| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Wybielanie zębów z 23% VAT

Wybielanie zębów z 23% VAT

Usługi medyczne są w większości przypadków zwolnione z VAT. Nie dotyczy to jednak większości przypadków usług medycyny estetycznej. Bowiem ich głównym celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawa zdrowia ludzkiego.

Definicja opieki medycznej nie została zawarta ani w krajowych, ani we wspólnotowych przepisach podatkowych. W tym zakresie należy szukać wyjaśnienia tych pojęć w bogatym dorobku orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE (ETS). 

Z tego orzecznictwa wynika, że pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej” odnoszą się do usług, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Użyte w art. 43 ust. 1 pkt 18, pkt 18a i pkt 19 ustawy o VAT, pojęcie „usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia” odpowiada określeniom używanym przez ETS „postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych”. W pojęciu tym zawierają się również usługi medyczne realizowane w celach profilaktycznych.

Jeżeli głównym celem danej usługi nie jest ochrona zdrowia, włączając w to utrzymanie lub przywrócenie do zdrowia – usługa ta nie może być zwolniona z VAT.

Zdaniem Dyrektora IS w Poznaniu zabiegi wybielania zębów przeprowadzane przez lekarzy stomatologów, nie spełniają podstawowego warunku umożliwiającego zastosowanie zwolnienia z VAT. Ich bezpośrednim celem nie jest bowiem profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia – gdyż celem tych usług jest przywrócenie wcześniejszej barwy uzębienia, co wskazuje bardziej na charakter kosmetyczny tej usługi.

Źródło:

- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego w imieniu Ministra Finansów z 4 października 2011 r. (nr ILPP2/443-1140/11-5/SJ).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK