REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) a indywidualna interpretacja podatkowa

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) a indywidualna interpretacja podatkowa /Fot. Fotolia
Wiążąca informacja stawkowa (WIS) a indywidualna interpretacja podatkowa /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już od 1 listopada 2019 r. podatnicy będą mogli korzystać z nowej instytucji w podatku od towarów i usług, czyli wiążącej informacji stawkowej (WIS). Będzie to urzędowe potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki VAT. Co istotne, w zakresie objętym WIS nie będą już wydawane interpretacje indywidualne.

Celem tej instytucji, która jest nowym rodzajem decyzji podatkowej, jest zapewnienie bezpieczeństwa podatnikom w zakresie ustalania stawki VAT na sprzedawane towary i usługi, w sposób analogiczny do indywidualnych interpretacji podatkowych.

Autopromocja

Nowe rozwiązania wprowadzane przez ustawodawcę – WIS i nowa matryca stawek VAT

Wprowadzenie wiążącej informacji stawkowej do systemu prawnego przewiduje ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 13 września br. (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1751).

Jest to nowelizacja, która wprowadza istotne zmiany również w samych stawkach VAT, czyli tzw. nową matrycę stawek VAT, która w zakresie towarów oparta będzie na Nomenklaturze scalonej, a nie jak dotychczas na klasyfikacji PKWiU. Warto wskazać, że Nomenklaturę scaloną od lat stosują organy skarbowe przy imporcie, jest ona bardziej precyzyjna i istnieje cały zestaw objaśnień do niej.

Nowa matryca stawek VAT jest jedną z najbardziej oczekiwanych zmian w prawie. Zastąpi dotychczasowy, skomplikowany i przede wszystkim niespójny system, który z założenia miał służyć celom statystycznym.

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Zdecydowana większość zmian stawek VAT to zmiany z wyższej stawki VAT na niższą. Z najbardziej popularnych towarów można tu wymienić na przykład:

- owoce tropikalne i cytrusowe, które zostaną obniżenie z 8% na 5%,

- pieczywo i ciastka, gdzie nastąpi przejście z 3 różnych stawek (23%, 8% lub 5%) na najniższą, czyli stawkę 5%,

- produkty dla niemowląt i dzieci oraz artykuły higieniczne, gdzie stawka z 8% zostanie obniżona na 5%.

W niektórych jednak przypadkach dojdzie do wzrostu opodatkowania, tj. wzrośnie stawka VAT m.in.:

- na przyprawy nieprzetworzone - z 5% na 8%,

- na homary, ośmiornice oraz inne skorupiaki – z 5% na 23%,

- czy na czasopisma specjalistyczne – z 5% na 8%.

WIS a indywidualne interpretacje podatkowe

Wracając do wiążącej informacji stawkowej. Nowej instytucji poświęcony został cały osobny rozdział w ustawie o VAT, to jest Rozdział 1a w dziale VIII ustawy.

Decyzje wydane na podstawie WIS będą służyły przede wszystkim do ustalenia stawki podatku VAT właściwej dla danego towaru lub usługi. Będzie to narzędzie znacznie pewniejsze niż obecnie wydawane interpretacje indywidualne.

Organ podatkowy, czyli Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, wydając WIS obowiązany będzie do odpowiedniego sklasyfikowania towaru lub usługi. Obecnie, przy wydawaniu interpretacji organ nie dokonuje takiej klasyfikacji.

Co więcej, zgodnie nowymi regulacjami, od czasu obowiązywania WIS (czyli od 1 listopada tego roku) w zakresie objętym WIS nie będą już wydawane interpretacje indywidualne. Oznacza to, że podatnik który będzie chciał  uzyskać informację na temat właściwej stawki dla sprzedawanego przez siebie towaru lub usługi, będzie musiał wystąpić o wydanie WIS.

Treść decyzji WIS

Na treść WIS składać się będą trzy elementy.

Pierwszym elementem będzie opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS. Poza informacjami wynikającymi z wniosku podatnika, w opisie będą mogły znajdować się także informacje pochodzące z przeprowadzonych na zlecenie organu podatkowego badań i analiz.

Drugi element to klasyfikacja towaru lub usługi, których WIS dotyczy. Klasyfikacja ta powinna być na tyle szczegółowa, aby na jej podstawie możliwe było:

- określenie stawki podatku właściwej dla danego towaru lub usługi oraz

- ustalenie, czy przepisy mają zastosowanie w przypadku wystąpienia przez podatnika z żądaniem o sklasyfikowanie towaru lub usługi na potrzeby stosowania innych przepisów niż dotyczących określenia stawki podatku (przykładowo, jeżeli przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności przywołują kod CN dla danego towaru, to taki właśnie kod będzie zawarty w WIS).

Trzecim elementem decyzji będzie wskazanie stawki VAT właściwej dla danego towaru lub usługi.

WIS w okresie od 1 listopada 2019 r. do 31 marca 2020 r.

O wydanie WIS podatnicy mogą wnioskować już od 1 listopada tego roku. Jednakże ta nowa instytucja jest powiązana z przepisami ustawy dotyczącymi stawek VAT, które będą stosowane dopiero od 1 kwietnia 2020 r.

Wynika z nich, że do WIS wydawanych przed 1 kwietnia 2020 r. stosuje się przepisy ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 listopada 2019 r. Jest tak, mimo że przepisy obowiązujące od 1 listopada bieżącego roku są stosowane dopiero od 1 kwietnia przyszłego roku.

Wyjątek od tej zasady dotyczy książek, czasopism, dzienników i gazet, gdyż w tym zakresie nowe stawki VAT będą stosowane od już 1 listopada br.

Wniosek o wydanie WIS

O wydanie WIS mogą wnioskować przede wszystkim podatnicy posiadający NIP, czyli czynni podatnicy VAT, jak również podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego oraz wykonujący wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od podatku VAT.

Wniosek o wydanie WIS musi zawierać dane oraz oświadczenie określone w ustawie o VAT.

Wniosek, którego wzór zostanie określony w drodze rozporządzenia, podatnik złoży w formie papierowej lud elektronicznie przez e-PUAP.

Zobacz: Wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS-W)

Przedmiotem wniosku może być jeden towar lub jedna usługa. Nie będzie więc możliwości składanie WIS dotyczącej dwóch lub więcej towarów lub usług.

Dodatkowo, wniosek może zawierać żądanie podatnika o dodatkowe sklasyfikowanie towaru lub usługi, tj. w celu ustalenia:

- obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności,

- prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego,

- prawa do korzystania z obowiązku stosowania kasy fiskalnej,

- czy w zakresie instytucji odpowiedzialności solidarnej.

WIS zostanie wydawana, jak zapisano w ustawie, bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.

Ochrona wynikająca z WIS

WIS będzie wiązać organy podatkowe wobec podatników, dla których została wydana. Oznacza to, że organy podatkowe nie będą miały możliwości kwestionowania treści WIS, w szczególności wysokości stawki VAT stosowanej przez podatnika w oparciu o uzyskaną WIS.

Podatnik korzysta tutaj z ochrony analogicznej do przysługującej podatnikom, którzy korzystają z interpretacji indywidualnej. Ochrona ta przysługiwać będzie w stosunku do czynności dokonanych po dniu publikacji WIS.

Opłata za wydanie WIS

Za wniosek o wydanie WIS podatnik zapłaci 40 zł. A zatem opłata za jego wydanie będzie taka sama jak podstawowa opłata za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Przy czym, wnioskodawca zostanie zobowiązany do uiszczenia opłaty z tytułu przeprowadzonych dodatkowo badań i analiz, jeżeli rozpatrzenie wniosku wymaga ich przeprowadzenia. Wysokość takiej dodatkowej opłaty będzie określana w drodze postanowienia, przez organ wydających WIS.

Podstawa prawna:

- ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1751).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA