REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek podatkowy małych podatników VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Klaudia Pastuszko
Obowiązek podatkowy małych podatników VAT
Obowiązek podatkowy małych podatników VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o podatku od towarów i usług precyzuje kwestię obowiązku podatkowego spoczywającego na podmiotach określanych jako „mali podatnicy VAT”. Kto należy do owej grupy podmiotów? Jakie powinności muszą oni spełniać?

Mały podatnik VAT

REKLAMA

Zgodnie z definicją legalną zawartą w ustawie o podatku od towarów i usług małym podatnikiem jest każdy podatnik podatku od towarów i usług:

- u którego wartość sprzedaży sumowana wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro;

- prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami powierniczymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną każdym innym podmiotem, który świadczy usługi o analogicznym charakterze, z pominięciem prowadzenia komisu – pod warunkiem, iż kwota prowizji bądź też innych form wynagrodzenia za wykonane usługi zsumowane z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w polskiej walucie sumy odpowiadającej równowartości 45 000 euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonywać należy według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do tysiąca złotych.

REKLAMA

Zatem w przypadku limitu 1.200.000 euro, limit w złotych na obecny rok podatkowy wynosi 5.157.000 zł. Oznacza to, że gdy wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) podatnika VAT nie przekroczyła w ubiegłym roku tej kwoty – to podatnik ma status małego podatnika w 2017 roku.

Natomiast w przypadku limitu 45.000 euro, limit w złotych wynosi 193.400 zł. W związku z tym, jeżeli wartość prowizji lub innych postaci wynagrodzenia (wraz z kwotą podatku VAT) ww. podatników VAT nie przekroczyła w ubiegłym roku tej kwoty – podatnik prowadzący ww. działalność ma status małego podatnika w 2017 roku.

Metoda kasowa

Mały podatnik VAT może korzystać z ułatwień w zakresie rozliczaniu podatku VAT, tj. metody kasowej i kwartalnych deklaracji. Może także (w zakresie podatku dochodowego) korzystać z tzw. jednorazowej amortyzacji.

Zasady metody kasowej oraz zasady powstawania obowiązku podatkowego u małych podatników uległy zmianie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Obowiązek ten powstaje zgodnie z brzmieniem obecnie obowiązujących przepisów na dwa różne sposoby. Kwestia ta jest zależna od tego, jaki status posiada podmiot będący odbiorcą czynności, które wykonuje mały podatnik.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jeżeli mały podatnik wykonuje czynności na rzecz podmiotu, który jest czynnym podatnikiem VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania należnego wynagrodzenia bądź też jego części. Nieotrzymanie należności nie rodzi obowiązku podatkowego, bez względu na czas, który upłynął od chwili wykonania czynności.


W sposób odmienny uregulowana została kwestia sposobu, w jaki powstaje obowiązek podatkowy w sytuacji, gdy mały podatnik VAT zbywa towary bądź świadczy usługi na rzecz podmiotu, który nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Mogą być to czynności wykonywane na rzecz:

- podmiotów niebędących podatnikami VAT dla danej, konkretnej czynności, występujący przy danej transakcji jako konsumenci;

- podmiotów zarejestrowanych jako zwolnieni podatnicy podatku od towarów i usług;

- niezarejestrowanych podatników VAT.

W omawianym przypadku obowiązek podatkowy powstanie wraz z chwilą otrzymania należności w całości lub w części, nie później jednak niż 180. dnia od dnia wydania towarów bądź też wykonania usługi.

Istotne jest to, iż ustalenie jaki status posiada nabywca towarów czy też usług należy do obowiązków małego podatnika, występującego przy danej transakcji jako sprzedawca bądź usługodawca – jednakże stan świadomości co do statusu klienta nie ma znaczenia dla sposobu, w jaki powstanie obowiązek podatkowy.

Odnotować należy, iż powyższe regulacje nie dotyczą okresu, w którym podatnik nie rozliczał się przy pomocy metody kasowej.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy nie zapłacisz podatku? Jest kilka warunków, które decydują o zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

REKLAMA

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

REKLAMA

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA