Odpłatne korzystanie przez pracowników z samochodów firmowych - odliczenie VAT
REKLAMA
REKLAMA
Teoretycznie można przyjąć, że odpłatne udostępnianie samochodów osobowych przez spółkę na rzecz pracowników (na ich cele prywatne) będzie stanowiło odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT (tj. czynność podlegającą opodatkowaniu), które będzie realizowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. To natomiast może oznaczać, że spółka mogłaby korzystać z prawa do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z nabyciem i użytkowaniem tych samochodów.
REKLAMA
W praktyce jednak zgodnie z aktualną linią orzeczniczą, udostępnienie samochodów służbowych na rzecz pracowników (nawet jeśli ww. oplata zostanie określona na warunkach rynkowych), przekreśla prawo do odliczenia 100 % VAT.
W dniu 10 maja 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał w powyższej sprawie dwa kolejne, niekorzystne dla podatników wyroki (o sygn. akt I FSK 1287/15 oraz o sygn. akt I FSK 1556/15).
Auta demonstracyjne
Pierwszy z wyroków dotyczy odpłatnego udostępniania przez dilera samochodowego na rzecz swoich pracowników samochodów demonstracyjnych (służących do jazd próbnych). Niniejsze samochody są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą dilera, który świadczy usługi związane ze sprzedażą, wynajmem oraz dzierżawą samochodów.
W przywołanym wyroku NSA wskazał, że spółce przysługiwałoby prawo do odliczenia 100 % VAT od aut demonstracyjnych, jeśli złoży ona informację VAT-26 i będzie prowadzić stosowną ewidencję pojazdów wykluczającą użycie tych samochodów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Tym samym, NSA podtrzymał stanowsko Ministra Finansów, który stwierdził, że nawet jeśli samochody są wynajmowane pracownikom po cenach rynkowych i taka usługa mieści się w przedmiocie działalności spółki, to jednak nie oznacza to zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji.
Auta leasingowane
Drugi z wyroków dotyczy spółki, wykorzystującej w ramach prowadzonej działalności auta leasingowane, które po godzinach pracy odpłatnie udostępniane są pracownikom.
Również tym razem NSA uznał, że prawo do odliczenia 100% podatku VAT przysługuje tylko w przypadku gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Dodatkowo NSA wskazał, że w ustawie o VAT ustawodawca rozróżnia pojęcie działalności gospodarczej (art. 15 ust 2 ustawy o VAT) i odpłatnego świadczenia usług polegającego na użyciu towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza, w tym dla celów osobistych podatnika lub jego pracowników (art. 8 ust. 2 pkt. 1 ustawy o VAT).
Parkowanie auta służbowego
Dla odmiany NSA zgadza się na odliczanie 100% VAT od samochodu służbowego, którym pracownik dojeżdża do pracy, a który (ze względu na charakter wykonywanej pracy) parkuje pod domem. Zdaniem NSA (Wyrok NSA z dnia 10 maja 2017 r. - sygn. akt I FSK 2283/15 oraz wyrok z dnia 22 marca 2017 r. - sygn. akt I FSK 1180/15).), co do zasady wykorzystywanie samochodu do dojazdów do pracy wyklucza uznanie go za używany jedynie do celów działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja gdy:
- charakter prowadzonej działalności wymusza na pracodawcy zapewnienie nieodpłatnego transportu dla pracowników,
- a w spółce zostanie ustanowiony regulamin zasad używania pojazdów samochodowych, z którego jednoznacznie będzie wynikać, że
- przedmiotowe pojazdy mogą być wykorzystywane wyłącznie dla celów działalności gospodarczej spółki, jak również, że
- pojazdy po zakończeniu pracy mogą być parkowane na ogólnie dostępnych parkingach, a ponadto na podstawie umowy zawartej z pracownikiem, któremu dany pojazd został powierzony, również w miejscach wskazanych w tej umowie (w takim przypadku miejsce to może być zlokalizowane w również w pobliżu miejsca zamieszkania pracownika).
W takiej sytuacji, korzystanie z auta służbowego traktowane jest jako związane z prowadzoną działalnością gospodarcza, a tym samym spółce przysługuje prawo do korzystania z pełnego odliczenia podatku VAT.
Polecamy: Biuletyn VAT
Przypomnienie:
W myśl przepisów art. 86a ustawy o VAT, podatnicy, którzy zamierzają odliczyć pełen VAT od wydatków związanych z nabyciem i użytkowaniem samochodów osobowych przeznaczonych do celów służbowych, zobowiązani są:
- złożyć w urzędzie skarbowym informację VAT-26,
- prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu,
- wprowadzić do obiegu wewnątrz przedsiębiorstwa regulamin użytkowania pojazdów w firmie (który wyklucza możliwość wykorzystywania samochodów do celów innych niż związane z działalnością gospodarczą).
Warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz składani VAT-26 nie stosuje się w przypadku samochodowych przeznaczonych wyłącznie do:
- odprzedaży,
- sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,
- oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze
jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.
Autor: Anna Zając, Tax Consultant
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat