REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) a indywidualna interpretacja podatkowa

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) a indywidualna interpretacja podatkowa /Fot. Fotolia
Wiążąca informacja stawkowa (WIS) a indywidualna interpretacja podatkowa /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

Już od 1 listopada 2019 r. podatnicy będą mogli korzystać z nowej instytucji w podatku od towarów i usług, czyli wiążącej informacji stawkowej (WIS). Będzie to urzędowe potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki VAT. Co istotne, w zakresie objętym WIS nie będą już wydawane interpretacje indywidualne.

Celem tej instytucji, która jest nowym rodzajem decyzji podatkowej, jest zapewnienie bezpieczeństwa podatnikom w zakresie ustalania stawki VAT na sprzedawane towary i usługi, w sposób analogiczny do indywidualnych interpretacji podatkowych.

Nowe rozwiązania wprowadzane przez ustawodawcę – WIS i nowa matryca stawek VAT

Wprowadzenie wiążącej informacji stawkowej do systemu prawnego przewiduje ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 13 września br. (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1751).

Jest to nowelizacja, która wprowadza istotne zmiany również w samych stawkach VAT, czyli tzw. nową matrycę stawek VAT, która w zakresie towarów oparta będzie na Nomenklaturze scalonej, a nie jak dotychczas na klasyfikacji PKWiU. Warto wskazać, że Nomenklaturę scaloną od lat stosują organy skarbowe przy imporcie, jest ona bardziej precyzyjna i istnieje cały zestaw objaśnień do niej.

Nowa matryca stawek VAT jest jedną z najbardziej oczekiwanych zmian w prawie. Zastąpi dotychczasowy, skomplikowany i przede wszystkim niespójny system, który z założenia miał służyć celom statystycznym.

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Zdecydowana większość zmian stawek VAT to zmiany z wyższej stawki VAT na niższą. Z najbardziej popularnych towarów można tu wymienić na przykład:

- owoce tropikalne i cytrusowe, które zostaną obniżenie z 8% na 5%,

- pieczywo i ciastka, gdzie nastąpi przejście z 3 różnych stawek (23%, 8% lub 5%) na najniższą, czyli stawkę 5%,

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

- produkty dla niemowląt i dzieci oraz artykuły higieniczne, gdzie stawka z 8% zostanie obniżona na 5%.

W niektórych jednak przypadkach dojdzie do wzrostu opodatkowania, tj. wzrośnie stawka VAT m.in.:

- na przyprawy nieprzetworzone - z 5% na 8%,

- na homary, ośmiornice oraz inne skorupiaki – z 5% na 23%,

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

- czy na czasopisma specjalistyczne – z 5% na 8%.

WIS a indywidualne interpretacje podatkowe

Wracając do wiążącej informacji stawkowej. Nowej instytucji poświęcony został cały osobny rozdział w ustawie o VAT, to jest Rozdział 1a w dziale VIII ustawy.

Autopromocja

Decyzje wydane na podstawie WIS będą służyły przede wszystkim do ustalenia stawki podatku VAT właściwej dla danego towaru lub usługi. Będzie to narzędzie znacznie pewniejsze niż obecnie wydawane interpretacje indywidualne.

Organ podatkowy, czyli Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, wydając WIS obowiązany będzie do odpowiedniego sklasyfikowania towaru lub usługi. Obecnie, przy wydawaniu interpretacji organ nie dokonuje takiej klasyfikacji.

Co więcej, zgodnie nowymi regulacjami, od czasu obowiązywania WIS (czyli od 1 listopada tego roku) w zakresie objętym WIS nie będą już wydawane interpretacje indywidualne. Oznacza to, że podatnik który będzie chciał  uzyskać informację na temat właściwej stawki dla sprzedawanego przez siebie towaru lub usługi, będzie musiał wystąpić o wydanie WIS.

Autopromocja

Zarządzanie biurem rachunkowym.

Kup książkę:

Zarządzanie biurem rachunkowym

Treść decyzji WIS

Na treść WIS składać się będą trzy elementy.

Pierwszym elementem będzie opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS. Poza informacjami wynikającymi z wniosku podatnika, w opisie będą mogły znajdować się także informacje pochodzące z przeprowadzonych na zlecenie organu podatkowego badań i analiz.

Drugi element to klasyfikacja towaru lub usługi, których WIS dotyczy. Klasyfikacja ta powinna być na tyle szczegółowa, aby na jej podstawie możliwe było:

- określenie stawki podatku właściwej dla danego towaru lub usługi oraz

- ustalenie, czy przepisy mają zastosowanie w przypadku wystąpienia przez podatnika z żądaniem o sklasyfikowanie towaru lub usługi na potrzeby stosowania innych przepisów niż dotyczących określenia stawki podatku (przykładowo, jeżeli przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności przywołują kod CN dla danego towaru, to taki właśnie kod będzie zawarty w WIS).

Trzecim elementem decyzji będzie wskazanie stawki VAT właściwej dla danego towaru lub usługi.

WIS w okresie od 1 listopada 2019 r. do 31 marca 2020 r.

O wydanie WIS podatnicy mogą wnioskować już od 1 listopada tego roku. Jednakże ta nowa instytucja jest powiązana z przepisami ustawy dotyczącymi stawek VAT, które będą stosowane dopiero od 1 kwietnia 2020 r.

Wynika z nich, że do WIS wydawanych przed 1 kwietnia 2020 r. stosuje się przepisy ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 listopada 2019 r. Jest tak, mimo że przepisy obowiązujące od 1 listopada bieżącego roku są stosowane dopiero od 1 kwietnia przyszłego roku.

Wyjątek od tej zasady dotyczy książek, czasopism, dzienników i gazet, gdyż w tym zakresie nowe stawki VAT będą stosowane od już 1 listopada br.

Wniosek o wydanie WIS

O wydanie WIS mogą wnioskować przede wszystkim podatnicy posiadający NIP, czyli czynni podatnicy VAT, jak również podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego oraz wykonujący wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od podatku VAT.

Wniosek o wydanie WIS musi zawierać dane oraz oświadczenie określone w ustawie o VAT.

Wniosek, którego wzór zostanie określony w drodze rozporządzenia, podatnik złoży w formie papierowej lud elektronicznie przez e-PUAP.

Zobacz: Wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS-W)

Przedmiotem wniosku może być jeden towar lub jedna usługa. Nie będzie więc możliwości składanie WIS dotyczącej dwóch lub więcej towarów lub usług.

Dodatkowo, wniosek może zawierać żądanie podatnika o dodatkowe sklasyfikowanie towaru lub usługi, tj. w celu ustalenia:

- obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności,

- prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego,

- prawa do korzystania z obowiązku stosowania kasy fiskalnej,

- czy w zakresie instytucji odpowiedzialności solidarnej.

WIS zostanie wydawana, jak zapisano w ustawie, bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.

Ochrona wynikająca z WIS

WIS będzie wiązać organy podatkowe wobec podatników, dla których została wydana. Oznacza to, że organy podatkowe nie będą miały możliwości kwestionowania treści WIS, w szczególności wysokości stawki VAT stosowanej przez podatnika w oparciu o uzyskaną WIS.

Podatnik korzysta tutaj z ochrony analogicznej do przysługującej podatnikom, którzy korzystają z interpretacji indywidualnej. Ochrona ta przysługiwać będzie w stosunku do czynności dokonanych po dniu publikacji WIS.

Opłata za wydanie WIS

Za wniosek o wydanie WIS podatnik zapłaci 40 zł. A zatem opłata za jego wydanie będzie taka sama jak podstawowa opłata za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Przy czym, wnioskodawca zostanie zobowiązany do uiszczenia opłaty z tytułu przeprowadzonych dodatkowo badań i analiz, jeżeli rozpatrzenie wniosku wymaga ich przeprowadzenia. Wysokość takiej dodatkowej opłaty będzie określana w drodze postanowienia, przez organ wydających WIS.

Podstawa prawna:

- ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1751).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA