REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) - odpowiedź na problemy ze stawkami VAT

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) - odpowiedź na problemy ze stawkami VAT /Fot. Fotolia
Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) - odpowiedź na problemy ze stawkami VAT /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

Od 1 czerwca 2019 r. planowane jest wprowadzenie Wiążącej Informacji Stawkowej. Dzięki WIS podatnicy będą mogli uzyskać prawomocną informację dotyczącą stawki VAT dla towaru lub usługi, która będzie wiążąca dla organu podatkowego. Czy oznacza to koniec problemów z dopasowaniem stawek VAT?

Czym jest Wiążąc Informacja Stawkowa?

Wiążąca Informacja Stawkowa będzie kolejną instytucją, w której opinię w danym zakresie wydawać będzie Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie wskazanych przez podatnika na wniosku danych. Dotyczyć będzie ustalenia prawidłowej stawki VAT na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. Pozyskana informacja ma stanowić dla przedsiębiorców gwarancję, że stosowana przez nich stawka VAT dla sprzedawanych towarów lub usług jest właściwa według klasyfikacji CN lub PKWiU.

Jak wynika z przyjętych uwag konsultacji społecznych, wnioski o udzielenie WIS podatnicy będą mogli składać już od 1 czerwca 2019 roku, a nie jak pierwotnie zakładano w projekcie ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (od 1 kwietnia 2019 roku). Jednakże pozyskana informacja stawkowa będzie prawomocna od stycznia 2020 roku i tym samym od tego okresu będzie chronić podatnika przed negatywnymi konsekwencjami ze strony organu podatkowego.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

WIS wydawany będzie tylko na podstawie wniosku i skorzystać z niego będą mogli podatnicy czynni, jak również zwolnieni z VAT, którzy posiadają NIP oraz zamawiający (osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej zobowiązana do stosowania ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych), w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym.

Wydana Wiążąca Informacja Stawkowa zawierać będzie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS,
  2. klasyfikację tego towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury Scalonej (CN) albo tej usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji PKWiU niezbędną do:
    1. określenia stawki właściwej dla tego towaru albo dla tej usługi,
    2. stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie, w przypadku, o którym mowa w art. 41b ust. 3,
  3. stawkę podatku właściwą dla tego towaru albo dla tej usługi.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Jakie dane będzie zawierał wniosek o WIS?

Aby uzyskać Wiążącą Informację Stawkową podatnik będzie musiał złożyć stosowny wniosek, którego wzór określi minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia. Podkreślić tutaj należy, że jeden wniosek dotyczyć może tylko jednego towaru bądź jednej usługi. W związku z czym, jeśli podatnik będzie chciał uzyskać informację stawkową przykładowo dla 10 towarów będzie zobowiązany do złożenia 10 wniosków, które zgodnie z projektem ustawy powinny zawierać w szczególności:

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
  1. szczegółowy opis towaru albo usługi pozwalający na jego klasyfikację odpowiednio według Nomenklatury Scalonej (CN) albo PKWiU,
  2. dane podatnika lub zamawiającego,
  3. dane pełnomocnika podatnika lub zamawiającego, o ile został ustanowiony.

Aby umożliwić KAS dokładniejszą identyfikację towaru bądź usługi możliwe będzie dołączenie do wniosku dodatkowych dokumentów w postaci fotografii, planów, schematów, katalogów, atestów, instrukcji, informacji od producenta czy innych posiadanych przez podatnika dokumentów dotyczących specyfikacji towaru/usługi.

KAS powinien wydać WIS bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Dodatkowo zgodnie ze wskazanym w art. 41g przepisem art. 139 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa do terminu wydania WIS nie należy uwzględniać terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony lub z przyczyn niezależnych od organu.

Złożenie jednego wniosku o wydanie WIS będzie odpłatne w wysokości 40 zł. Ponadto jeśli rozpatrzenie wniosku wymagać będzie przeprowadzenia pomocniczego badania lub analizy wnioskodawca może być obciążony dodatkową opłatą z tego tytułu. Opłatę dotyczącą wydania WIS będzie należało dokonać najpóźniej w dniu złożenia wniosku. Natomiast dodatkową opłatę (jeśli zostanie naliczona) w terminie wskazanym przez KAS.

Wiążąca Informacja Stawkowa jako potwierdzenie stosowania stawki VAT

KAS dotychczas niechętnie wydaje opinie w formie interpretacji indywidualnych dotyczącą ustalenia właściwej stawki podatku VAT i kieruje podatników do Głównego Urzędu Statystycznego wskazując, że nie jest to zagadnienie podatkowe a klasyfikacyjne. Jednakże uzyskana przez podatników opinia z GUS-u nie jest wiążąca dla organów podatkowych. Wobec czego w trakcie kontroli podatkowej organ może zakwestionować zastosowaną przez podatnika stawkę VAT i nałożyć na niego karę bądź grzywnę.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Wprowadzana przez ustawodawcę instytucja WIS stanowić ma dla podatników ochronę prawną względem zastosowanych przez nich stawek VAT dla poszczególnych towarów bądź usług. Co ważne wydana informacja stawkowa ma być wiążąca dla organów podatkowych zarówno dla wnioskodawcy, jak również innych podatników, jeżeli właściwość sprzedanego towaru/usługi jest zgodna z opisem na WIS. Otrzymana informacja o stawkach VAT dla danego towaru lub usługi uzyskana na podstawie WIS ma być bowiem zamieszczana w Biuletynie Informacji Publicznej przez KAS, dzięki czemu inni podatnicy będą mogli z niej skorzystać

Co oznacza, że WIS jest wiążący wobec organu podatkowego?

Otóż, w trakcie przeprowadzania kontroli podatkowej, organ podatkowy nie będzie mógł:

  • zakwestionować zastosowanej przez podatnika stawki VAT w oparciu o WIS,
  • zastosować postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe,
  • naliczyć odsetek za zwłokę,
  • zobowiązać podatnika do zapłaty podatku.

Co ciekawe WIS będzie mógł obejmować także sklasyfikowanie towaru albo usługi na potrzeby stosowania przepisów ustawy o VAT oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie, innych niż dotyczące określenia stawki podatku (jeśli zostanie to wskazane na wniosku). Przykładowo oprócz stawki VAT, WIS może mieć zastosowanie do ustalenia opodatkowania VAT transakcji na zasadzie odwróconego obciążenia, na potrzeby stosowania instytucji odpowiedzialności solidarnej, zwolnienia podmiotowego VAT czy zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej.


Wiążąca Informacja Stawkowa a interpretacje indywidualne

Wydawane w 2019 roku interpretacje indywidualne dotyczące stawek VAT zgodnie z projektem wprowadzającym WIS, będą obowiązywać do 31 grudnia 2019 roku (wynika to z wejścia w życie matrycy stawek VAT, opartej na Nomenklaturze Scalonej – CN). Po tym okresie wydawane interpretacje podatkowe nie będą mogły dotyczyć zakresu, który objęty jest WIS (tj. klasyfikowaniem towaru/usługi według CN oraz określeniem stawki podatku dla tego towaru/usługi).

Czy WIS może stracić moc prawną?

Zgodnie z art. 41i. ust 1. projektu nowelizacji o VAT, WIS będzie mógł wygasnąć z mocy prawa w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku VAT, który odnosi się do przedmiotu WIS. W wyniku czego stanie się ona niezgodna z tymi przepisami (np. poszerzenie katalogów usług/towarów objętych procedurą odwrotnego obciążenia czy zmiana wysokości stawek VAT). Wygaśnięcie WIS następuje z dniem wejścia w życie przepisów, w wyniku których WIS stała się z nimi niezgodna.

W związku z powyższym, organ podatkowy z urzędu lub na wniosek adresata WIS będzie mógł zmienić bądź też uchylić wydaną informację stawkową w przypadku, gdy będzie ona nieprawidłowa lub niezgodna z prawem w wyniku:

  1. przyjęcia zmiany w Nomenklaturze scalonej (CN),
  2. przyjęcia przez Komisję Europejską środków, w celu określenia klasyfikacji taryfowej towarów,
  3. gdy przestaje być zgodna z interpretacją Nomenklatury scalonej, wynikającą z:

a) not wyjaśniających, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a) tiret drugie rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej,

b) wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej,

c) decyzji klasyfikacyjnych, opinii klasyfikacyjnych lub zmian not wyjaśniających do Nomenklatury Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów, przyjętej przez organizację ustanowioną na mocy Konwencji o utworzeniu Rady Współpracy Celnej, sporządzonej w Brukseli dnia 15 grudnia 1950 r.

Autor: ekspert wFirma.pl

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

    Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

    Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

    MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

    W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

    Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

    Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

    KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

    Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

    Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

    Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

    KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

    E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

    Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

    Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

    Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

    W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

    Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

    Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

    REKLAMA