| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PFR nie zmieni zasad dysponowania 1% PIT

PFR nie zmieni zasad dysponowania 1% PIT

Planowane przez resort finansów udostępnienie w 2015 r. usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (tzw. PFR) nie zmodyfikuje obecnie obowiązujących zasad przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zatem po zmianach tak jak obecnie podatnik deklarujący chęć udzielenia finansowego wsparcia wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego będzie mógł to uczynić. Wystarczy, że w tym celu wypełni stosowny wniosek, np. poprzez uzupełnienie PFR sporządzonego przez administrację podatkową.

PFR ma być elektroniczną usługą formularzową, która będzie przygotowana przez administrację podatkową w oparciu o dane przekazywane przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika.

W pierwszej kolejności będzie adresowana do podatników rozliczających się na formularzu PIT-37, czyli do osób fizycznych uzyskujących w roku podatkowym dochody za pośrednictwem płatników ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegających opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

W następnym etapie będą mogli z niej skorzystać również podatnicy rozliczający się na PIT-36 oraz PIT-38.

Planuje się, że PFR zostanie zamieszczony na utworzonym koncie podatnika na portalu podatkowym. Podatnik, chcąc skorzystać z tej usługi, po zalogowaniu się na swoje konto na portalu będzie zobowiązany przeanalizować przygotowane przez administrację podatkową zeznanie podatkowe i zdecydować, czy tak wypełniony dokument akceptuje, czy wprowadza w nim zmiany, np. w zakresie przysługujących mu ulg, odliczeń czy alokacji 1%.

Po uzupełnieniu zeznania podatkowego poprzez kliknięcie ikonki: Wyślij podatnik dokona przesłania zeznania podatkowego i automatycznie uzyska urzędowe poświadczenie jego odbioru.

Od 2015 roku urząd skarbowy wypełni zeznanie PIT-37 za podatnika

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zatem, zdaniem Ministra Finansów, wdrożenie usługi PFR nie pozbawi podatnika możliwości złożenia wniosku o przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego na zasadach określonych w art. 45c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) lub art. 21b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.).

Jednocześnie każdy wniosek złożony zgodnie z tymi przepisami, w tym również poprzez uzupełnienie PFR, stanowił będzie dla organu podatkowego podstawę do przekazania organizacji pożytku publicznego zadeklarowanej kwoty.

Źródło: odpowiedź z 10 marca 2014 r. Janusza Cichonia - sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację poselską nr 24494.

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Finansów

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »