REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raport dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy i jak zmienić okres amortyzacji lub stawki amortyzacyjne

Wybór konkretnej metody amortyzacji w stosunku do danego składnika aktywów jest uzależniony od oczekiwanego trybu uzyskiwania korzyści ekonomicznych. Jak wybrać najkorzystniejszą?

Jak opłacać podatek dochodowy na podstawie księgi

Przedsiębiorcy płacący podatek dochodowy na zasadach ogólnych, ustalają go w oparciu o PKPiR. Mogą płacić podatek w wysokości 19 proc., zamiast wyliczać go według progresywnej skali. Jak to zrobić?

Jak się bronić przed egzekucją zaległości podatkowych

Nieuregulowanie podatku w terminie może spowodować wszczęcie postępowania egzekucyjnego w celu zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami.

Akcyza: za brak ustawy grożą wielomilionowe sankcje

Sejm nie uchwalił dotychczas ustawy o zwrocie akcyzy za samochody sprowadzone z Unii Europejskiej. Polska może zapłacić wkrótce kary za nierespektowanie wyroków ETS.

REKLAMA

Podatkowe skutki nabycia przedsiębiorstwa w spadku

Nabycie w spadku przedsiębiorstwa oznacza przejęcie nie tylko jego majątku, ale również odpowiedzialności za długi spadkodawcy, w tym należności wobec fiskusa.

Jak wstrzymać wykonanie decyzji podatkowych

Decyzje podatkowe pierwszej instancji podlegają wykonaniu. Jednak w pewnych sytuacjach można wstrzymać działania urzędu skarbowego.

Podwójna sankcja jest niezgodna z konstytucją

Trybunał orzekł, że osoba fizyczna nie może być karana za ten sam czyn dwa razy. Stosowanie 30-proc. dodatkowego VAT i sankcji karnych skarbowych narusza konstytucję.

Czy leasing przynosi korzyści podatkowe

Obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. przepisy ustaw podatkowych zasadniczo zmieniają stopę opłacalności leasingu jako popularnie zwanej tarczy podatkowej. Co to oznacza dla leasingobiorców?

REKLAMA

Czy właściciel firmy rozlicza własne diety

Osobom prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje prawo uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu wartości diet za czas podróży służbowych. Ile wynosi maksymalna wysokość diet?

Czy wraz z kasą fiskalną prowadzić inne ewidencje

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą założyć różnego rodzaju ewidencje podatkowe. Jedną z nich są kasy rejestrujące. Nie zwalniają one jednak podatnika z prowadzenia innych ewidencji.

Kiedy sporządzić spis z natury towarów

Przedsiębiorcy likwidujący działalność gospodarczą powinni sporządzić spis z natury dla celów podatku dochodowego. Spis taki zobowiązani są sporządzić też podatnicy VAT. Jak prawidłowo to zrobić?

Jakie są skutki niezapłacenia w terminie podatku

Gdy termin zapłaty podatku nie zostanie dotrzymany, powstanie zaległość podatkowa. Taką zaległość należy zapłacić wraz z odsetkami. Jakie dodatkowe kary czekają na podatnika?

Wywiad skarbowy sprawdza działających w sieci

Nasilają się kontrole podatkowe handlujących na portalach internetowych. Działania fiskusa są legalne i pozwalają wykryć oszustów podatkowych.

Co grozi za nieprawidłowe rozliczenia podatkowe

Obecnie nie trzeba składać miesięcznych deklaracji podatkowych. Podatnik zobowiązany jest jedynie do wpłaty zaliczki na podatek dochodowy. Jakie są konsekwencje tej zmiany?

Jak amortyzować prywatne mieszkanie

Mieszkanie wykorzystywane w działalności gospodarczej może być amortyzowane. Dzięki amortyzacji zwiększą się koszty uzyskania przychodów.

W jakim terminie podatnik otrzyma zwrot VAT

Może się zdarzyć, że w okresie rozliczeniowym VAT naliczony przewyższy kwotę podatku należnego. Wówczas podatnik ma prawo do zwrotu VAT.

Jaki podatek zapłacimy od domków letniskowych

Właściciele domków letniskowych powinni udowodnić, że dom służy do mieszkania. Zapłacą wtedy dużo niższy podatek od nieruchomości. Funkcja mieszkalna domu wywoła też skutki w podatku dochodowym.

Kto i jakie ewidencje prowadzi dla celów VAT

Odpowiednie ewidencje prowadzi nie tylko podatnik VAT, który rozlicza ten podatek w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej. Do obowiązków ewidencyjnych zmuszeni są również podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT.

Wszystko o usługowym prowadzeniu ksiąg

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest licencjonowane. Osoby chcące uzyskać prawo do usługowego prowadzenia ksiąg muszą spełnić wiele wymagań i warunków.

Kto i kiedy musi instalować kasę rejestrującą

Nowe przepisy dotyczące kas rejestrujących przedłużają obowiązywanie dotychczasowych zwolnień ze stosowania kas dla pewnych grup podatników. Rozszerzenie kręgu zobowiązanych do stosowania kas fiskalnych nastąpi na jesieni.

Fiskus może sprawdzić mieszkanie podatnika

Urząd skarbowy może sprawdzić mieszkanie nie tylko przedsiębiorcy, ale i podatnika, który działalności gospodarczej nie prowadzi, aby ustalić, czy podatnik rzeczywiście poniósł wydatki mieszkaniowe.

Podatki i opłaty właściciela nieruchomości

Właściciele domów czy działek muszą co roku płacić podatek od nieruchomości. Oprócz tego niektórzy z nich mają również obowiązek wnoszenia opłat za użytkowanie wieczyste. Sprawdź czy dotyczy to również ciebie.

Podatnik VAT obsługiwany będzie przez kilka urzędów

Wiążące interpretacje podatkowe wydaje minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Wniosek o wydanie interpretacji trzeba złożyć albo według miejsca zamieszkania, albo według siedziby firmy. W konsekwencji, dla podatnika VAT właściwe mogą być dwa urzędy, jeden do interpretacji VAT, drugi PIT.

REKLAMA