| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Jak dokumentować odliczenia

PIT. Jak dokumentować odliczenia

Ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem mija 2 maja. Wysyłając zeznanie za 2004 r., np. po północy 2 maja, ryzykujemy już poważnymi konsekwencjami, które mogą nas spotkać, i nie chodzi tylko o ewentualne odsetki, ale przede wszystkim o sankcje karne skarbowe za niewywiązywanie się z jednego z ważniejszych obowiązków podatkowych. Jednak po wysłaniu PIT sprawa się nie kończy, bo jeszcze przez kolejne lata trzeba zachować dokumenty stanowiące podstawę rozliczenia.

W przypadku ulgi odsetkowej chcę wspomnieć o jednym dokumencie, o jakim nie powinni zapomnieć podatnicy rozliczający ulgę po raz pierwszy. Jest to specjalny formularz PIT-2K. Jest to oświadczenie o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku. W oświadczeniu tym podatnik (w przypadku małżeństw zarówno mąż, jak i żona) musi podać nie tylko dane identyfikacyjne, ale również:

• rok, w którym uzyskał kredyt (pożyczkę) mieszkaniowy,
• kwotę uzyskanego kredytu (pożyczki),
• rok rozpoczęcia i zakończenia inwestycji mieszkaniowej, na sfinansowanie której podatnik zaciągnął kredyt (pożyczkę),
• rodzaj prowadzonej inwestycji,
• łączną kwotę poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją,
• kwotę wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Ulga rehabilitacyjna

Bardzo liberalna w kwestii odliczenia jest za to ulga rehabilitacyjna, dlatego że w tym przypadku trzeba posiadać jeden z dokumentów potwierdzających status niepełnosprawnego. Wysokość wydatków odliczanych w ramach ulgi rehabilitacyjnej ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jest jednak też grupa wydatków, która nie musi być udokumentowana. Jest to jednak grupa ograniczona limitem. Są to wydatki związane z:
• opłaceniem przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
• utrzymaniem przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa psa przewodnika,
• używaniem samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

MF o wpłatach na fundusz remontowy

W piśmie z 5 grudnia 2001 r. w sprawie dokumentowania wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy (PB5/KD-033-179-2339/01) Ministerstwo Finansów zauważyło, że użyte przez ustawodawcę pojęcie „dowód wpłaty” jest pojęciem szerokim. Zatem za dowód wpłaty na przedmiotowy fundusz należy uznać zarówno przelew bankowy, przekaz pocztowy, jak również dokument wpłaty w kasie spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Ponadto jak podkreślono w piśmie, ponieważ w praktyce najczęściej wpłat na fundusz remontowy podatnicy dokonują w ogólnej kwocie, łącznie z pozostałymi składnikami opłaty czynszowej (zaliczki na poczet utrzymania nieruchomości) i innych należności wobec spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot mieszkaniowych, dlatego też w wielu przypadkach posiadają jeden dowód wpłaty dokonanej z tych tytułów. W takiej sytuacji z dowodu wpłaty niekiedy nie sposób jednoznacznie wywnioskować wysokości wniesionych przez podatnika wpłat na przedmiotowy fundusz.
Powyższe jednak w ocenie MF nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczeń od podatku z tego tytułu. W takim przypadku w celu dowodowym wystarczające będzie posiadanie przez podatnika, obok dowodu wpłaty, dokumentu zawierającego wyszczególnione składniki czynszu (zaliczki na poczet utrzymania nieruchomości) z wyodrębnioną pozycją funduszu remontowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK