REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Korekta chroni przed sankcją, nie przed odsetkami

Przepisy pozwalają uniknąć sankcji karnych za niezapłacenie podatku. Wystarczy, jeśli podatnik po zakończeniu kontroli dokona skutecznej korekty. Brak wpłaty w terminie spowoduje konieczność zapłaty odsetek od zaległości.

Są szanse na zwrot akcyzy

Producenci rolni zyskają możliwość ubiegania się o zaliczkową wypłatę zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego.

Prowizje to nie dochód

Uznanie przez radę gminy za źródło jej dochodów własnych m.in. różnych prowizji jest nieistotnym naruszeniem prawa. Niemniej uchwała taka powinna zostać zmieniona.

Należy wskazać powód zmiany postanowienia

Dyrektor izby skarbowej zmieniając lub uchylając postanowienie naczelnika urzędu skarbowego dotyczące interpretacji podatkowej musi wskazać, jakie naruszenie miało miejsce i na czym ono polegało.

Zwrot wydatków jest opodatkowany

Członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie przysługuje zwolnienie podatkowe takie jak dla diet lub zwrotu kosztów.

Podatnicy i fiskus rzadko korzystają z mediacji

Przepisy o postępowaniu mediacyjnym przed sądami administracyjnymi są w praktyce martwe. Przyczyną jest niechęć fiskusa do dialogu i brak zainteresowania ze strony podatników. Urzędnicy wolą przegrać przed sądem, niż odpowiadać za decyzje niekorzystne dla budżetu.

Amnestia podatkowa

Rada Ministrów zajęła wczoraj negatywne stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zaniechaniu poboru PIT od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Skarbowy zasób kadrowy

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzy dziś nowelizację ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Konieczne jest zezwolenie na prowadzenie składu

Przedsiębiorca, który zamierza produkować i przetwarzać tzw. wyroby akcyzowe zharmonizowane, musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego.

Po wniesieniu aportu trzeba skorygować VAT

Wniesienie aportem towarów handlowych i środków trwałych do spółki prawa handlowego lub cywilnego rodzi obowiązek korekty odliczonego podatku.

Gmina musi ogłosić swoją uchwałę

Uchwała rady gminy jest aktem prawa miejscowego. Wchodzi zatem w życie po 14 dniach od ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym, a nie z dniem jej podjęcia.

Nie będzie obiecanych oszczędności

Zapowiadana przez minister Gilowską reforma finansów podzieliła samorządy. Wiele wskazuje na to, że zmiany nie przyniosą zapowiadanych oszczędności. Gminy zyskają jednak możliwość indywidualnego ustalania wskaźnika zadłużenia.

Rewidentów czekają zmiany

Biegli rewidenci uzyskają możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w dowolnej formie. To efekt zmian przygotowywanych w 8 Dyrektywie.

Spółkom akcyjnym przybędzie obowiązków

Spółki giełdowe będą publikowały zasady ładu korporacyjnego wraz z rocznym sprawozdaniem z działalności.

Od wygranej w internecie 10-proc. podatek

Wygrana w konkursie internetowym powinna być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Opodatkowany zwrot akcyzy

Zaliczana do kosztów akcyza od używanego auta sprowadzonego do Polski będzie po jej zwrocie opodatkowana PIT.

Decyzja mogła być doręczona w miejscu pracy

Decyzja dotycząca podatnika może być doręczona do jego miejsca pracy i przekazana osobie uprawionej do odbioru korespondencji.

Pomoc dla ryczałtowców

Jutro senacka komisja zajmie się poprawką zmieniającą zasady ustalania dochodów dla ryczałtowców w przypadku ubiegania się o pomoc społeczną.

Banki nie mogą odliczyć VAT naliczonego

Podmioty świadczące usługi finansowe nie mogą odliczyć podatku związanego z nabywanymi usługami outsourcingowymi, ponieważ nie wykorzystują ich do wykonywania czynności opodatkowanych.

Termin składania zgłoszeń Intrastat

Dziś mija termin składania zgłoszeń Intrastat. Intrastat to system statystyki obrotów handlowych między państwami członkowskimi UE.

Sprawozdania finansowe zostaną zbadane

Resort finansów zaproponował w projekcie ustawy o finansach publicznych, żeby badaniu podlegały roczne sprawozdania finansowe większości jednostek budżetowych.

Kierowcom, którzy są przedsiębiorcami, także przysługują diety za odbywane podróże służbowe

Diety za podróże służbowe może zaliczyć do kosztów również kierowca prowadzący działalność gospodarczą.

VAT w deklaracji wykaże niewielu importerów

Tylko podatnicy stosujący uproszczone procedury w imporcie towarów, prowadzący działalność co najmniej rok, będą mogli rozliczać VAT w deklaracji.

Lepiej wystąpić o nadpłatę niż odliczyć składki

Do 30 kwietnia powinny złożyć roczne zeznanie PIT również osoby, które w 2006 roku pracowały za granicą.

Celnicy obawiają się o przyszłe płace

Ministerstwo zapowiada, że gdy powstanie Krajowa Administracja Skarbowa, to zwiększą się wynagrodzenia jej pracowników. Zdaniem celników, zyskają osoby mało zarabiające i z krótkim stażem.

Refundacja kosztów może być utrzymana

Będziemy starali się utrzymać system zwrotu części wydatków inwestorów indywidualnych na materiały budowlane – zapewnił minister budownictwa Andrzej Aumiller.

Więcej właścicieli domów będzie mogło odzyskać część wydatków ponoszonych na ogrzewanie

O zwrot części wydatków ponoszonych w latach 2006–2012 na ogrzewanie olejem opałowym powierzchni bytowych będzie mogło ubiegać się więcej osób niż pierwotnie zakładano.

Za spóźnioną aktualizację VAT-R grozi grzywna

Grzywny od 93,60 zł do nawet 18 720 zł grożą podatnikom, którzy spóźnią się z aktualizacją zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Przepisy nie mogą gorzej traktować cudzoziemców

Przepisy, które uzależniają przywileje podatkowe od miejsca zamieszkania lub siedziby, dyskryminują obywateli Unii Europejskiej.

Najbliższy egzamin ustny już w kwietniu

W dniach 24-27 kwietnia odbędą się egzaminy ustne na doradcę podatkowego. Przewodniczącą nowej komisji egzaminacyjnej została prof. Jolanta Iwin-Garzyńska.

Business Centre Club: PIT 2008 - 15 i 28 proc.

Dwóch stawek PIT, 15 oraz 28 proc., i to już od przyszłego roku, chcą przedsiębiorcy z Business Centre Club. Projekt ustawy w tej sprawie przekażą we wtorek premierowi.

Zaliczki na dywidendę będą księgowane

Spółki wypłacające akcjonariuszom zaliczki na poczet dywidend będą księgować je w księgach rachunkowych jako odpis z zysku.

Podrożeje samodzielna budowa domów i remonty

Od 2008 roku będzie obowiązywała nowa definicja budownictwa społecznego, którą przyjął wczoraj rząd. Utrzymana zostanie 7-proc. stawka VAT na mieszkania do 120 mkw. i domy do 220 mkw. od deweloperów. Teraz resort finansów musi przygotować nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług.

Wracają znaki skarbowe

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o zmianie ustawy o opłacie skarbowej. Podatnicy będą mogli uiszczać opłatę skarbową przy użyciu znaków do końca 2007 roku.

Tytuł wykonawczy na podstawie zgłoszenia SAD

Zgłoszenie celne może być podstawą do wystawienia tytułu wykonawczego. Odbiorca przesyłki, który dokonuje zgłoszenia na dokumencie SAD, będzie o tym informowany.

Fiskus będzie obsługiwał firmy według branż

W organach podatkowych ma zostać wdrożony francuski system obsługi podatników. System polega na rozdzieleniu bieżącej obsługi przedsiębiorców od orzecznictwa podatkowego. Firmy oczekują wprowadzenia zmian, które usprawnią ich kontakty z urzędami skarbowymi.

Produkcja i posiadanie automatu nie podlega akcyzie

Opodatkowaniu akcyzą nie podlegają posiadanie i produkcja automatów do gier.

Polisy na minimum 15 tys. euro muszą wykupić biura rachunkowe, które wypełniają deklaracje

Biuro rachunkowe, które prowadzi usługowo księgi, a także wypełnia deklaracje podatkowe, musi wykupić polisę OC na minimalną sumę 15 tys. euro - wyjaśniło Gazecie Prawnej Ministerstwo Finansów.

Najpierw egzekucja dłużnika

Egzekucję z majątku byłego małżonka można wszcząć dopiero wtedy, gdy organ podatkowy nie wyegzekwuje należności od małżonka zalegającego z podatkami.

Do dziś można złożyć CIT-8

W tym roku podatnicy CIT mogą do 2 kwietnia do północy składać roczne zeznania podatkowe. Spóźnialscy zapłacą odsetki, a w skrajnych przypadkach grzywnę, nawet do wysokości 18 720 zł. Aby prawidłowo wypełnić zeznanie, należało wcześniej przygotować sprawozdanie finansowe.

Firmy nie chcą łączyć się w grupy kapitałowe

Resort finansów nie zamierza zmieniać restrykcyjnych przepisów dotyczących tworzenia podatkowych grup kapitałowych, twierdzcąc, że nie mają one dużego wpływu na wzrost gospodarczy.

Mniejsze prezydium

Krajowa Rada Doradców Podatkowych zmniejszyła skład prezydium do trzech wiceprzewodniczących. Na razie nie wiadomo, kto przyjmie te funkcje.

Naczelnik przejdzie kwalifikacje

Dyrektorzy i naczelnicy organów skarbowych będą członkami skarbowego zasobu kadrowego, jeżeli pozytywnie ukończą postępowanie kwalifikacyjne.

Zdrożeją remonty mieszkań

Po 1 stycznia 2008 r. podrożeje nie tylko samodzielna budowa domu. Także zlecony firmie remont mieszkania będzie opodatkowany 22-proc. stawką VAT.

Notariusz odpowiada za błędy w wydanym akcie

W akcie notarialnym powinny być zawarte wszystkie dane mające wpływ na ulgę podatkową. Brak takich informacji nie pozbawia jednak podatnika prawa do skorzystania z preferencji. Niewłaściwie sporządzony dokument jest naruszeniem obowiązków płatnika, za co odpowiada notariusz.

Od 31 marca obowiązuje nowy wzór informacji VAT

Informacje podsumowujące za I kwartał tego roku podatnicy VAT-UE powinni składać na nowym formularzu.

Minister sam wybierze szefów skarbówki

Koniec konkursów na dyrektorów izb i naczelników urzędów skarbowych? Rząd chce, by mianował ich minister finansów. Opozycja jest przeciw.

Chcesz sam zbudować dom - zapłacisz więcej

Minister finansów Zyta Gilowska wykluczyła wczoraj możliwość objęcia od 1 stycznia 2008 r. preferencyjną 7-proc. stawką VAT materiałów budowlanych wykorzystywanych przez inwestorów stawiających domy tzw. systemem gospodarczym.

Liczą się zgłoszone dowody

Ocenie organów podatkowych podlegają tylko te dowody, które zostały zgłoszone w trakcie postępowania podatkowego.

Zwrot do rozliczenia w kraju

Otrzymany za granicą zwrot podatku dochodowego może mieć wpływ na rozliczenia w Polsce.

REKLAMA