reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Firmanctwo jako przestępstwo skarbowe

Firmanctwo jako przestępstwo skarbowe

Termin „firmanctwo” wywodzi się od słowa „firmant”, czyli osoby firmującej działalność gospodarczą, którą w rzeczywistości prowadzi inna osoba. Konsekwencje realizacji tego rodzaju działalności, czyli posługiwania się cudzym nazwiskiem bądź nazwą, mogą okazać się poważne, ponieważ jest to przestępstwo skarbowe.

Firmanctwo

Fimanctwo najczęściej jest kwestionowane przez organy podatkowe upoważnione do przeprowadzania kontroli skarbowych i podatkowych w drodze decyzji. Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym karalne jest już samo ryzyko zmniejszenia wpływów podatkowych, a nie ich wystąpienie. W związku z tym kara może zostać wymierzona nawet jeśli faktycznie firma działała i płaciła podatki. Według Kodeksu karnego skarbowego karą może być grzywna lub kara pozbawienia wolności.

Co więcej, firmujący powinien także liczyć się z ryzykiem odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe powstałe w czasie prowadzenia takiej działalności, zgodnie z art. 113 Ordynacji podatkowej. Jeśli firmujący wyraził zgodę na takie działanie, to będzie odpowiadał solidarnie z firmantem za zaległości podatkowe całym swoim majątkiem.

Odpowiedzialność firmanta i firmującego

Firmantem jest podmiot, który posługuje się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innego podmiotu. Natomiast firmujący to podmiotu, którego imienia i nazwiska, nazwy lub firmy używa firmant.

Wskazać należy, że do zaistnienie przestępstwa skarbowego firmanctwa, muszą być spełnione następujące warunki:

- podmiotem dopuszczającym się popełnienia czynu zabronionego jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek,

- czyn podatnika polega na posługiwaniu się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innego podmiotu w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności,

- w wyniku czynu podatnik naraża Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego na uszczuplenie podatku.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Należy mieć na uwadze, że przestępstwo firmanctwa może być popełnione przez firmanta wyłącznie w zamiarze bezpośrednim, czyli firmant musi mieć zamiar popełnienia tego czynu.

Regulacje zawarte w art. 55 Kodeksu karnego skarbowego określają typ przestępstwa firmanctwa jedynie w stosunku do firmanta. Natomiast odpowiedzialność podmiotu firmującego podlega art. 9 § 1  oraz art. 18 § 2 i 3 Kodeksu karnego w związku z art. 20 § 2 Kodeksu karnego skarbowego (sprawstwo kierownicze, podżeganie, pomocnictwo).

Autor: Magdalena Podgórska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zdjęcia

Firmanctwo jako przestępstwo skarbowe/ Fot. Fotolia
Firmanctwo jako przestępstwo skarbowe/ Fot. Fotolia

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama