REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rodzice odliczą więcej na każde dziecko

Do Sejmu trafiła wczoraj nowelizacja ustawy o PIT. Zakłada ona podwyższenie kwoty ulgi prorodzinnej na każde dziecko.

Odsetki podatkowe w górę

Od dziś stopa lombardowa wynosi 6 proc., co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 12 proc. zamiast dotychczasowych 11,5 proc. w stosunku rocznym.

Nie każda dopłata zwolniona z podatku

Dofinansowanie do wypoczynku dziecka pracownika wypłacone przez pracodawcę jest zwolnione z PIT. Gdy jednak wczasy zorganizowane będą przez pracownika na własną rękę, dofinansowanie będzie opodatkowane.

Trzeba uwzględnić prowizje i koszty

Ustalając podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów trzeba uwzględnić m.in. koszty opakowania czy transportu pobierane przez dostawcę.

REKLAMA

Podatek oblicza się od wypłaconej raty

W przypadku zachowku wypłacanego w ratach podstawę opodatkowania stanowi wypłacona część należności przysługującej uprawnionemu.

Służba celna wdroży od 1 lipca nowy System Kontroli Eksportu

Służba celna wdroży od 1 lipca 2007 r. nowy, informatyczny System Kontroli Eksportu (ECS) - poinformowała na poniedziałkowym spotkaniu z eksporterami zastępca szefa Służby Celnej Agnieszka Szymankiewicz.

Wycofując środki z IKE, musimy się rozliczyć

Oszczędzanie na indywidualnym koncie emerytalnym jest zwolnione z podatku. Jednak podatnik, który wycofa środki przed ustawowymi terminami, musi rozliczyć się z fiskusem.

Pomoc na nowe inwestycje, udział w targach i wystawach

Pomoc publiczna na rozwój małych i średnich firm w postaci ulg w spłacie zobowiązań podatkowych ma dotyczyć nowych inwestycji, usług doradczych oraz udziału w targach i wystawach.

REKLAMA

Zakłady budżetowe i fundusze celowe do likwidacji

Na wczorajszym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o finansach publicznych oraz ustawy, która wprowadzi nowe przepisy. Reforma ma na celu konsolidację sektora finansów publicznych.

Będzie 7-proc. VAT na mieszkania

Rząd przyjął we wtorek (26 czerwca) projekt tzw. definicji budownictwa społecznego, która ma zapobiec podwyżce VAT na mieszkania i domy od 2008 r. Zgodził się też na przedłużenie na czas nieokreślony mającej wygasnąć w przyszłym roku ustawy o tzw. zwrocie VAT

Pomoc dla kombatantów nie jest opodatkowana

Doraźna lub okresowa pomoc dla kombatantów oraz pozostałych po nich członków rodzin wypłacana ze środków Państwowego Funduszu Kombatantów jest zwolniona od PIT.

Łatwiej będzie ewidencjonować prawa majątkowe

Prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia energii wytworzonej w odnawialnym źródle powinny być kwalifikowane i zaliczane przez przedsiębiorstwa energetyczne do towarów.

Nowe interpretacje mogą być niezgodne z konstytucją

Od 1 lipca interpretacje podatkowe będzie wydawał minister finansów. Podatnik niezadowolony z urzędowej odpowiedzi będzie mógł złożyć skargę do sądu. Taka procedura może być uznana za niekonstytucyjną, gdyż nie przewiduje dwuinstancyjności.

Inwestorzy łatwiej ocenią działalność firm

Od 1 stycznia 2009 r. inwestorzy będą otrzymywać bardziej dokładne informacje na temat poszczególnych rodzajów działalności prowadzonych przez spółki.

Brak przepisów utrudnia rozliczenia podatkowe

Nadal nie wiadomo, czy podatnik powinien zapłacić VAT od sprzedaży gruntu, gdy przed 1 maja 2004 r. została zawarta umowa i zapłacona cała kwota, a grunt wydano już pod rządami nowej ustawy.

Interpretacja ochroną na przyszłość

Interpretacje podatkowe wydawane od 1 lipca 2007 r. będą chronić przed obowiązkiem zapłaty podatku tylko w stosunku do przyszłych stanów faktycznych. Przy zdarzeniach istniejących takiej ochrony już nie będzie.

Po przekształceniu nie ma przychodu

Organy podatkowe twierdzą, że po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową niepodzielone zyski spółki powinny być opodatkowane. Innego zdania są jednak eksperci podatkowi.

Fiskus sprawdzi zyski zagranicznych zakładów

Organy podatkowe mogą sprawdzać, czy dochody zagranicznych zakładów położonych w Polsce zostały określone zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Błędy w rozliczeniu dotacji mogą być kosztowne

Fiskus sprawdza rozliczenia otrzymanych przez podatników dotacji. Błędy mogą skutkować koniecznością zapłaty zaległości podatkowej. Korzystający z dopłat muszą zadbać o zgromadzenie solidnej dokumentacji.

Premier: rząd nie zamierza obecnie wprowadzić podatku katastralnego

Premier Jarosław Kaczyński powiedział w poniedziałek (25 czerwca), że podatek katastralny byłby obecnie przedwczesny i rząd nie zamierza go wprowadzać. Rząd chce natomiast zwrócić się do społeczeństwa o zgodę na zwiększenie podatków dla osób najzamożniejszych.

Nowelizacja ustawy o VAT

Sejmowa podkomisja rozpatrzy dziś ekspertyzy dotyczące zgodności z prawem UE poprawek do rządowej nowelizacji ustawy o VAT.

O wysokości dopuszczalnego zadłużenia zadecyduje wskaźnik liczony oddzielnie dla każdej jednostki

Nowa ustawa o finansach publicznych zakłada wprowadzenie elastycznego wskaźnika zadłużenia w samorządach. Dzięki niemu każda jednostka będzie wiedziała, jak bardzo może się zadłużać.

Czy udostępnianie środków trwałych podlega VAT

Przekazanie zleceniobiorcom oznaczonych środków (w celu realizacji usług wyłącznie na rzecz zlecającego) nie jest przekazaniem nieodpłatnym. W takich sytuacjach mamy do czynienia z umową świadczenia usług na rzecz firmy, połączoną z udostępnianiem do używania rzeczy niezbędnych do ich świadczenia - uważają organy podatkowe.

Fiskus wzbogaci się na nieruchomościach Polaków

Ekstrapodatek dla najbogatszych, o którym mówi premier Jarosław Kaczyński, to podatek katastralny - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita".

Koszt zakupu określa akt notarialny

Podatnik kupujący używane mieszkanie od osoby fizycznej powinien przyjąć jako koszt zakupu wartość transakcji wynikającą z aktu notarialnego zakupu.

Były pracownik nie zawsze może wybrać ryczałt

Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz byłych pracodawców, nie mogą korzystać z ryczałtu, jeżeli zakres przedmiotowy usług jest tożsamy z wynikającym ze stosunku pracy.

Propozycje premiera dotyczące podatków

Premier Jarosław Kaczyński zaproponował przeprowadzenie referendum, które miałoby pokazać, czy społeczeństwo jest za zwiększeniem podatków, by zaspokoić postulaty m.in. protestujących pielęgniarek.

Znaki skarbowe do końca 2008 roku

Znaki skarbowe będą obowiązywać do 31 grudnia 2008 r. Przewiduje to nowelizacja ustawy o opłacie skarbowej, która trafi do podpisu prezydenta.

Kasa fiskalna i rejestrująca to jedno urządzenie

Resort finansów chce od 2008 roku wprowadzić kasy rejestrujące u lekarzy. Zdaniem ekspertów kasa fiskalna i kasa rejestrująca to jedno i to samo urządzenie. Kasy w gabinetach lekarskich nie wpłyną na ceny usług oraz zwolnienie z VAT.

Związki samorządowe muszą stosować nowe przepisy

W najnowszej wersji projektu ustawy o finansach publicznych Ministerstwo Finansów jasno określiło, że przyszły akt prawny muszą stosować również związki samorządowe.

Wątpliwości trzeba rozstrzygać na korzyść podatnika

Uposażenia żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju powinny być zwolnione z podatku. Wątpliwości związane z interpretacją przepisów należało rozstrzygnąć na korzyść podatników.

Nie boimy się konkurencji

Księgowi nie są w stanie zagrozić doradcom podatkowym. Ich praca się uzupełnia. Teraz konieczna jest poprawa wizerunku zawodu oraz zmiany w działaniu i organizacji korporacji.

Wypłata środków z OFE nie zawsze jest opodatkowana

Wypłata środków z OFE w przypadku śmierci członka funduszu podlega PIT. Nie dotyczy to wypłaty transferowej środków na rzecz małżonka zmarłego.

Za brak rozliczenia najmu grozi sankcja

Wynajmując mieszkanie, nawet znajomym, podatnik powinien rozliczyć się z fiskusem. Jeśli tego nie zrobi, może okazać się, że organy podatkowe zażądają od niego zapłaty 75-proc. podatku.

Wydatki na materiały z logo powinny być kosztem

Od decyzji fiskusa zależy, czy kosztem będą wydatki na materiały z logo firmy. Jedne urzędy gadżety z logo traktują jako reprezentację, inne jako reklamę. Jeśli nie powstanie jednolite stanowisko, spory z urzędami będą się nasilać.

Dziś poznamy uzasadnienie

Dziś mija termin publikacji pisemnego uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie doradców podatkowych.

Organy samorządowe nadal będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników

Mimo że od 1 lipca 2007 r. wydawaniem interpretacji podatkowych będzie zajmował się minister finansów, nadal będą to również robić wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta albo marszałek województwa.

Przyspieszony zwrot różnicy podatku

Czy można złożyć wniosek o przyspieszony zwrot różnicy podatku w kwocie mniejszej niż wynikająca z deklaracji VAT-7, tzn. wniosek obejmowałby różnicę odpowiadającą części zapłaconych faktur? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 stycznia 2007 r., sygn. 1401/PV-I/4407/14-140/06/JM

Z karty można zrezygnować

Podatnik ma prawo zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej. Może to zrobić w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku.

Decyduje moment otrzymania zaliczki

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, np. zaliczkę, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Kasy fiskalne dla rzemieślników?

Związek Rzemiosła Polskiego zgłosił zastrzeżenia do projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych. ZRP postuluje o sprecyzowanie, czy zgodnie z projektem rozporządzenia obowiązek używania kas fiskalnych obowiązywać będzie właścicieli warsztatów, dokonujących napraw samochodów wraz z montażem części i akcesoriów samochodowych.

Auta z kratką, czyli kosztowny błąd fiskusa?

Ponad 200 tys. właścicieli aut z kratką prawdopodobnie odzyska zapłacony VAT za benzynę. Błąd urzędników sprzed trzech lat może kosztować podatników kilkaset milionów złotych.

Nowe upoważnienia dla kontrolerów

Od dzisiaj obowiązuje nowy wzór upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej wprowadzony przez ministra finansów rozporządzeniem z 24 maja 2007 r. Wzór stanowi załącznik do rozporządzenia (Dz.U. nr 101, poz. 677).

Kupując nieruchomość, warto zadbać o dokumentację

Głównym obszarem kontroli organów podatkowych w zakresie kupna nieruchomości jest cena takiej transakcji oraz źródło jej finansowania. Dlatego warto zbierać dokumentację potwierdzającą racje kupującego.

Będzie mniej czasu na sporządzenie raportów

Skrócenie terminu sporządzenia sprawozdania utrudni przygotowywanie pełnej informacji dla inwestorów. Ministerstwo Finansów powinno rozważyć możliwość zniesienia części wymogów sprawozdawczych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zniesienie obowiązku sporządzania kwartalnych raportów jednostkowych.

Kto najlepiej doradza w podatkach

Najlepszą firmą doradztwa podatkowego jest spółka Deloitte, natomiast firmą rozwijającą się najbardziej dynamicznie - MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Tak wynika z rankingu polskiego doradztwa podatkowego "Rzeczpospolitej".

Zmienią się zasady ewidencji wartości firmy

Od 2009 roku w bilansie wykazywana będzie całkowita wartość przejętego przedsiębiorstwa, a nie nabyta jego część.

Odsetki dyskontowe były kosztem działalności

Koszty dyskonta weksli w postaci odsetek dyskontowych i prowizji bankowych mogły być zaliczone przez podatnika do kosztów uzyskania przychodu.

Przychód powinien ustalić podatnik

Zawarcie umowy użyczenia nieruchomości zamiast np. umowy najmu nie chroni użyczającego przed koniecznością rozliczenia się z fiskusem.

Audytor nie może być kontrolerem

Audytor wewnętrzny nie powinien brać udziału w projektowaniu ani wykonywaniu kontroli wewnętrznej.

REKLAMA