reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie łatwiej ubezpieczyć się dobrowolnie w ZUS

Będzie łatwiej ubezpieczyć się dobrowolnie w ZUS

Osoby powracające do Polski oraz byli pracownicy, którzy nadal sami chcą płacić składki do ZUS, będą mogli złożyć wniosek w tej sprawie w dowolnym dla siebie terminie.

Od dzisiaj osoba, która będzie chciała dobrowolnie kontynuować samodzielne opłacanie ubezpieczenia emerytalnego i rentowego do ZUS, będzie mogła to robić w dogodnym dla siebie terminie. 1 września wchodzi bowiem w życie ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609). Zgodnie z nią osoby pragnące nadal podlegać ubezpieczeniom społecznym nie będą musiały, jak miało to miejsce przed nowelizacją ustawy, składać wniosku do oddziału ZUS w ciągu 30 dni, licząc od ustania poprzedniego ubezpieczenia.

Jak podkreśla Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS, osoba, która wyrazi wolę kontynuacji opłacania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, będzie mogła złożyć wniosek o objęcie nimi w dowolnym terminie. Takie rozwiązanie umożliwi kontynuowanie ubezpieczenia m.in. przez pracowników, którzy utracili pracę i nie mogąc przez kilka miesięcy znaleźć zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub zlecenia, wykonują różne prace na podstawie umowy o dzieło. Bardzo często takie osoby chciały kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, samodzielnie opłacając za siebie składki na te ubezpieczenia. Nie zawsze jednak wiedziały, że na zgłoszenie do ZUS mają tylko miesiąc od zwolnienia z pracy.

- Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla tych osób stanowi zadeklarowana kwota, która jednak nie może być niższa niż kwota najniższego wynagrodzenia wynoszącego 1276 zł - wyjaśnia Przemysław Przybylski.

Osoby pragnące samodzielnie opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe muszą same się zgłosić do ZUS. Nie dokonują jednak zgłoszenia siebie jako płatnika składek na formularzu ZUS ZFA, ale składają wniosek o objęcie ubezpieczeniem ZUS ZUA. Przy czym, wypełniając druk, należy pamiętać, aby dane identyfikacyjne płatnika składek i osoby ubezpieczonej były takie same. Osoba zgłaszająca się do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego musi także wpisać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia. Jeżeli chce ona kontynuować ubezpieczenie, musi wpisać kod 19 00. Natomiast osoba sprawująca opiekę nad członkiem rodziny mającym prawo do zasiłku pielęgnacyjnego wpisuje kod 17 00. Osoby podlegające dobrowolnemu ubezpieczeniu mają obowiązek opłacania składek do 10 dnia następnego miesiąca. Jeżeli jednak przystąpią one do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, wówczas wszystkie składki opłaca do 15 każdego miesiąca.

55 tys. osób jest objętych dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi w ZUS

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama