REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna dla współmałżonka w separacji będzie zwolniona z podatku?

Katarzyna Broniszewska
Czy darowizna dla współmałżonka w separacji będzie zwolniona z podatku?
Czy darowizna dla współmałżonka w separacji będzie zwolniona z podatku?

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie z podatku od darowizn i spadków ma miejsce, wtedy gdy darowizna dokonana jest na rzecz określonych osób- w tym na rzecz męża lub żony. Czy zatem zwolnienie będzie można zastosować wobec współmałżonka, z którym jest się w separacji? Okazuje się, że tak.

Darowizna

Ogólne przepisy dotyczące darowizny znajdują się w kodeksie cywilnym (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Autopromocja

Darowizna jest rodzajem umowy polegającej na nieodpłatnym przekazaniu danego składnika majtku. Umowa dojdzie do skutku, jeżeli obie jej strony złożą zgodne oświadczenie woli w tym zakresie.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009r. Nr 93, poz. 768 ze zm.), zwanej dalej ustawą).

Obowiązek podatkowy

Momentem powstania obowiązku odprowadzenia podatku jest:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-  chwila złożenia oświadczenia woli przez dokonującego darowizny, jeżeli darowizna dokonywana jest w formie aktu notarialnego,

-  moment spełnienia świadczenia przez darczyńcę, gdy umowa nie jest zawarta w formie aktu notarialnego,

- chwila złożenia stosownych oświadczeń woli obu stron, jeżeli przepisy wymagają szczególnej formy (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Zasadą jest opodatkowanie darowizny. Wyjątkiem zaś sytuacja, gdy dana osoba należy do jednej z trzech grup podatkowych.

Zakwalifikowanie danej osoby do określonej grupy dokonywane jest na podstawie osobistego stosunku tej osoby - nabywcy do darczyńcy (osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe). Chodzi tu przede wszystkim o więzi o charakterze obiektywnym wyznaczonym przez stopień pokrewieństwa i powinowactwa.

W zależności od osobistego stosunku danej osoby do darczyńcy można (po spełnieniu kilku warunków) w ogóle nie płacić podatku lub odprowadzać go w mniejszej wysokości.

Do pierwszej grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów (art. 14 ust.3 pkt 1 ustawy).

Wspomniane warunki są następujące:

1. Opodatkowaniu nie  podlega nabycie (przez nabywcę zaliczonego do I grupy podatkowej) od jednej osoby własności rzeczy i praw majątkowych o ‘czystej wartości’, która nie przekracza kwoty wolnej od podatku w wysokości 9.637 zł (art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy); z takiego zwolnienia podatkowego od powyższych kwot można skorzystać raz na 5 lat (dotyczy to każdej grupy podatkowej); przy obliczaniu podatku zlicza się wartość wszystkich darowizn z ostatnich 5 lat.

2. Nabycie własności rzeczy i praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, będzie zwolnione od podatku, jeżeli:

a) dokonają oni zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, natomiast w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy a od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku (art. 4a ust. 1 ustawy z zastrzeżeniem ust. 2 i 4),

b) udokumentują otrzymanie środków, dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo na jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym, jeżeli:                                                                                                                
-  otrzymane środki są środkami pieniężnymi nabytymi w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy,
-  wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9.637 zł (art. 4a ust.4 ustawy).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 14 kwietnia 2011 roku (III SA/Po 65/11), stwierdził, że "Na rachunek bankowy nabywcy" nie oznacza, że musi to być konto, jakie bank prowadzi dla obdarowanego.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Do grupy osób, którym przysługuje zwolnienie, o którym mowa w art. 4a ustawy, nie zalicza się zięcia, synowej i teściów, a także osób pozostających w nieformalnych związkach.

c)  w chwili nabycia nabywca posiadał:                                                                                               
- obywatelstwo polskie lub                                                                                                                       
- obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub                                                         
- obywatelstwo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub
- miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa.

Niespełnienie powyższych warunków powoduje, że nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Sytuacja osób będących w separacji

Kodeks rodzinny i opiekuńczy (ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.)) wskazuje w art. 611 § 1, że każdy z małżonków może żądać, żeby sąd orzekł separację, pod warunkiem nastąpienia pomiędzy nimi zupełnego rozkładu pożycia.

Jeżeli przepisy nie przewidują nic innego, to orzeczenie separacji ma takie same skutki dla małżonków jak orzeczenie rozwiązania małżeństwa przez rozwód.

Separacja nie powoduje jednak, że małżeństwo przestaje istnieć. Małżonkowie cały czas pozostają w małżeństwie - pomimo separacji orzeczonej przez Sąd małżeństwo nadal trwa.

Separacja wywołuje jednak pewne skutki m.in. powstaje rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami, małżonkowie nie dziedziczą  po sobie (chyba, że w drodze testamentu) i inne.

Przepisy podatkowe nie wprowadzają innego sposobu traktowania małżeństwa, dlatego mają tu zastosowanie regulacje kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ustawa o podatku od spadków i darowizn wśród osób należących do pierwszej grupy podatkowej nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy małżonkami a małżonkami będącymi w separacji.

Przepisy podatkowe, małżonków będących w separacji, traktują tak samo, jak małżonków trwających w małżeństwie. Nie można tak samo traktować skutków prawno-podatkowych rozwodu i separacji. Małżonkowie w trakcie trwania separacji nadal pozostają zakwalifikowani do pierwszej grupy podatkowej. Jeśli zatem jeden z małżonków będących w separacji, dokona darowizny na rzecz drugiego, to drugi może korzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego dla osób zakwalifikowanych do pierwszej grupy podatkowej, o ile spełni wyżej opisane warunki.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 kwietnia 2008 roku (II FSK 373/07) orzekł, że wobec małżonków, wobec których orzeczono separację, należy przyjąć te same zasady opodatkowania darowizn pomiędzy nimi, jakie odnoszą się do małżonków. Dopóki nie ustaną skutki małżeństwa zawartego stosownie do przepisu art. 1 § 1 k.r.o., małżonkowie podlegają rozliczeniu z tytułu podatku od spadków i darowizn według zasad przewidzianych dla tej grupy podatkowej.

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa z 9 września 2011 roku, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/436-295/11/MCZ).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA