| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PFR nie zmieni zasad dysponowania 1% PIT

PFR nie zmieni zasad dysponowania 1% PIT

Planowane przez resort finansów udostępnienie w 2015 r. usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (tzw. PFR) nie zmodyfikuje obecnie obowiązujących zasad przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zatem po zmianach tak jak obecnie podatnik deklarujący chęć udzielenia finansowego wsparcia wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego będzie mógł to uczynić. Wystarczy, że w tym celu wypełni stosowny wniosek, np. poprzez uzupełnienie PFR sporządzonego przez administrację podatkową.

PFR ma być elektroniczną usługą formularzową, która będzie przygotowana przez administrację podatkową w oparciu o dane przekazywane przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika.

W pierwszej kolejności będzie adresowana do podatników rozliczających się na formularzu PIT-37, czyli do osób fizycznych uzyskujących w roku podatkowym dochody za pośrednictwem płatników ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegających opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

W następnym etapie będą mogli z niej skorzystać również podatnicy rozliczający się na PIT-36 oraz PIT-38.

Planuje się, że PFR zostanie zamieszczony na utworzonym koncie podatnika na portalu podatkowym. Podatnik, chcąc skorzystać z tej usługi, po zalogowaniu się na swoje konto na portalu będzie zobowiązany przeanalizować przygotowane przez administrację podatkową zeznanie podatkowe i zdecydować, czy tak wypełniony dokument akceptuje, czy wprowadza w nim zmiany, np. w zakresie przysługujących mu ulg, odliczeń czy alokacji 1%.

Po uzupełnieniu zeznania podatkowego poprzez kliknięcie ikonki: Wyślij podatnik dokona przesłania zeznania podatkowego i automatycznie uzyska urzędowe poświadczenie jego odbioru.

Od 2015 roku urząd skarbowy wypełni zeznanie PIT-37 za podatnika

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zatem, zdaniem Ministra Finansów, wdrożenie usługi PFR nie pozbawi podatnika możliwości złożenia wniosku o przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego na zasadach określonych w art. 45c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) lub art. 21b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.).

Jednocześnie każdy wniosek złożony zgodnie z tymi przepisami, w tym również poprzez uzupełnienie PFR, stanowił będzie dla organu podatkowego podstawę do przekazania organizacji pożytku publicznego zadeklarowanej kwoty.

Źródło: odpowiedź z 10 marca 2014 r. Janusza Cichonia - sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację poselską nr 24494.

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Finansów

Zdjęcia


VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »