REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa opodatkowania VAT przy imporcie usług - podatek u źródła pobierany przez płatnika

Podstawa opodatkowania VAT przy imporcie usług - podatek u źródła pobierany przez płatnika
Podstawa opodatkowania VAT przy imporcie usług - podatek u źródła pobierany przez płatnika
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Spółka kupuje usługi, których nabycie stanowi dla niej import usług. Jednocześnie w niektórych przypadkach spółka jest obowiązana do poboru podatku u źródła od takich usług. Czy pobierany podatek stanowi element podstawy opodatkowania importu usług?

Tak, pobierany przez spółkę podatek u źródła stanowi element podstawy opodatkowania z tytułu importu usług. Szczegóły poniżej.

Autopromocja

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Jak jednocześnie wynika z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty VAT. Przepisy te mają zastosowanie również w przypadku importu usług (z nieistotnym w omawianej sytuacji zastrzeżeniem art. 30c ust. 1 ustawy o VAT).

Podstawa opodatkowania VAT obejmuje:

 • podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku,
 • koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Polecamy: VAT 2020. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek u źródła pobierany z wynagrodzenia należnego usługodawcy

Tak zwany podatek u źródła jest, co do zasady, pobierany z wynagrodzenia należnego usługodawcy. Mimo że zmniejsza kwotę do wypłaty kontrahentowi, jednak nie zmniejsza samego wynagrodzenia. Tak jak, przykładowo, zaliczki na podatek dochodowy nie zmniejszają wynagrodzenia pracownika, lecz część, która jest mu wypłacana.

W konsekwencji podatek u źródła wchodzi w skład podstawy opodatkowania z tytułu importu usług. Nie powoduje obniżenia tej podstawy opodatkowania. Stanowi jej element, gdyż jako kwota podatku dochodowego powinna być na podstawie art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT wliczona do podstawy opodatkowania.

Przykład
Polski przedsiębiorca nabył od francuskiej spółki usługę prawną za 10 000 zł. Nabycie tej usługi stanowi dla podatnika import usług. Ponieważ francuska spółka nie przedstawiła swojego certyfikatu rezydencji, obowiązany jest do pobrania podatku u źródła według stawki 20% od przychodu francuskiej spółki. W tej sytuacji podstawą opodatkowania importu usług jest u przedsiębiorcy kwota 10 000 zł, a nie wypłacone kontrahentowi 8000 zł (10 000 zł pomniejszone o kwotę pobranego według stawki 20% podatku u źródła).

Finansowanie podatek u źródła z własnych środków nabywcy

Co istotne, z wyjaśnień organów podatkowych wynika, że jest tak nie tylko w przypadkach, gdy podatek u źródła jest faktycznie potrącany z wynagrodzenia usługodawcy. Taka sytuacja ma miejse również wtedy, gdy nabywcy usług w celu pobrania podatku u źródła we własnym zakresie dokonują ubruttowienia wynagrodzenia należnego usługodawcy, a więc de facto finansują podatek u źródła z własnych środków. Tytułem przykładu można wskazać interpretacje indywidualne Dyrektora KIS z 28 lutego 2019 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.89.2019.1.RD) oraz z 3 września 2019 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.403.2019.2.JŻ). Jak czytamy w drugiej z tych interpretacji:

(…) w myśl art. 29a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 6 ustawy, jeśli Spółka dokona zapłaty zryczałtowanego podatku (podatku u źródła) od należności wypłacanych na rzecz kontrahentów zagranicznych, to wartość zapłaconego podatku powinna zostać uwzględniona przez Spółkę w podstawie opodatkowania z tytułu importu usług.

Przykład
Wróćmy do poprzedniego przykładu i załóżmy, że polski przedsiębiorca wypłacił francuskiej spółce pełne 10 000 zł (a nie 10 000 zł pomniejszone o kwotę pobranego podatku u źródła). W celu sfinansowania podatku u źródła przedsiębiorca ubruttowił kwotę należnego francuskiej spółce wynagrodzenia, dzieląc kwotę 10 000 zł przez 0,8. A więc kwota wynagrodzenia francuskiej spółki po ubruttowieniu wyniosła 12 500 zł. Z wyjaśnień organów podatkowych wynika, że w tej sytuacji podstawą opodatkowania importu usług jest u przedsiębiorcy kwota 12 500 zł (a nie 12 500 zł pomniejszone o kwotę pobranego przez przedsiębiorcę według stawki 20% podatku u źródła).

Podstawa prawna:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA