REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć niepodzielone zyski sprzed 1 stycznia 2009 r. przy przekształceniu spółki z o. o. w osobową

Paweł Przydatek
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał 10 czerwca 2010 r. wyrok dotyczący skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową. Wątpliwości budziło, czy opodatkowanie niepodzielonych zysków przekształcanej spółki z o.o. dotyczyć może także tych zysków, które zostały wypracowane przed 1 stycznia 2009 r.

1. Z dniem 1 stycznia 2009 r. wszedł w życie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, zgodnie z którym przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową może prowadzić do powstania przychodu po stronie wspólników spółki przekształcanej. Jest to przychód o charakterze dywidendy, a jego wysokość równa jest niepodzielonym zyskom przekształcanej spółki kapitałowej.

Autopromocja

2. Wspomniany powyżej przychód powstaje w dniu przekształcenia i obejmuje wszystkie niepodzielone zyski wypracowane przez spółkę kapitałową, także te, które pochodzą sprzed 1 stycznia 2009 r.

To zasadnicze tezy wynikające z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Warszawie z 10 czerwca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 270/10). 

Przekształcenie i niepodzielone zyski

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która w kwietniu 2009 r. została przekształcona w spółkę komandytową. W efekcie dotychczasowi wspólnicy spółki z o.o. – były to osoby prawne, podatnicy CIT – objęli kapitały udziałowe w spółce komandytowej w proporcjach odpowiadających ich udziałom w kapitale zakładowym przed przekształceniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodać należy, że przed przekształceniem spółka z o.o. wypracowała pewne zyski, które nie zostały podzielone miedzy wspólników. Pochodziły one sprzed 1 stycznia 2009 r., jak i z kilku miesięcy 2009 r.

Tymczasem, 1 stycznia 2009 r. wszedł w życie ważny przepis, art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, w którym jednoznacznie stwierdzono, że wartość niepodzielonych zysków spółki kapitałowej staje się – z dniem przekształcenia na spółkę osobową – przychodem wspólników i jest to przychód o charakterze dywidendy.

Zasada niedziałania wstecz jako argument podatnika

W związku z tym spółka złożyła wniosek o interpretację do właściwego dyrektora izby skarbowej. We wniosku zadała pytanie, czy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT ma zastosowanie do niepodzielonych zysków, wypracowanych przed 1 stycznia 2009 r.

Przedstawiła też własne stanowisko, w którym udzieliła odpowiedzi negatywnej. Jej zdaniem, opodatkowanie niepodzielonych zysków przy przekształceniu dotyczyć może tylko tych zysków, które zostały wypracowane począwszy od 1 stycznia 2009 r. 

Uzasadniając ten pogląd, spółka przypomniała, że wspomniany powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT wprowadzony został nowelizacją z 6 listopada 2008 r., a zgodnie z art. 15 i 14 tej nowelizacji, wprowadzone w niej zmiany miały zastosowanie do dochodów i strat powstałych od 1 stycznia 2009 r.

Zdaniem Spółki oznacza to, że opodatkowaniu CIT na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT mogą podlegać – na dzień przekształcenia – jedynie te dochody, które wynikają z niepodzielonych zysków sprzed 1 stycznia 2009 r. Przeciwne stanowisko stanowiłoby – zdaniem wnioskodawcy – naruszenie konstytucyjnej zasady niedziałania prawa wstecz.

Decyduje dzień przekształcenia 

W odpowiedzi na wniosek, dyrektor IS wydał interpretację, w której stwierdził, że stanowisko spółki było nieprawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji stwierdził, że w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, przychód z tytułu niepodzielonych zysków powstaje w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, co wynika wprost z brzmienia tego przepisu.

Przychód ten może się wiązać tylko z przekształceniem, które zostało lub zostanie dokonane po 1 stycznia 2009 r. Dlatego też działanie prawa wstecz nie nastąpi nawet jeżeli część niepodzielonych zysków, które zostaną uwzględnione w podstawie opodatkowania, pochodzić będzie sprzed 1 stycznia 2010 r.

Polecamy: Interpretacje podatkowe od A do Z

Spółka nie pogodziła się z tą interpretacją i wniosła skargę do WSA w Warszawie. Po rozpatrzeniu skargi, sąd uznał, że rację miał organ podatkowy. Dlatego też skargę oddalił.

W ślad za dyrektorem IS, WSA stwierdził, że przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT powstaje w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową. Jeżeli powstaje on po 1 stycznia 2009 r., to nie ma przeszkód by opodatkowanie dotyczyło całości niepodzielonych zysków przekształcanej spółki kapitałowej, także tych, które zostały wypracowane przed 2009 r.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Wybór przepisów:

Ustawa o CIT - art. 10. 1. Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:
8) wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA