reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Wiążąca informacja stawkowa (WIS) a indywidualna interpretacja podatkowa

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) a indywidualna interpretacja podatkowa

Już od 1 listopada 2019 r. podatnicy będą mogli korzystać z nowej instytucji w podatku od towarów i usług, czyli wiążącej informacji stawkowej (WIS). Będzie to urzędowe potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki VAT. Co istotne, w zakresie objętym WIS nie będą już wydawane interpretacje indywidualne.

Celem tej instytucji, która jest nowym rodzajem decyzji podatkowej, jest zapewnienie bezpieczeństwa podatnikom w zakresie ustalania stawki VAT na sprzedawane towary i usługi, w sposób analogiczny do indywidualnych interpretacji podatkowych.

Nowe rozwiązania wprowadzane przez ustawodawcę – WIS i nowa matryca stawek VAT

Wprowadzenie wiążącej informacji stawkowej do systemu prawnego przewiduje ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 13 września br. (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1751).

Jest to nowelizacja, która wprowadza istotne zmiany również w samych stawkach VAT, czyli tzw. nową matrycę stawek VAT, która w zakresie towarów oparta będzie na Nomenklaturze scalonej, a nie jak dotychczas na klasyfikacji PKWiU. Warto wskazać, że Nomenklaturę scaloną od lat stosują organy skarbowe przy imporcie, jest ona bardziej precyzyjna i istnieje cały zestaw objaśnień do niej.

Nowa matryca stawek VAT jest jedną z najbardziej oczekiwanych zmian w prawie. Zastąpi dotychczasowy, skomplikowany i przede wszystkim niespójny system, który z założenia miał służyć celom statystycznym.

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Zdecydowana większość zmian stawek VAT to zmiany z wyższej stawki VAT na niższą. Z najbardziej popularnych towarów można tu wymienić na przykład:

- owoce tropikalne i cytrusowe, które zostaną obniżenie z 8% na 5%,

- pieczywo i ciastka, gdzie nastąpi przejście z 3 różnych stawek (23%, 8% lub 5%) na najniższą, czyli stawkę 5%,

- produkty dla niemowląt i dzieci oraz artykuły higieniczne, gdzie stawka z 8% zostanie obniżona na 5%.

W niektórych jednak przypadkach dojdzie do wzrostu opodatkowania, tj. wzrośnie stawka VAT m.in.:

- na przyprawy nieprzetworzone - z 5% na 8%,

- na homary, ośmiornice oraz inne skorupiaki – z 5% na 23%,

- czy na czasopisma specjalistyczne – z 5% na 8%.

WIS a indywidualne interpretacje podatkowe

Wracając do wiążącej informacji stawkowej. Nowej instytucji poświęcony został cały osobny rozdział w ustawie o VAT, to jest Rozdział 1a w dziale VIII ustawy.

Decyzje wydane na podstawie WIS będą służyły przede wszystkim do ustalenia stawki podatku VAT właściwej dla danego towaru lub usługi. Będzie to narzędzie znacznie pewniejsze niż obecnie wydawane interpretacje indywidualne.

Organ podatkowy, czyli Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, wydając WIS obowiązany będzie do odpowiedniego sklasyfikowania towaru lub usługi. Obecnie, przy wydawaniu interpretacji organ nie dokonuje takiej klasyfikacji.

Co więcej, zgodnie nowymi regulacjami, od czasu obowiązywania WIS (czyli od 1 listopada tego roku) w zakresie objętym WIS nie będą już wydawane interpretacje indywidualne. Oznacza to, że podatnik który będzie chciał  uzyskać informację na temat właściwej stawki dla sprzedawanego przez siebie towaru lub usługi, będzie musiał wystąpić o wydanie WIS.

Treść decyzji WIS

Na treść WIS składać się będą trzy elementy.

Pierwszym elementem będzie opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS. Poza informacjami wynikającymi z wniosku podatnika, w opisie będą mogły znajdować się także informacje pochodzące z przeprowadzonych na zlecenie organu podatkowego badań i analiz.

Drugi element to klasyfikacja towaru lub usługi, których WIS dotyczy. Klasyfikacja ta powinna być na tyle szczegółowa, aby na jej podstawie możliwe było:

- określenie stawki podatku właściwej dla danego towaru lub usługi oraz

- ustalenie, czy przepisy mają zastosowanie w przypadku wystąpienia przez podatnika z żądaniem o sklasyfikowanie towaru lub usługi na potrzeby stosowania innych przepisów niż dotyczących określenia stawki podatku (przykładowo, jeżeli przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności przywołują kod CN dla danego towaru, to taki właśnie kod będzie zawarty w WIS).

Trzecim elementem decyzji będzie wskazanie stawki VAT właściwej dla danego towaru lub usługi.

WIS w okresie od 1 listopada 2019 r. do 31 marca 2020 r.

O wydanie WIS podatnicy mogą wnioskować już od 1 listopada tego roku. Jednakże ta nowa instytucja jest powiązana z przepisami ustawy dotyczącymi stawek VAT, które będą stosowane dopiero od 1 kwietnia 2020 r.

Wynika z nich, że do WIS wydawanych przed 1 kwietnia 2020 r. stosuje się przepisy ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 listopada 2019 r. Jest tak, mimo że przepisy obowiązujące od 1 listopada bieżącego roku są stosowane dopiero od 1 kwietnia przyszłego roku.

Wyjątek od tej zasady dotyczy książek, czasopism, dzienników i gazet, gdyż w tym zakresie nowe stawki VAT będą stosowane od już 1 listopada br.

Wniosek o wydanie WIS

O wydanie WIS mogą wnioskować przede wszystkim podatnicy posiadający NIP, czyli czynni podatnicy VAT, jak również podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego oraz wykonujący wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od podatku VAT.

Wniosek o wydanie WIS musi zawierać dane oraz oświadczenie określone w ustawie o VAT.

Wniosek, którego wzór zostanie określony w drodze rozporządzenia, podatnik złoży w formie papierowej lud elektronicznie przez e-PUAP.

Zobacz: Wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS-W)

Przedmiotem wniosku może być jeden towar lub jedna usługa. Nie będzie więc możliwości składanie WIS dotyczącej dwóch lub więcej towarów lub usług.

Dodatkowo, wniosek może zawierać żądanie podatnika o dodatkowe sklasyfikowanie towaru lub usługi, tj. w celu ustalenia:

- obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności,

- prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego,

- prawa do korzystania z obowiązku stosowania kasy fiskalnej,

- czy w zakresie instytucji odpowiedzialności solidarnej.

WIS zostanie wydawana, jak zapisano w ustawie, bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.

Ochrona wynikająca z WIS

WIS będzie wiązać organy podatkowe wobec podatników, dla których została wydana. Oznacza to, że organy podatkowe nie będą miały możliwości kwestionowania treści WIS, w szczególności wysokości stawki VAT stosowanej przez podatnika w oparciu o uzyskaną WIS.

Podatnik korzysta tutaj z ochrony analogicznej do przysługującej podatnikom, którzy korzystają z interpretacji indywidualnej. Ochrona ta przysługiwać będzie w stosunku do czynności dokonanych po dniu publikacji WIS.

Opłata za wydanie WIS

Za wniosek o wydanie WIS podatnik zapłaci 40 zł. A zatem opłata za jego wydanie będzie taka sama jak podstawowa opłata za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Przy czym, wnioskodawca zostanie zobowiązany do uiszczenia opłaty z tytułu przeprowadzonych dodatkowo badań i analiz, jeżeli rozpatrzenie wniosku wymaga ich przeprowadzenia. Wysokość takiej dodatkowej opłaty będzie określana w drodze postanowienia, przez organ wydających WIS.

Podstawa prawna:

- ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1751).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama