aneta Socha-Jaworska.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Nowa struktura JPK_VAT będzie składała się z dwóch części, tj. części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Czynni podatnicy VAT, którzy rozliczają się miesięcznie, co miesiąc będą przesyłać jeden plik JPK_VAT, w terminie obecnej deklaracji. W przypadku podatników rozliczających się kwartalnie, struktura będzie przesyłana też co miesiąc, przy czym będzie to wyglądało tak, że podatnicy, którzy do tej pory składali deklaracje kwartalnie, będą przesyłali co miesiąc JPK_VAT, ale będzie przesyłana tylko część ewidencyjna, natomiast część deklaracyjna będzie zerowa za pierwszy i drugi miesiąc kwartału, natomiast za ostatni miesiąc kwartału będzie przesyłana część ewidencyjna i cała deklaracyjna.


Ulga na złe długi

Z początkiem 2019 roku uległ zmianie termin, dający możliwość wnioskowania o ulgę na złe długi. Termin ten obecnie wynosi 90 dni (wcześniej było to 150 dni).

- Jeżeli chodzi o ulgę na złe długi, to polega ona na tym, że gdy kontrahent nam nie płaci, a my zapłaciliśmy podatek VAT i w przeciągu 90 dni nie otrzymaliśmy zapłaty, możemy wnioskować o zwrot tego podatku. Niemniej jednak, w ustawie o VAT zapisane są jeszcze dwa dodatkowe warunki, które muszą zostać spełnione, czyli na dzień wnioskowania o zwrot podatku nasz kontrahent musi być nadal czynnym podatnikiem VAT, a także nie może być objęty postępowaniem restrukturyzacyjnym, likwidacyjnym czy upadłościowym – wyjaśnił Piotr Juszczyk.

Indywidualny rachunek podatkowy

Już na początku 2020 roku każdemu podatnikowi oraz płatnikowi ma zostać udostępniony indywidualny rachunek podatkowy.

Za pomocą tego nowego rachunku będzie można dokonywać wpłaty należności z tytułu podatku PIT, CIT i VAT oraz niepodatkowych należności stanowiących dochód budżetu państwa.

Struktura indywidualnego rachunku podatkowego będzie zawierała sumę kontrolną, numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku oraz identyfikator podatkowy.

Zobacz: Indywidualny rachunek podatkowy dla podatników i płatników od 1 stycznia 2020 r.

- Jest pomysł, żeby wszystkie opłaty z tytułu PIT, CIT, VAT, mandaty, grzywny trafiały na jeden indywidualny rachunek podatkowy przedsiębiorcy. Jest to istotne w przypadku gdy przedsiębiorca zmienia miejsce zamieszkania lub zmienia miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, przez co za każdym razem musi sprawdzać czy przesyła pieniądze do właściwego urzędu skarbowego, czy ten urząd się nie zmienił, czy numery rachunków bankowych są poprawne. Jest projekt, aby to ułatwić przedsiębiorcy, by wprowadzić takie rozwiązanie jakie już funkcjonuje w ZUS, czyli jeden indywidualne rachunek podatkowy – powiedziała Aneta Socha-Jaworska.

Istotna tutaj kwestia dotycz zaległości podatkowych. Przedsiębiorcy, którzy realizują płatności na czas nie odczują wielkiej różnicy, poza tym że będą mieli łatwiej, czyli jeden rachunek do wszystkich wpłat. Natomiast w przypadku podmiotów, które mają zaległości, należy pamiętać, że będzie się to odbywało na takiej samej zasadzie jak w przypadku składek ZUS, czyli wpłaty podatników będą regulowane najpierw na poczet zaległości, a kiedy zaległości zostaną już uregulowane, wówczas dopiero będzie realizowana płatność podatku bieżącego.

Matryca stawek VAT

Nowa matryca stawek VAT to bardzo mocno oczekiwana zmiana, nie tylko przez podatników, ale również przez księgowych, doradców podatkowych, wszystkie osób, które zajmują się przedsiębiorczością.

- Wskazuję, że zostanie przyjęta od 1 stycznia 2020 r. Dlaczego? Jest to bardzo oczekiwana zmiana przez wszystkich przedsiębiorców. W projekcie, który trafił do Sejmu miała wejść z dniem 1 czerwca 2019 r. Odbyło się pierwsze czytanie i nagle wstrzymano prace. Jednak zgodnie z aktualnym rozporządzeniem (w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) PKWiU 2008 do określania stawek VAT ma funkcjonować do końca 2019 r., w związku z tym ustawodawca musi coś zrobić. Może przedłużyć obowiązywanie PKWiU 2008, niemniej jednak wielu przedsiębiorców życzyłoby sobie, by matryca weszła w życie – podkreślił Piotr Juszczyk.

Zerowy PIT dla młodych

Rada Ministrów w dniu 25 czerwca br. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych, który zakłada zerowy PIT dla młodych pracowników.

Regulacja ta ma obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 r. i będzie dotyczyła przychodów z pracy (stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą, osiąganych przez osoby do 26 roku życia – do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym 85 528 zł, czyli górnej granicy pierwszego progu skali podatkowej.

- Zerowy PIT dla młodych – taką nazwą się posługujemy, a chodzi de facto o wprowadzenie kolejnego zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych – wyjaśniła Aneta Socha-Jaworska. – Ustawodawca zaznaczył, że temu zwolnieniu będą mogły podlegać przychody z tytułu np. umowy o pracę, umowy zlecenie, ale już np. umowa o dzieło, czy przychody z tytułu działalności gospodarczej z tego zwolnienia korzystać nie mogą – wskazała.

Zobacz: Zwolnienie z PIT dla młodych – oświadczenie pracownika

Mówimy o maksymalnym rocznym przychodzie 85 528 zł, jeżeli więc podzielimy to na 12 miesięcy, dostajemy miesięczny limit dla osoby młodej około 7 100 zł. Gdy wyliczymy z tego podatek PIT i weźmiemy pod uwagę faktyczny zysk osoby młodej, która będzie osiągała przychody na poziomie 7 100 zł, to w skali roku taka osoba zaoszczędzi na podatku około 6 600 zł.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA