Jak stosować regulacje dotyczące dokumentowania WDT
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacją przepisów unijnych od 1 stycznia 2020 r. zaostrzono regulacje dotyczące dokumentowania przez przedsiębiorców WDT, aby dostawę wykazać ze stawką 0%. Wprowadzenie rygorystycznych wymogów i obowiązek bezpośredniego stosowania nowych przepisów przyczyniły się do powstania szeregu wątpliwości. Biorąc pod uwagę powyższe przedstawiamy podejście organów podatkowych w tym zakresie.
REKLAMA
Stosowania nowych wymogów dokumentowania WDT
Od 1 stycznia 2020 r. na mocy Rozporządzenia wykonawczego Rady 2018/1912 do Dyrektywy 2006/112/WE obowiązuje domniemanie (które może zostać przez organ podatkowy obalone), że towary będące przedmiotem WDT zostały przemieszczone pomiędzy dwoma krajami Unii Europejskiej (w Polsce dostawa może korzystać ze stawki 0%), jeżeli podatnik dokonujący WDT posiadać będzie co najmniej dwa niebędące ze sobą w sprzeczności dowody, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem i niezależne od sprzedawcy i nabywcy.
Nie wykluczono, iż w praktyce gospodarczej pozyskanie ww. dowodów może okazać się wyzwaniem trudnym do zrealizowania. Oprócz tego innym zmartwieniem podatników jest brak precyzyjnego określania czy po 1 stycznia 2020 r. krajowe regulacje w zakresie stosowania stawki 0% dla VAT wymienione w Ustawie VAT nadal będą miały zastosowanie?
Stanowisko organów podatkowych
Powyższe wątpliwości spowodowały, iż część podatników wystąpiła z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową w celu zabezpieczenia swoich rozliczeń. Stanowisko prezentowane przez organy podatkowe w tym zakresie daje szansę podatnikom na stosowanie przepisów krajowych w celu potwierdzenia opodatkowania dostaw wewnątrzwspólnotowych stawką 0%.
REKLAMA
Organy podatkowe stoją bowiem na stanowisku, iż posiadanie wyłącznie dokumentów wskazanych w przepisach krajowych również nie wyłącza możliwości zastosowania stawki 0% w transakcjach WDT. Jak podkreśla Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 kwietnia 2020 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.50.2020.1.PJ:
"Jednocześnie niespełnienie warunków wprowadzonych ww. rozporządzeniem nie oznacza automatycznie, że stawka 0% nie będzie miała zastosowania. W takiej sytuacji dostawca będzie musiał udowodnić w inny sposób, zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o VAT, że warunki zastosowania stawki 0% zostały spełnione".
Dalszy ciąg artykułu o dokumentowaniu WDT
Grant Thornton
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat