| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Symbol PKWiU na fakturze – czy jest konieczny?

Symbol PKWiU na fakturze – czy jest konieczny?

Aktualnie nie trzeba umieszczać symboli PKWiU na fakturach. Jedynie w przypadku towarów i usług zwolnionych z VAT trzeba podać podstawę prawną tego zwolnienia. Taką podstawą prawną będzie przede wszystkim przepis ustawy o VAT, rozporządzenia wykonawczego, czy dyrektywy 2006/112/WE ale można także wskazać symbol PKWiU danego towaru lub usługi.

Podatki 2019

PKWiU to skrót od Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, czyli siedmiopoziomowej klasyfikacji wszystkich produktów i usług, które są w obrocie na rynku. Klasyfikację PKWiU stworzono dla potrzeb statystyki, a stosuje się ją między innymi w urzędowych rejestrach, systemach informacyjnych administracji publicznej i rachunkowości. 

Poza celami statystycznymi PKWiU służy także do prawidłowego wystawiania faktur VAT, ustalania prawidłowej stawki VAT i zwolnień z podatku (jeśli ustawa o VAT powołuje się na klasyfikację), stosowania zwolnień z kasy fiskalnej oraz ustalania zwrotu podatku VAT za materiały budowlane w budownictwie mieszkaniowym.

Od 1 stycznia 2011 obowiązuje klasyfikacja PKWiU 2008. Od 1 stycznia 2011 roku zrezygnowano z posługiwania się klasyfikacją PKWiU w usługach zwolnionych z VAT. Natomiast od 2013 roku podatnik nie musi zamieszczać symbolu PKWiU zarówno na fakturach od czynności zwolnionych z VAT, jak i czynności z obniżoną stawką VAT.

Jaka część działań optymalizacyjnych w VAT jest oszustwem wg art. 268 Kodeksu karnego?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur, podatnik dokumentujący:

- dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy bądź

- dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1,

ma obowiązek wskazania na fakturach:

- przepisu ustawy lub aktu wydanego na podstawie ustawy, zgodnie z którą podatnik stosuje zwolnienie od podatku,

- przepisu dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub

- innej podstawy prawnej wskazującej na to, że przy dostawie towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podsumowując, symbol PKWiU służy głównie celom statystycznym, kontrolowaniu obrotu towarów na polskim rynku, a także określaniu produktów objętych na przykład konkretnymi preferencjami podatkowymi. Przedsiębiorcy nie muszą zamieszczać tego symbolu na fakturach.

Jeśli jednak wystawiają fakturę na towar lub usługę zwolnioną z VAT, to muszą zawrzeć na tej fakturze symbol PKWiU danego towaru lub usługi, bądź podstawę prawną do zwolnienia z VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »