reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Uproszczenia w wystawianiu i przesyłaniu faktur VAT RR

Uproszczenia w wystawianiu i przesyłaniu faktur VAT RR

Zostaną wprowadzone uproszczenia dla podatników polegające na zmianie zakresu danych umieszczanych na dokumencie wystawianym przy nabyciu produktów rolnych i usług rolniczych od rolników ryczałtowych, czyli fakturze VAT RR. Pojawi się także możliwość wystawiania i przesyłania tych faktur w formie elektronicznej.

Zmiany przewiduje projekt (13 lutego 2018 roku) ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. W dniu 13 marca br. dobiegł końca termin konsultacji ustawy. Nowelizacja ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2018 r.

Mniej danych na fakturze VAT RR

Wyjaśnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami niezbędnymi elementami faktury VAT RR wystawianej przez podatnika nabywającego produkty rolne od rolnika ryczałtowego (stanowiącej następnie podstawą do odliczenia przez tego nabywcę będącego podatnikiem VAT kwoty zryczałtowanego zwrotu) są m.in. numer dowodu osobistego rolnika (bądź innego dokumentu stwierdzającego tożsamość rolnika), a gdy jest on osobą fizyczną, data wydania tego dokumentu i nazwa organu, który wydał ten dokument.

W projekcie proponuje się zmianę w art. 116 ustawy o VAT, polegającą na likwidacji obowiązku umieszczania na fakturze VAT RR danych dotyczących dokumentu identyfikującego dostawcę produktów rolnych. Co będzie uproszczeniem dla podatników w stosowaniu obowiązujących przepisów prawa, eliminującym nadmierne wymogi formalne w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Zdaniem ustawodawcy, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, rozwiązanie to z jednej strony nie wpłynie na weryfikację tożsamości dostawcy (rolnika ryczałtowego), gdyż zgodnie z art. 116 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT faktura VAT RR musi zawierać numer NIP lub PESEL obydwu stron transakcji (nie wpłynie zatem negatywnie na funkcjonowanie systemu ryczałtowego), natomiast z drugiej strony usunie uciążliwy obowiązek, oznaczający w praktyce wymóg każdorazowej weryfikacji i ewentualnego aktualizowania danych (np. w związku z wymianą dokumentów).

Faktury VAT RR w formie elektronicznej

Ustawodawca przewiduje także wprowadzenie regulacji pozwalających na obieg faktur VAT RR w formie elektronicznej. Nowe przepisy (wprowadzane w art. 116 ust. 3a oraz 4a ustawy o VAT) pozwolą na wystawianie i przesyłanie faktur VAT RR oraz oświadczenia składanego przez dostawcę produktów rolnych w przypadku umów kontraktacji lub umów o podobnym charakterze oświadczenia, iż jest on rolnikiem ryczałtowym w formie elektronicznej.

Przy czym zastosowanie formy elektronicznej będzie możliwe jedynie za zgodą dostawcy produktów rolnych (rolnika ryczałtowego). Podpisywanie dokumentów wysyłanych w formie elektronicznej będzie możliwe wyłącznie przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Likwidacja terminu zapłaty

W projekcie zakłada się ponadto usunięcie z art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT warunku dokonania zapłaty za nabyte produkty rolne lub usługi rolnicze w ciągu 14 dni od dnia zakupu.

Zmiana ta wynika stąd, że odmowa prawa do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu wynikającej z wystawionej faktury VAT RR w przypadku przekroczenia terminu płatności jest kwestionowana przez sądy administracyjne. Orzecznictwo sądowe (wyroki NSA: z 9 maja 2013 r. sygn. akt I FSK 709/12, z 2 marca 2016 r. sygn. akt I FSK 2014/14, z 3 czerwca 2016 r. sygn. akt I FSK 2054/14) wskazuje bowiem, że prawo nie powinno pozbawiać podatnika dokonującego spóźnionej zapłaty należności za nabyte produkty rolne lub usługi rolnicze, obejmującej zryczałtowany zwrot podatku, prawa do odzyskania kwoty tego zwrotu.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Zapłata na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej

Dodatkowo w projekcie został zaproponowany przepis, który zakłada możliwość dokonywania zapłaty przez nabywcę produktów rolnych lub usług rolniczych rolnikowi ryczałtowemu na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej, której tenże rolnik jest członkiem (a nie wyłącznie, jak to ma miejsce obecnie, na rachunek bankowy rolnika).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama