REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpłatne korzystanie przez pracowników z samochodów firmowych - odliczenie VAT

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
Odpłatne korzystanie przez pracowników z samochodów firmowych - odliczenie VAT
Odpłatne korzystanie przez pracowników z samochodów firmowych - odliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się w wielu firmach, że samochody osobowe, które są wykorzystywane przez pracodawcę (podatnika VAT) w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, są dodatkowo, odpłatnie udostępniane pracownikom do ich celów prywatnych. Powstaje pytanie, czy ww. auta są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej tego podmiotu, a tym samym będą korzystały z pełnego prawa do odliczenia podatku VAT?

Teoretycznie można przyjąć, że odpłatne udostępnianie samochodów osobowych przez spółkę na rzecz pracowników (na ich cele prywatne) będzie stanowiło odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT (tj. czynność podlegającą opodatkowaniu), które będzie realizowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. To natomiast może oznaczać, że spółka mogłaby korzystać z prawa do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z nabyciem i użytkowaniem tych samochodów.

Autopromocja

W praktyce jednak zgodnie z aktualną linią orzeczniczą, udostępnienie samochodów służbowych na rzecz pracowników (nawet jeśli ww. oplata zostanie określona na warunkach rynkowych), przekreśla prawo do odliczenia 100 % VAT.

W dniu 10 maja 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał w powyższej sprawie dwa kolejne, niekorzystne dla podatników wyroki (o sygn. akt I FSK 1287/15 oraz o sygn. akt I FSK 1556/15).

Auta demonstracyjne

Pierwszy z wyroków dotyczy odpłatnego udostępniania przez dilera samochodowego na rzecz swoich pracowników samochodów demonstracyjnych (służących do jazd próbnych). Niniejsze samochody są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą dilera, który świadczy usługi związane ze sprzedażą, wynajmem oraz dzierżawą samochodów.

W przywołanym wyroku NSA wskazał, że spółce przysługiwałoby prawo do odliczenia 100 % VAT od aut demonstracyjnych, jeśli złoży ona informację VAT-26 i będzie prowadzić stosowną ewidencję pojazdów wykluczającą użycie tych samochodów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Tym samym, NSA podtrzymał stanowsko Ministra Finansów, który stwierdził, że nawet jeśli samochody są wynajmowane pracownikom po cenach rynkowych i taka usługa mieści się w przedmiocie działalności spółki, to jednak nie oznacza to zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Auta leasingowane

Drugi z wyroków dotyczy spółki, wykorzystującej w ramach prowadzonej działalności auta leasingowane, które po godzinach pracy odpłatnie udostępniane są pracownikom.

Również tym razem NSA uznał, że prawo do odliczenia 100% podatku VAT przysługuje tylko w przypadku gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Dodatkowo NSA wskazał, że w ustawie o VAT ustawodawca rozróżnia pojęcie działalności gospodarczej (art. 15 ust 2 ustawy o VAT) i odpłatnego świadczenia usług polegającego na użyciu towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza, w tym dla celów osobistych podatnika lub jego pracowników (art. 8 ust. 2 pkt. 1 ustawy o VAT).

Parkowanie auta służbowego

Dla odmiany NSA zgadza się na odliczanie 100% VAT od samochodu służbowego, którym pracownik dojeżdża do pracy, a który (ze względu na charakter wykonywanej pracy) parkuje pod domem. Zdaniem NSA (Wyrok NSA z dnia 10 maja 2017 r. - sygn. akt I FSK 2283/15 oraz wyrok z dnia 22 marca 2017 r. - sygn. akt I FSK 1180/15).), co do zasady wykorzystywanie samochodu do dojazdów do pracy wyklucza uznanie go za używany jedynie do celów działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja gdy:

 • charakter prowadzonej działalności wymusza na pracodawcy zapewnienie nieodpłatnego transportu dla pracowników,
 • a w spółce zostanie ustanowiony regulamin zasad używania pojazdów samochodowych, z którego jednoznacznie będzie wynikać, że
 • przedmiotowe pojazdy mogą być wykorzystywane wyłącznie dla celów działalności gospodarczej spółki, jak również, że
 • pojazdy po zakończeniu pracy mogą być parkowane na ogólnie dostępnych parkingach, a ponadto na podstawie umowy zawartej z pracownikiem, któremu dany pojazd został powierzony, również w miejscach wskazanych w tej umowie (w takim przypadku miejsce to może być zlokalizowane w również w pobliżu miejsca zamieszkania pracownika).

W takiej sytuacji, korzystanie z auta służbowego traktowane jest jako związane z prowadzoną działalnością gospodarcza, a tym samym spółce przysługuje prawo do korzystania z pełnego odliczenia podatku VAT.

Polecamy: Biuletyn VAT

Przypomnienie:

W myśl przepisów art. 86a ustawy o VAT, podatnicy, którzy zamierzają odliczyć pełen VAT od wydatków związanych z nabyciem i użytkowaniem samochodów osobowych przeznaczonych do celów służbowych, zobowiązani są:

 • złożyć w urzędzie skarbowym informację VAT-26,
 • prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu,
 • wprowadzić do obiegu wewnątrz przedsiębiorstwa regulamin użytkowania pojazdów w firmie (który wyklucza możliwość wykorzystywania samochodów do celów innych niż związane z działalnością gospodarczą).

Warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz składani VAT-26 nie stosuje się w przypadku samochodowych przeznaczonych wyłącznie do:

 • odprzedaży,
 • sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,
 • oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze

jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Autopromocja

Autor: Anna Zając, Tax Consultant

poland@accace.com

+48 223132950

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA