REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawód księgowy – posiadane kompetencje wpływają na wynagrodzenie

Zawód księgowy – posiadane kompetencje wpływają na wynagrodzenie
Zawód księgowy – posiadane kompetencje wpływają na wynagrodzenie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwoty wynagrodzeń poszczególnych księgowych znacząco się od siebie różnią. Z badań wynika, że może on zarabiać nawet blisko 10 tys. zł, kiedy średnia wynagrodzeń w księgowości oscyluje w granicach 3,9 tys. zł. Jednym z głównych czynników warunkujących różnice nie jest staż pracy, ale przede wszystkim kompetencje oraz zakres obowiązków osoby wykonującej ten zawód.

Autopromocja

Księgowy niejedno ma imię

Z upływem lat zawód księgowego przybrał wiele nowych funkcji. - Oprócz typowej pracy administracyjnej, żmudnego opracowywania danych czy monitorowania zachodzących zmian w prawie, jego rola obejmuje już znacznie szersze spectrum. Rosnące wymagania na rynku pracy spowodowały, że obecnie zawód ten scala stanowisko księgowego, doradcy podatkowego i dyrektora finansowego w jedno, a osoba posiadająca ich kompetencje jest najbardziej pożądaną w branży - komentuje Beata Kostrzycka, Dyrektor ds. Rozwoju w MojeBiuro24.pl, platformy dla biur rachunkowych, która pozwala na bieżąco łączyć pracę księgowych i przedsiębiorców. Wiąże się to przede wszystkim z potrzebą otoczenia coraz większą troską “swojego” płatnika, a to z kolei przekłada się na nieustanne doradzanie i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa.

Kompetencje na miarę XXI wieku

Znajomość ustawy o rachunkowości, ordynacji podatkowej, KSR, MSR czy MSSF oraz umiejętność sporządzania sprawozdań finansowych i przejrzystych raportów o sytuacji finansowej jednostki to minimum wiedzy, która klasyfikuje zainteresowanego do objęcia stanowiska samodzielnego księgowego. Obecnie od księgowych wymaga się również szczegółowej znajomości prawa podatkowego, nie tylko w zakresie poprawnego sporządzania deklaracji podatkowych, ale także efektywnego obniżenia płaconych podatków. Główny księgowy sprawuje nadzór nad przygotowaniem rocznego budżetu, planów wieloletnich oraz jest odpowiedzialny za płynność finansową jednostki. Do jego obowiązków należy również negocjowanie umów np. z bankami czy firmami leasingowymi, a to z kolei wymusza rozumienie zasad handlowych i biznesowych.

Start w zawodzie

Dla osoby dopiero stawiającej pierwsze kroki w tym zawodzie, pracodawcy proponują kwotę 2 tys. zł netto, kiedy jeszcze rok temu takie wynagrodzenie było niższe o 500 zł. Jak się okazuje, tendencja zarobków jest wzrostowa i w 2018 roku będzie ona wynosić nawet 2,5 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to osób, które podjęły pracę w trakcie trwania studiów lub dopiero po ich zakończeniu, a ich doświadczenie jest niewielkie albo opiera się wyłącznie na wiedzy teoretycznej.

Ile zarabia współczesny księgowy?

Kwoty wynagrodzeń poszczególnych księgowych znacząco się między sobą różnią. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że może on zarabiać nawet blisko 10 tys. zł, kiedy mediana wynagrodzeń w księgowości w 2016 roku oscylowała w granicach 3,9 tys. zł. Jednym z głównych czynników warunkujących różnice nie jest staż pracy, ale przede wszystkim kompetencje oraz zakres obowiązków osoby wykonującej ten zawód. Osoby nawet z kilkunastoletnim doświadczeniem w księgowości, jednak zajmujące się jedynie danym jej segmentem, posiadają wąski zakres kompetencji związany wyłącznie z tą dziedziną. Księgowi, którzy odpowiadają za daną specjalizację w spółce, np. księgowanie kosztów czy rozliczanie sprzedaży, otrzymują wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł netto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Inaczej sprawy mają się w przypadku tzw. bilansistów, czyli osób samodzielnych i w pełni odpowiedzialnych za zamknięcie danego okresu rozliczeniowego. Ich pensja jest znacznie wyższa i wynosi nawet ok. 6 tys. zł  na rękę. Podyktowane jest to przede wszystkim większym zakresem obowiązków oraz wyższym stopniem odpowiedzialności. Natomiast współczesny księgowy z wszechstronnością kompetencji - od wiedzy prawnej, po skuteczne doradztwo podatkowe oraz efektywną kontrolę finansów - może liczyć na zarobki od 6 tys. zł wzwyż. - Interdyscyplinarność jest w cenie. Osoby zaangażowane w swoją pracę i stale rozwijające swoje umiejętności mają szansę zarabiania naprawdę wysokich kwot - komentuje ekspert. Obowiązki osoby wykonującej zawód głównego księgowego sprowadzają się nie tylko do typowych dla tej profesji kwestii. Jego wynagrodzenie uzależnione jest również w dużej mierze od umiejętności prawidłowej organizacji pracy działu księgowo-finansowego, co wiąże się z przejęciem odpowiedzialności za podległy zespół pracowników. Poza tym, istotną cechą jest także rozumienie zasad działania firmy. Stała i efektywna współpraca z zarządem, podyktowana znajomością kierunku rozwoju firmy i przynosząca konkretne usprawnienia, z których wynikają wymierne dla jednostki korzyści, może w znacznej mierze przyczynić się do zwiększenia jego zarobków.


Technologia w służbie rozwoju

Wraz z ewolucją w zakresie nowej roli księgowego, zmianom uległy również same narzędzia. W dobie szerokiej cyfryzacji tradycyjne, codzienne wykonywanie obowiązków zostało wyparte przez mechanizmy i systemy technologiczne. Obecnie większość księgowych posługuje się nowoczesnymi narzędziami typu ERP z możliwością  automatycznego księgowania sprzedaży, importem wyciągów bankowych czy funkcji sprawdzania podatkowego, które w znacznej mierze przyśpieszają codzienną pracę. Wynikiem tego jest wypieranie ręcznego wprowadzania danych na rzecz automatyzacji procesów księgowych. Tym samym zaoszczędzony czas niejako wymusza prowadzenie działań doradczych czy po prostu poszerzanie własnych kompetencji, które będą przydatne w przyszłym życiu zawodowym.

Postęp technologiczny swoim zakresem objął nie tylko biura rachunkowe czy firmy, które korzystają z księgowości online, ale też placówki organów kontroli skarbowej. Obecnie Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniem, którego celem będzie możliwość automatycznego zaciągania do systemów księgowych wystawionych faktur. Po jego udostępnieniu praca księgowego będzie polegać jedynie na prawidłowym zadekretowaniu dokumentu.

Możliwości, jakie dają współczesne narzędzia, są duże, a ich rozwój cały czas jest intensywny. Obecnie na rynku prym wiodą oprogramowania, dzięki którym korzystanie może odbywać się z każdego miejsca o dowolnej porze. Dobrze wybrany przez księgowego system jest wartością dodatnią dla całej firmy. Zapewnia komfort pracy nie tylko samemu księgowemu, ale też pozwala przedsiębiorcy na stały dostęp do informacji podatkowych firmy. Nowoczesne platformy, tworzone są przede wszystkim pod kątem wygody użytkowania, zgodności z aktualnym stanem prawnym oraz w myśl ogólnemu postępowi, jaki narzuca współczesna technologia. Nasuwa się jednak pytanie, w jaki sposób przepisy prawne związane z księgowością znalazły odzwierciedlenie w narzędziach do jej prowadzenia? O tym w kolejnym artykule.

Autopromocja
MojeBiuro24
MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA