REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indywidualne interpretacje podatkowe – zmiany od 2016 roku

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych
Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe
Indywidualne interpretacje podatkowe – zmiany od 2016 roku
Indywidualne interpretacje podatkowe – zmiany od 2016 roku

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2016 przynosi duże zmiany w zakresie przepisów Ordynacji Podatkowej. Wchodząca w życie od 1 stycznia ustawa nowelizująca reformuje m. in. instytucję interpretacji indywidualnych.

Zmiana zakresu spraw, które może obejmować wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią nowych przepisów, interpretacje indywidualne nie będą mogły dotyczyć przepisów prawa podatkowego regulujących właściwość oraz uprawnienia i obowiązki organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej. Minister będzie mógł także  odmówić wydania interpretacji indywidualnej w przypadku, gdy opisany we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będzie odpowiadać zagadnieniu, które zostało poruszone w interpretacji ogólnej, wydanej na gruncie takiego samego stanu prawnego. Jednocześnie Minister będzie mógł zmienić swoje postanowienie w przypadku, gdy interpretacja ogólna zostanie zmieniona.

Autopromocja

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Udogodnienia dla podatników wnoszących o wydanie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 14d Ordynacji podatkowej, podatnik będzie mógł bowiem w każdym czasie wystąpić z żądaniem poinformowania go telefonicznie albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej o dacie wydania interpretacji indywidualnej oraz o zawartej w niej ocenie jego stanowiska albo o innym sposobie rozstrzygnięcia sprawy. W takim wypadku organ będzie zobowiązany do przekazania informacji niezwłocznie – w przypadku gdy przed wystosowaniem żądania interpretacja została wydana - lub też nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu wydania interpretacji albo innego rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Nowy krąg podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią nowego art. 14r Ordynacji podatkowej, będzie istniała możliwość wystosowania tzw. wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej. Z wnioskiem tego typu będą mogli wystąpić podatnicy uczestniczący w tym samym stanie faktycznym albo mający uczestniczyć w tym samym zdarzeniu wspólnym. W takim wypadku zainteresowani będą musieli wskazać jeden podmiot, który będzie traktowany jak strona w postępowaniu o wydanie interpretacji (czynności dokonywane przez inne podmioty będą uważane za bezskuteczne).

Wniosek o wydanie interpretacji wspólnej podlegać będzie opłacie ustalanej jako iloczyn standardowej opłaty za wniosek i liczby zainteresowanych. Interpretacja indywidualna wydana na podstawie wniosku wspólnego obejmować będzie ochroną sytuację prawną wszystkich zainteresowanych, którzy wystąpili z wnioskiem. Jak wskazano w komentarzu do ustawy: „Wniosek (wspólny) może dotyczyć jednego podatku lub różnych podatków, jeżeli interpretacja przepisów różnych ustaw jest wzajemnie sprzężona np. VAT-PCC, podatek dochodowy – podatek od spadków i darowizn”. Prawo wniesienia skargi na interpretację tego typu będzie przysługiwać każdemu z zainteresowanych, wyrok sądu administracyjnego będzie obowiązywał jednak wszystkie podmioty, również te, które nie wniosły skargi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Monitor Księgowego – prenumerata

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, na mocy art. 14s Ordynacji podatkowej, będzie mógł wystąpić także zamawiający w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym.

Omawiając kwestie zmian Ordynacji podatkowej, dotyczących instytucji interpretacji indywidualnych warto odnieść się również do przedstawionej niedawno propozycji nowej ustawy o VAT, która zawiera pewne rozwiązania dotyczące przedmiotowego zagadnienia.  Niewątpliwie wskazać w tym miejscu należy na art. 334 projektu, w myśl którego do przepisów  nowej ustawy oraz przepisów wydanych na jej podstawie, zasadniczo nie miałyby zastosowania art. 14b – 14p Ordynacji podatkowej, dotyczące interpretacji indywidualnych (art. 334 ust. 2 pkt 2 projektu wskazuje jednak okoliczności, w których podatnik mógłby z wnioskiem o interpretację wystąpić).


Największe kontrowersje wzbudza jednak treść art. 334 ust. 3 projektu, zgodnie z którym interpretacje wydane na podstawie art. 14a – 14p Ordynacji podatkowej dotyczące przepisów:

  • proponowanej ustawy o podatku od towarów i usług
  • przepisów wydanych na podstawie proponowanej ustawy o podatku od towarów i usług
  • przepisów ustaw zmieniających proponowaną ustawę o podatku od towarów i usług

- nie miałyby zastosowania do rozliczeń podatku od towarów i usług wprowadzonego ustawą, z zastrzeżeniem ust. 4., w myśl którego powyższy przepis nie znalazłby zastosowania w przypadku, gdy do podatku od towarów i usług wprowadzonego proponowaną ustawą miałyby zastosowanie po dniu 31 grudnia 2015 r. przepisy, o których mowa w ust. 3. Jak przeczytać możemy w uzasadnieniu projektu ustawy, wskazany „przepis zawiera zasadę utraty mocy obowiązujących interpretacji wydanych na podstawie art. 14a – 14p Ordynacji podatkowej w zakresie obecnie obowiązującego stanu prawnego (tj. stanu prawnego po wprowadzeniu projektu w życie [przyp. red.]). W odniesieniu do dotychczasowego stanu prawnego, podatnicy mogą występować z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej do ministra właściwego do spraw finansów publicznych co do interpretacji przepisów prawa podatkowego (zgodnie z niniejszym projektem ustawy powiadamiają właściwy organ podatkowy o przyjętych zasadach rozliczania podatku, występują z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego do ministra właściwego do spraw finansów publicznych w zakresie identyfikacji towaru lub usługi).”

Niewątpliwie przedstawiona koncepcja, którą oceniać należy jednak w perspektywie całości rozwiązań zaproponowanych w projekcie ustawy, ma charakter nowatorski. Podkreślenia wymaga jednak, iż obecnie traktować ją należy jako wart rozważenia postulat – omawiany projekt ustawy o podatku od towarów i usług na tą chwilę nie został bowiem jeszcze złożony w Sejmie.

Justyna Zając-Wysocka

Departament Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA