reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak stosować regulacje dotyczące dokumentowania WDT

Jak stosować regulacje dotyczące dokumentowania WDT

Od początku 2020 r. obowiązują nowe wymogi w zakresie dokumentowana wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Zostały one wprowadzone unijnym rozporządzeniem, co powoduje, jak wyjaśnia ekspert Grant Thornton, że regulacje te wiążą w całości i powinny być bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich bez konieczności implementacji do krajowego porządku prawnego.

Nowelizacją przepisów unijnych od 1 stycznia 2020 r. zaostrzono regulacje dotyczące dokumentowania przez przedsiębiorców WDT, aby dostawę wykazać ze stawką 0%. Wprowadzenie rygorystycznych wymogów i obowiązek bezpośredniego stosowania nowych przepisów przyczyniły się do powstania szeregu wątpliwości. Biorąc pod uwagę powyższe przedstawiamy podejście organów podatkowych w tym zakresie.

Stosowania nowych wymogów dokumentowania WDT

Od 1 stycznia 2020 r. na mocy Rozporządzenia wykonawczego Rady 2018/1912 do Dyrektywy 2006/112/WE obowiązuje domniemanie (które może zostać przez organ podatkowy obalone), że towary będące przedmiotem WDT zostały przemieszczone pomiędzy dwoma krajami Unii Europejskiej (w Polsce dostawa może korzystać ze stawki 0%), jeżeli podatnik dokonujący WDT posiadać będzie co najmniej dwa niebędące ze sobą w sprzeczności dowody, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem i niezależne od sprzedawcy i nabywcy.

Nie wykluczono, iż w praktyce gospodarczej pozyskanie ww. dowodów może okazać się wyzwaniem trudnym do zrealizowania. Oprócz tego innym zmartwieniem podatników jest brak precyzyjnego określania czy po 1 stycznia 2020 r. krajowe regulacje w zakresie stosowania stawki 0% dla VAT wymienione w Ustawie VAT nadal będą miały zastosowanie?

Stanowisko organów podatkowych

Powyższe wątpliwości spowodowały, iż część podatników wystąpiła z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową w celu zabezpieczenia swoich rozliczeń. Stanowisko prezentowane przez organy podatkowe w tym zakresie daje szansę podatnikom na stosowanie przepisów krajowych w celu potwierdzenia opodatkowania dostaw wewnątrzwspólnotowych stawką 0%.

Organy podatkowe stoją bowiem na stanowisku, iż posiadanie wyłącznie dokumentów wskazanych w przepisach krajowych również nie wyłącza możliwości zastosowania stawki 0% w transakcjach WDT. Jak podkreśla Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 kwietnia 2020 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.50.2020.1.PJ:

"Jednocześnie niespełnienie warunków wprowadzonych ww. rozporządzeniem nie oznacza automatycznie, że stawka 0% nie będzie miała zastosowania. W takiej sytuacji dostawca będzie musiał udowodnić w inny sposób, zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o VAT, że warunki zastosowania stawki 0% zostały spełnione".

Dalszy ciąg artykułu o dokumentowaniu WDT

Grant Thornton

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak stosować regulacje dotyczące dokumentowania WDT /Fot. Fotolia
Jak stosować regulacje dotyczące dokumentowania WDT /Fot. Fotolia

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama