| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczanie VAT w przypadku zniszczenia lub zaginięcia faktury

Odliczanie VAT w przypadku zniszczenia lub zaginięcia faktury

Jeżeli faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginięciu, podatnik obowiązany jest wystawić duplikat faktury. Duplikat pod względem prawnym równy jest fakturze pierwotnej, ponieważ dokumentuje w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze. A zatem stanowi także, na równi z fakturą pierwotną, podstawę do odliczenia VAT.

Zniszczenie albo zaginięcie faktury

W przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginięciu, podatnik (podmiot gospodarczy) wystawia duplikat faktury. Odnośnie duplikatu faktury należy na wstępie wyjaśnić, że zgodnie z zapisami ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

- sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem,

- sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju,

- wewnątrzwspólnotową dostawę towarów,

- otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty.

Jeżeli natomiast faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie podatnik wystawia ponownie fakturę (duplikat faktury) na wniosek nabywcy, zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika lub posiadaniu nabywcy. W innych przypadkach, nabywca wystawia duplikat faktury na wniosek podatnika, zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu nabywcy lub zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika. Dodatkowo, duplikat faktury może wystawić również podmiot, o którym mowa w art. 106c ustawy o VAT, na wniosek nabywcy lub dłużnika.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Duplikat faktury może w razie zniszczenia lub zaginięcia faktury wystawić także upoważniona przez podatnika do wystawiania faktur osoba trzecia.

Faktura, która została wystawiona ponownie powinna zawierać wyraz "DUPLIKAT" oraz datę jej wystawienia.

Wynika stąd, że w przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie, podatnik lub upoważniona przez niego osoba ponownie wystawia fakturę, oznaczając ją wyrazem "DUPLIKAT" oraz datą jej wystawienia. Wystawca faktury może wystawić jej duplikat zarówno na wniosek nabywcy, jak i z własnej inicjatywy.

Istotny jest fakt, że duplikat faktury, ma moc prawną równą fakturze pierwotnej (stanowi powtórzenie danych zawartych w fakturze pierwotnej), dokumentuje w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze, co faktura pierwotna i stanowi na równi z nią podstawę do odliczenia podatku naliczonego.

Przy czym należy mieć jednocześnie na uwadze, że prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanego duplikatu faktury przysługuje podatnikowi wyłącznie wtedy, jeśli nie dokonał on tego odliczenia wcześniej, tj. z faktury pierwotnej.

Odliczenie VAT z duplikatu faktury

Regulacje zawarte w ustawie o VAT nie odnoszą się w sposób szczególny do terminu odliczania VAT z duplikatu faktury. W związku z tym podstawowe zasady dotyczące odliczania dotyczą w równym względzie faktury pierwotnej, jak i duplikatu tej faktury.

Zgodnie z ogólnymi zasadami odliczania sformułowanymi w ustawie o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, a także dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Zobacz także: VAT 2017

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »