REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów, PIT-38

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wniosek o rozliczenie PIT przez urząd skarbowy także przez e-Deklaracje

Podatnicy będą mogli składać wnioski o sporządzenie zeznania podatkowego PIT przez urząd skarbowy za pomocą systemu e-Deklaracje, a także przez portal podatkowy i skrzynkę e-PUAP.

Obowiązek zapłaty podatku przy zakładaniu spółki kapitałowej

Od 1 stycznia 2017 r., w wyniku zmian przepisów podatkowych, założenie spółki kapitałowej lub przystąpienie do takiej spółki może wiązać się z koniecznością zapłaty wysokiego podatku dochodowego. I to zanim spółka przyniesie jakikolwiek zysk.

Jak wysłać PIT przez internet za 2016 rok

Ministerstwo Finansów zapewnia, że wysłanie deklaracji podatkowej PIT przez Internet jest najprostszym i najszybszym sposobem złożenia zeznania rocznego. W formie elektronicznej bez użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego (swoistym podpisem jest tu kwota przychodu z zeznania podatkowego za 2015 rok) można składać następujące deklaracje podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT- 39, PIT-16a, PIT-19a za 2016 r. oraz wniosek PIT-16.

Można szybko sprawdzić kontrahenta dla celów rozliczeń VAT

Każdy przedsiębiorca ma możliwość weryfikacji swoich kontrahentów pod kątem zarejestrowania do VAT. Jest to szczególnie istotna funkcja dla podatników sprzedających towary w ramach procedury odwrotnego obciążenia w VAT. Niesprawdzenie statusu kontrahenta nie naraża wprawdzie podatnika na odpowiedzialność podatkową, może jednak skutkować pozbawieniem prawa do odliczenia VAT.

REKLAMA

Problemy ze składaniem pełnomocnictwa ogólnego na Portalu Podatkowym

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w związku z chwilowymi problemami technicznymi uniemożliwiającymi założenie konta na Portalu Podatkowym przy pomocy Profilu Zaufanego ePUAP, na chwilę obecną nie ma możliwości udzielenia drogą elektroniczną pełnomocnictwa ogólnego PPO-1 przez użytkowników niezarejestrowanych dotychczas na Portalu Podatkowym.

Plan motywacyjny dla pracowników uzasadniony biznesowo i podatkowo

Odpowiednio skonstruowany plan motywacyjny może być również korzystny z podatkowego punktu widzenia – zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracowników. W ramach polityki płacowej firm można zauważyć trend, w którym już nie tylko pracownicy sprzedaży czy też najwyższe kierownictwo, otrzymywali część wynagrodzenia zmiennego, którego wysokość związana jest z szeroko rozumianą kondycją finansową firmy. Ustalenie takiej zmiennej części wynagrodzenia jest korzystne dla obu stron.

Więcej PIT-ów elektronicznych niż papierowych

Pierwszy raz od czasu kiedy Polacy mogą składać roczne zeznania podatkowe przez internet liczba elektronicznych e-PIT-ów przekroczyła liczbę zeznań papierowych składanych w urzędach skarbowych (przy porównaniu pierwszych kwartałów roku).

Do czego służy konto na Portalu Podatkowym

Od 31 grudnia 2015 r. podatnik i płatnik mogą założyć konto na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów służące do komunikacji elektronicznej z administracją podatkową. Założenie konta umożliwia podatnikom załatwianie poprzez Portal Podatkowy spraw dotyczących: podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku od spadków i darowizn (SD) oraz karty podatkowej (KP).

REKLAMA

Warto założyć konto na Portalu Podatkowym

Od 31 grudnia 2015 r. podatnik i płatnik mogą założyć konto na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów służące do komunikacji elektronicznej z administracją podatkową.

IFK poleca: Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe od marca 2016 r.

W marcu 2016 r. udostępnione zostanie wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2015 r.

Konto podatnika na Portalu Podatkowym 2016 - rejestracja możliwa też przez ePUAP

Ministerstwo Finansów informuje, że od 21 stycznia 2016 r. na Portalu Podatkowym istnieje możliwość rejestrowanie się do konta podatnika przy pomocy profilu zaufanego ePUAP. Dlaczego warto założyć konto na Portalu Podatkowym?

Przesyłanie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej w 2016 roku

Minister finansów wydał nowe przepisy regulujące zasady składania w formie elektronicznej deklaracji podatkowych i podań w 2016 roku. Nowością jest m.in. wprowadzenie nowych kanałów przesyłania e-deklaracji (Portal podatkowy i Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej /PUESC/). Tak jak dotąd roczne zeznania PIT można podpisać elektronicznie jedynie przy pomocy identyfikatora podatkowego (NIP albo PESEL), imienia, nazwiska, daty urodzenia i kwoty przychodu z poprzedniego zeznania.

Każdy podatnik i płatnik może już założyć konto na Portalu Podatkowym

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 31 grudnia 2015 r. na Portalu Podatkowym każdy podatnik i płatnik może założyć konto służące do komunikacji elektronicznej z administracją podatkową. Obecnie za pośrednictwem Portalu możliwe jest załatwianie spraw w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej.

Mikroprzędsiębiorcy mogą już korzystać z pomocy asystenta podatnika

Z początkiem września Administracja Podatkowa uruchamia centra obsługi podatników, w których m.in. rozpoczynający działalność mikroprzędsiębiorcy mogą korzystać z pomocy asystenta podatnika. Centra to przede wszystkim nowe udogodnienie, dzięki któremu podatnicy mogą załatwić swoje sprawy nie tylko we własnym urzędzie, ale zrobią to także w wybranych miejscach na terenie całego kraju. Ponadto w centrach, oprócz spraw podatkowych, można złożyć wybrane dokumenty z obszaru ZUS i akcyzy.

Podatnika VAT można sprawdzić elektronicznie

Od 26 czerwca na stronie Ministerstwa Finansowego dostępne jest narzędzie, które umożliwia sprawdzenie czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Do kogo skierowane jest nowe narzędzie? Jakie zastosowanie znajduje? Co sprawdzisz w ramach jego działania?

Dostęp podatników do złożonych e-deklaracji

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 32404 Minister Finansów udzielił 30 kwietnia 2015 r. wyjaśnień odnośnie dostępu podatników do złożonych przez nich e-deklaracji.

Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie

Jeżeli podatnik chce skorzystać z wstępnie wypełnionego przez administrację podatkową PIT-37 powinien wiedzieć, że jest to tylko propozycja rozliczenia przygotowana wyłącznie na podstawie informacji PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2014 r. Jeżeli podatnik osiągnął w 2014 roku dochody nie objęte tymi informacjami lub chce skorzystać z ulg – musi sam uzupełnić to zeznanie. Poza tym fiskusa nie obciążają skutki złożenia PFR z błędami przeniesionymi do zeznania z błędnych ww. informacji podatkowych (np. z błędnego PIT-11).

IFK poleca: Niecały miesiąc na rozliczenie PIT

Pozostał nie cały miesiąc na złożenie zeznania podatkowego. Można rozliczyć się przez internet, bądź złożyć zeznanie w wersji papierowej. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili.

System obsługi i wsparcia podatnika w Polsce i ustawa o administracji podatkowej

Działania Administracji Podatkowej od dłuższego już czasu zmierzają do zmiany podejścia i nastawienia podatnika do klienta. W tym właśnie celu powstał projekt systemu obsługi i wsparcia podatnika. Jednym z jego głównych zadań jest zapewnienie każdemu podatnikowi dobrej obsługi w każdym urzędzie skarbowym w warunkach jednolitego stosowania prawa podatkowego. Projekt ustawy o Administracji Podatkowej wprowadzającej ramy prawne dla tego Systemu jest w końcowej fazie uzgodnień międzyresortowych i jeszcze w marcu 2015 r. powinien trafić do Sejmu.

Ruszyła usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego dla PIT-37

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filed tax Return) została udostępniona podatnikom 16 marca 2015 r. Z usługi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na deklaracji PIT-37. Ministerstwo Finansów poinformowało, że złożono już ponad 650 deklaracji PIT-37 z wykorzystaniem PFR.

PIT przez internet - status dokumentu i pobranie UPO za pomocą formularza PDF

Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że wykorzystując formularz interaktywny PDF dostępny na stronie Portalu Podatkowego pod adresem http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje/formularze/upo możliwe jest wykonanie następujących czynności:

Wstępne wypełnianie PIT-ów przez fiskusa od połowy marca 2015 r.

W połowie marca podatnicy będą mogli korzystać z usługi wstępnego wypełniania PIT-ów przez administrację podatkową - poinformowali w piątek 27 lutego 2015 r. na konferencji minister finansów Mateusz Szczurek i wiceminister Jacek Kapica.

Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD)

Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD) to nowy kanał komunikacji elektronicznej dla płatników uruchomiony przez Ministerstwo Finansów od 1 stycznia 2015 r., który ma ułatwić i usprawnić składanie deklaracji drogą elektroniczną. Narzędzie to umożliwia złożenie w ramach jednego dokumentu i jednej transmisji danych do 20 000 PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40 oraz pobranie jednego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) dla całej wysyłki.

E-deklaracje nie mogą być przesyłane przez ePUAP

Deklaracje i informacje podatkowe przesyłane drogą elektroniczną (tzw. e-deklaracje) nie mogą być podpisywane profilem zaufanym ePUAP i przesyłane za pośrednictwem platformy ePUAP - informuje Ministerstwo Finansów.

Rozlicz "podatek giełdowy" na PIT-38

Koniec roku kalendarzowego jest jednoznaczny z końcem roku podatkowego. To właśnie wtedy większość osób zaczyna myśleć o rocznym rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Taki obowiązek dotyczy także inwestorów, którzy muszą złożyć deklarację PIT-38 o osiągniętych dochodach lub poniesionych stratach w związku z inwestycją oraz opłacić podatek giełdowy.

Skrócenie terminu wydawania interpretacji podatkowych do 2 miesięcy

Ministerstwo Finansów przyjęło "Koncepcję rozwoju Krajowej Informacji Podatkowej". Jednym z głównych założeń proponowanych zmian jest skrócenie terminu wydawania interpretacji indywidualnych do 2 miesięcy (obecnie organy podatkowe mają na to 3 miesiące). Ministerstwo planuje także ujednolicenie wydawanych interpretacji podatkowych.

Fiskus sprawdzi wiarygodność podatników - nowa ustawa o administracji podatkowej

Segmentacja podatników na wzór bankowego “scoringu”; dostępna dla urzędników i podatników baza wiedzy podatkowej, czy “asystent” dla początkujących przedsiębiorców to propozycje z nowej ustawy, która zmieni filozofię działania skarbówki - mówi PAP wiceminister finansów Jacek Kapica. Portal Podatkowy będzie rozwijany o funkcje edukacyjne i e-learningowe.

Uniwersalna Bramka Dokumentów - płatnicy mogą już testować

Ministerstwo Finansów przypomina o możliwości testowania Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD) przeznaczonej do przesyłania przez płatników informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R i deklaracji PIT-40 w postaci dokumentów wielopozycyjnych.

Konta na Portalu Podatkowym od marca 2015 roku

Ministerstwo Finansów poinformowało, że konta na Portalu Podatkowym będzie można zakładać dopiero na przełomie marca i kwietnia 2015 r. Początkowo planowano, że przez portal będzie można rozliczać się z fiskusem od sierpnia 2014 r.

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów już działa

Ministerstwo Finansów uruchomiło 18 sierpnia 2014 r. Portal Podatkowy. To pierwszy etap wdrażanego nowego systemu teleinformatycznego administracji podatkowej, wspierającego podatników w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych.

Jak opodatkować zbycie na raty udziałów w spółce z o.o.

Sprzedałem na raty w 2009 r. udziały w spółce z o.o.. Pierwsza płatność miała miejsce w 2009 r. druga – zgodnie z umową – będzie miała miejsce w listopadzie 2010 r. Jak rozliczyć podatek w PIT-38 za 2009 r.?

PIT-38 - zasady wypełniania i składania

Dochody lub straty uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji, obligacji) lub pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających uzyskane w zeszłym roku trzeba wykazać w zeznaniu PIT-38.

Przykład rozliczenia na PIT-38 dochodów ze sprzedaży akcji - PIT 2009

PIT-38 przeznaczony jest nie tylko do wykazania dochodów lub strat z gry na giełdzie. Muszą go wypełnić i złożyć również osoby, które w rozliczanym roku podatkowym: - sprzedały udziały w spółkach z o.o. i papiery wartościowe nie notowane na giełdzie lub - osiągnęły przychody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Przykład rozliczenia na PIT-38 dochodów ze sprzedaży akcji

PIT-38 przeznaczony jest nie tylko do wykazania dochodów lub strat z gry na giełdzie. Muszą go wypełnić i złożyć również osoby, które w rozliczanym roku podatkowym: - sprzedały udziały w spółkach z o.o. i papiery wartościowe nie notowane na giełdzie lub - osiągnęły przychody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Rozliczamy dochody ze sprzedaży udziałów i akcji na PIT-38

Tylko indywidualnie i odrębnie od innych dochodów można rozliczyć dochody ze sprzedaży papierów wartościowych poza działalnością gospodarczą uzyskane w danym roku kalendarzowym. Służy do tego PIT-38. Trzeba to zrobić do końca kwietnia następnego roku.

Rozliczamy dochody ze sprzedaży udziałów i akcji na PIT-38 - PIT 2009

REKLAMA