reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Split payment > Faktura pro forma w mechanizmie podzielonej płatności

Faktura pro forma w mechanizmie podzielonej płatności

Faktura proforma jest powszechnie stosowana w obrocie gospodarczym, chociaż nie jest uregulowana żadnymi przepisami i właściwie z punktu prawnego nie istnieje. Jednakże, dla celów gospodarczych pełni istotną rolę i wręcz nie sposób zrezygnować z funkcji, jakie faktura proforma pełni. Pomimo, że proforma nie jest fakturą w rozumieniu ustawy o VAT, to jej otrzymanie może powodować obowiązek uregulowania płatności w mechanizmie podzielonej płatności (split payment).

Mechanizm podzielonej płatności zasadniczo jest dobrowolny. Jest natomiast obowiązkowy przy płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, a więc przekracza kwotę 15.000 złotych.

Zgodnie z przepisem art. 108a ust. 1c ustawy o VAT, mechanizm podzielonej płatności stosuje się odpowiednio do płatności, o których mowa w art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Wobec tego, podzieloną płatność należy zastosować, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi sprzedawca ma zamiar otrzymać całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu.

Faktura proforma jest zasadniczo wystawiana w celu otrzymania przez sprzedawcę zaliczki, zadatku, czy ogólnie mówiąc – przedpłaty. Zatem, niewątpliwie dotyczy płatności, o której mowa w powyżej przywołanych przepisach. Jeżeli zatem, faktura proforma obejmuje przedpłatę na towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, a wartość faktury przekracza 15.000 złotych, to zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności do opłacenia faktury proformy staje się obowiązkowe. W innych przypadkach, podatnik może zapłacić proformę z pominięciem podzielonej płatności lub skorzystać z niej dobrowolnie.

Opłacając zwykła fakturę w mechanizmie podzielonej płatności, płacący ma obowiązek wskazać w komunikacie przelewu następujące informacje:

  1. kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;
  2. kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;
  3. numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność;
  4. numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Natomiast przy opłacaniu faktury proformy w komunikacie przelewu, podatnik w miejsce informacji, o której mowa w punkcie 3, wpisuje wyraz "zaliczka".

Paweł Terpiłowski, Radca prawny, Konsultant podatkowy

ECDP Tax Mazur i wspólnicy sp. k. Spółka doradztwa podatkowego

Polecamy: INFORLEX Biznes

Polecamy: Biuletyn VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama