reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczać VAT – miesięcznie czy kwartalnie?

Jak rozliczać VAT – miesięcznie czy kwartalnie?

W jaki sposób najlepiej rozliczać się z urzędem skarbowym z podatku VAT – miesięcznie czy może kwartalnie? To pytanie stawiają sobie przede wszystkim nowi przedsiębiorcy, którzy rejestrują się jako czynni podatnicy VAT, ale również już funkcjonujący i rozliczający się w sposób miesięczny mogą w niektórych przypadkach przejść na rozliczenie kwartalne, co może się okazać dla nich korzystniejszym rozwiązaniem.

Deklaracje VAT-7, VAT-7K i VAT-7D

Co do zasady podatnicy VAT są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Od tej zasady są jednak wyjątki, czyli dla określonych grup podatników istnieje możliwość dokonywania rozliczeń w trybie kwartalny. Przyjrzyjmy się pod tym kątem deklaracjom VAT-7, VAT-7K i VAT-7D.

Aktualnie obowiązujące wzory tych trzech deklaracji określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 1136).

W przypadku tych deklaracji, jeżeli mówimy o okresie rozliczeniowym, należy przez to rozumieć:

- w przypadku deklaracji VAT-7 – okres rozliczeniowy miesięczny;

- w przypadku deklaracji VAT-7K i VAT-7D – okres rozliczeniowy kwartalny.

Obowiązek składania deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 mają podatnicy, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, obowiązani do składania deklaracji za okresy miesięczne.

Z kolei, deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7K składają mali podatnicy, rozliczający podatek za okresy kwartalne, niemający obowiązku płacenia zaliczek na podatek za okresy miesięczne.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Natomiast, deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7D składają podatnicy inni niż mali, rozliczający podatek za okresy kwartalne, oraz podatnicy, którzy w ciągu roku podatkowego przekroczą kwoty, które zostały określone dla małego podatnika.

Rozliczenie kwartalne

Kto zatem może skorzystać z rozliczeń kwartalnych VAT? Przede wszystkim możemy wymienić dwie grupy podatników VAT, którzy mają możliwość kwartalnego rozliczania się z tego podatku poprzez deklarację VAT-7K. Są to:

- mali podatnicy, którzy wybrali tzw. metodę kasową rozliczania podatku VAT (tj. uzależnili moment rozliczania podatku VAT od uregulowania płatności);

- mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, ale chcą rozliczać się z podatku VAT za okresy kwartalne.

Wspomniana metoda kasowa rozliczeń podatku VAT polega na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez małego podatnika dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:

- z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,

- z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż zarejestrowany podatnik VAT czynny.

Z kolei przez małego podatnika należy rozumieć podatnika VAT:

- u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro,

- prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro.

Przeliczenia powyższych kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT

Jak wynika z powyższego, aby podatnik podatku od towarów i usług spełniał definicję małego podatnika – wartość dokonanej przez niego sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie może przekroczyć, w poprzednim (do badanego okresu) roku podatkowym, wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro lub 45 000 euro.

Ważne!

W przypadku na rok podatkowy 2017 dla limitu 1.200.000 euro, limit w złotych wynosi 5.157.000 zł. Jeżeli zatem wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) podatnika VAT nie przekroczy w 2016 roku tej kwoty – będzie mógł mieć status małego podatnika w 2017 roku. Z kolei w przypadku limitu 45.000 euro, limit w złotych na 2017 r. wynosi 193.400 zł. Jeżeli wartość prowizji lub innych postaci wynagrodzenia (wraz z kwotą podatku VAT) ww. podatników VAT nie przekroczy w 2016 roku tej kwoty – podatnik prowadzący ww. działalność będzie mógł mieć status małego podatnika w 2017 roku.

Natomiast, deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7D składają podatnicy inni niż mali, rozliczający podatek za okresy kwartalne oraz podatnicy, którzy w ciągu roku podatkowego przekroczą powyższe kwoty, które zostały określone dla małego podatnika.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama