| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Kiedy "wpada się" w VAT

Kiedy "wpada się" w VAT

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.

Jeśli korzystasz ze zwolnienia podmiotowego i wykorzystując związki z kontrahentami, tak układasz swoje interesy, że uzyskujesz wartość sprzedaży znacznie odbiegającą od tej, którą uzyskałbyś w przypadku, gdyby związki te nie istniały, a w wyniku tych związków nastąpiło zmniejszenie wpływów podatkowych, tracisz zwolnienie od podatku od początku roku podatkowego.

Zwolnienie przedmiotowo-podmiotowe

Wykonując czynności zwolnione przedmiotowo oraz rozpoczynając równocześnie wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu masz możliwość korzystać ze zwolnienia z VAT do momentu przekroczenia ustawowego limitu obrotów z tytułu sprzedaży opodatkowanej (w 2008 r. jest to kwota 50 000 zł).

Obecnie bowiem ww. limit obrotu uprawniający do korzystania ze zwolnienia nie obejmuje wartości sprzedaży odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku). Zatem wartość czynności zwolnionych przedmiotowo nie wpływa negatywnie na wysokość powyższego limitu

Etap 4

Jak zarejestrować się dla potrzeb VAT

Jeśli wykonujesz samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT (bez względu na jej cel i rezultat) i nie korzystasz ze zwolnienia - masz obowiązek zarejestrować się jako podatnik tego podatku. Musisz to uczynić najpóźniej przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.

W tym celu musisz wypełnić formularz zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R) i złożyć go właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, który zarejestruje Cię jako „podatnika VAT czynnego”. Otrzymasz potwierdzenie dokonania tej rejestracji (na druku VAT-5) z datą złożenia zgłoszenia rejestracyjnego.

Potwierdzenie VAT-5 zaświadcza, że dany podatnik o określonym NIP jest zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny” lub „podatnik VAT zwolniony”. Ma ono zatem charakter prawny zaświadczenia, o którym jest mowa w art. 306a i nast. Ordynacji podatkowej. Jak każde zaświadczenie, potwierdza ono stan istniejący w dniu jego wydania. Powinno zostać wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 7 dni.

Jeśli jesteś osobą fizyczną, to dokonasz rejestracji na własne imię i nazwisko, podając swój adres zamieszkania. Natomiast podmioty niebędące osobami fizycznymi (np. spółka cywilna, jawna, z o.o.) w zgłoszeniu rejestracyjnym podaje z nazwę i siedzibę prowadzenia działalności.

Rejestracji dokonuje się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności, a jeśli działalność jest prowadzona na terenie kilku urzędów skarbowych, to rejestracji dokonuje się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »