| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Dostęp podatników do złożonych e-deklaracji

Dostęp podatników do złożonych e-deklaracji

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 32404 Minister Finansów udzielił 30 kwietnia 2015 r. wyjaśnień odnośnie dostępu podatników do złożonych przez nich e-deklaracji.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Minister zapewnił, że trwają prace nad pełnym wdrożeniem wszystkich funkcjonalności portalu podatkowego, które zapewnią zalogowanym podatnikom dostęp do wszystkich złożonych administracji podatkowej w formie elektronicznej podań oraz deklaracji.

Wdrażane rozwiązania pozwolą również na wgląd do bieżących rozliczeń podatnika z urzędem skarbowym.

Aktualnie e-deklaracje mogą być składane za pośrednictwem portalu podatkowego w części ogólnodostępnej. Podatnik wyrażający chęć złożenia w formie elektronicznej zeznania rocznego o osiągniętych dochodach może skorzystać z trzech dostępnych na portalu podatkowym rozwiązań:

a) formularzy interaktywnych dostępnych pod adresem: http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/edeklaracje/formularze - deklaracje składane drogą elektroniczną w ten sposób mogą zostać podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu, a w zależności od ich rodzaju niektóre także zestawem danych autoryzujących;

b) aplikacji „e-Deklaracje Desktop” umożliwiającej po zainstalowaniu złożenie przez osoby fizyczne formularzy elektronicznych bez podpisu kwalifikowanego, dostępnej pod adresem http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje/do-pobrania ;

c) za pomocą usługi wstępnie wypełnionych zeznań rocznych (PFR), która umożliwia osobom fizycznym złożenie deklaracji na formularzu PIT 37, a która dostępna jest pod adresem: http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/wstepnie-wypelnione-zeznanie-podatkowe-pfr .

Jak informuje MF obecnie, dostęp z wykorzystaniem UPO do złożonej w formie elektronicznej deklaracji zależy od tego, z której ze wskazanych powyżej ścieżek podatnik skorzystał.

Dostęp do deklaracji złożonych przez podatnika w sposób oznaczony powyżej literą „a” nie będzie możliwy.

Deklaracje złożone w sposób wskazany w literze „b” zostaną zapisane na komputerze, z którego została wysłana deklaracja.

Natomiast dostęp do deklaracji PIT-37 złożonych za pomocą usługi wstępnie wypełnianych zeznań rocznych, o których mowa w literze „c”, jest możliwy w każdym czasie i miejscu pod adresem: https://pfr.mf.gov.pl/_/  po wybraniu opcji „wyszukajdeklarację/wniosek” oraz podaniu adresu e-mail oraz kodu autoryzującego.

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »