REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Hazard internetowy nadal nielegalny

Resort finansów chce zaostrzyć przepisy dotyczące nielegalnego urządzania gier. Utrzymany zostanie również zakaz hazardu w internecie.

Jak wyliczyć wartość spadku

Otrzymując spadek, można przy ustalaniu podstawy opodatkowania odliczyć koszty postępowania spadkowego. Nie wszystkie jednak wydatki zmniejszą wartość spadku.

Podatnicy nie przestaną prowadzić jednoosobowych firm

Obawy związane ze zmianą w ustawie o VAT definicji działalności gospodarczej są bezpodstawne. Uczciwie płacący podatki nie mają się czego obawiać. Jednoosobowe firmy nie znikną z rynku.

Zamiast obiecanych oszczędności będą koszty

Ustawa wprowadzająca ustawę o finansach publicznych nie pokazała, ani skąd mają pochodzić oszczędności sięgające 10 mld zł, ani jakie będą koszty reformy.

REKLAMA

Szkolenia nie są przychodem

Dla pracowników nie są przychodem opłacone przez pracodawcę np. egzaminy na kursach pozwalających zdobyć kwalifikacje związane z wykonywaną pracą.

Nie każdy program jest aktywem

Jeżeli firma używa programu komputerowego wytworzonego we własnym zakresie, to nie może go zaliczyć w księgach rachunkowych do wartości niematerialnych i prawnych.

Nie trzeba zgody naczelnika urzędu

Zapłata spadkobiercom długu przez dłużników spadkodawcy nie wymaga już zgody naczelnika urzędu skarbowego.

Minister finansów upoważnił tylko cztery izby skarbowe

Od 1 lipca 2007 r. wydawaniem interpretacji podatkowych w imieniu ministra finansów będą zajmowali się wytypowani dyrektorzy izb skarbowych. Opracowano też wzór wniosku o wydanie interpretacji.

REKLAMA

Audyt pomoże w usprawnieniach

Zlecanie zadań audytorom wewnętrznym ma pomóc w usprawnieniu funkcjonowania jednostek finansów publicznych.

Do końca 2008 roku likwidacja zakładów budżetowych

Zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze mają zostać zlikwidowane do końca 2008 roku - przewiduje projekt ustawy wprowadzającej ustawę o finansach publicznych.

Spółki rozliczą odsetki

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości umożliwią spółkom aktywowanie finansowania zewnętrznego, czyli m.in. odsetek i kosztów wynikających z wyceny instrumentów finansowych.

Fiskus nie pozwoli, by kosztem inwestycji była prowizja od kredytu

Kosztem inwestycji nie są prowizje od kredytów na zakup akcji debiutantów, jeśli akcji nie uda się kupić. Będą nim jednak opłaty przygotowawcze ponoszone przez inwestorów.

Podatnik musi sam obliczyć wysokość dochodów

Jeśli rok podatkowy w kraju, w którym pracuje Polak, nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, podatnik musi sam obliczyć dochody uzyskane za granicą i wykazać je w polskim PIT.

Spadkobierca nie musi składać PIT za zmarłego

Spadkobiercy osoby zmarłej w trakcie roku podatkowego, która nie miała małżonka, nie muszą składać za nią rocznego zeznania PIT.

Ulgi podatkowe są niepotrzebne

Czy system podatkowy poprzez np. ulgi i zwolnienia powinien również realizować określone cele społeczne lub gospodarcze?

Niższy VAT tylko na montaż

Wyrób i produkcja okien stanowią dostawę towaru, zaś ich wstawienie w danym budynku - usługę montażu. Tylko ta druga czynność jest opodatkowana do końca 2007 roku 7-proc. VAT.

Skarbowy zasób kadrowy

Dziś sejmowa podkomisja rozpatrzy rządowy projekt nowelizacji ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Wyższa stawka podatku od gier na automatach

Stawka podatku od gier na automatach o niskich wygranych wzrośnie o 55 euro - zakłada nowelizacja ustawy o grach i zakładach wzajemnych, którą przyjął wczoraj rząd.

Zastępca burmistrza musi mieć upoważnienie

Zastępca burmistrza może podpisywać decyzje podatkowe. Aby tak się stało, potrzebne jest jednak pisemne upoważnienie wydane przez burmistrza jako organ podatkowy.

Samorządy niecierpliwie czekają na reformę

Spóźnia się reforma finansów publicznych. Projekt nowej ustawy miał trafić do Sejmu do połowy maja. Tymczasem nie zajął się nim nawet rząd.

Pomocny audyt

Audyt wewnętrzny jest niezbędny w jednostkach finansów publicznych. Ma on pomóc w prawidłowym i sprawnym wykonywaniu zadań i dobrym wykorzystywaniu pieniędzy.

Wartość VAT można zaliczyć do ceny nabycia środka trwałego

Jeżeli firma prowadzi sprzedaż zwolnioną z VAT, to wysokość tego podatku w przypadku zakupu środka trwałego będzie elementem jego wartości księgowej.

Środki publiczne są źle wydatkowane

Przeprowadzone w 2006 roku kontrole wewnętrzne w Ministerstwie Finansów wykazały nieprawidłowości, m.in. w zakresie wydatkowania środków publicznych.

Miejscem stałego pobytu podatnika jest centrum jego interesów życiowych

Dla uznania miejsca stałego pobytu za centrum interesów życiowych danej osoby należy brać pod uwagę wszystkie mające znaczenie okoliczności, w tym związane m.in. z tą osobą, jej rodziną, pracą i sytuacją osobistą.

Fiskus musi wiedzieć, że PIT nie można dostarczyć

Gdy płatnik nie może prawidłowo dostarczyć podatnikowi informacji PIT-11/8B o uzyskanych przez niego dochodach, to powinien o tym zawiadomić urząd skarbowy.

Trzeba wpłacić zaliczkę

Wracając do Polski po czasowej pracy za granicą trzeba zapłacić zaliczkę na podatek. Podatnik ma na to czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócił do kraju.

Prawnicy bez aplikacji sporządzą deklaracje

Wprowadzenie licencji podatkowej dla prawników bez aplikacji oraz zmiany w komisji egzaminacyjnej - to pomysły resortów finansów i sprawiedliwości.

Fiskus policzy odsetki od zaległych zaliczek

Niewpłacona w terminie zaliczka staje się zaległością podatkową, od której liczone są odsetki. To samo dotyczy rat podatku.

Będą spory o VAT od aportu

Wniesienie aportem towarów handlowych i środków trwałych do spółki prawa handlowego lub cywilnego rodzi obowiązek korekty odliczonego wcześniej podatku - wyjaśnił minister finansów w interpretacji z 27 marca 2007 r. (nr PT5-033-13/EK/2006 /AP-7828/7789).

Akcyza na biopaliwa

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o akcyzie na biopaliwa.

Wynajmujący biura płacą podatek

Podatnicy nie płacą VAT tylko od usług wynajmu nieruchomości mieszkalnych. Najem lub dzierżawa innych nieruchomości są już objęte podatkiem.

Resort żąda informacji

Ministerstwo Finansów żąda od pracowników skarbówki danych nawet sprzed siedmiu lat. Wszystko na potrzeby stworzenia Krajowej Administracji Skarbowej.

Firma, która posiada budynki, płaci podatek

Fakt posiadania przez przedsiębiorcę budynku przesądza o zaliczeniu go do związanego z działalnością gospodarczą. To zaś powoduje konieczność zapłaty podatku według wyższej stawki.

Termin zapłaty podatku od nieruchomości

Jutro (15 maja) mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Spółki nie będą musiały zamykać ksiąg

Spółka, która zostanie postawiona w stan upadłości, nie będzie musiała zamykać ksiąg rachunkowych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

VAT zapłacimy od niższej wartości darowizny

Sejmowa podkomisja proponuje, aby VAT od darowizn był płacony od wartości rynkowej przekazanych towarów.

Doradcy podatkowi ujawnią dane o klientach

Doradca sprawdza swojego klienta: jego przelewy bankowe i umowy. Procedury postępowania określiła w instrukcji Krajowa Rada Doradców. Nawet pięć lat więzienia albo grzywna grozi za uchylanie się od obowiązków.

Rząd przedłuży do 2012 r. zwrot VAT na materiały budowlane

Rząd chce przedłużyć do 2012 roku termin zwrotu podatku VAT na materiały budowlane w budownictwie mieszkaniowym - poinformował minister budownictwa Andrzej Aumiller.

Pracodawca ma obowiązek ewidencjonować składki ZUS

Składki ZUS, które musi pokryć pracodawca, mogą być ewidencjonowane jako koszt na koncie "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia".

Należności nie zmniejszają obrotu

Otrzymywane na koniec roku należności z tytułu przekroczenia określonych zakupów nie stanowią rabatu czy upustu. Nie zmniejszą one obrotu na podstawie ustawy o VAT.

Upowszechnić zwolnienie

Trzeba zwolnić z podatku wszystkie świadczenia alimentacyjne, których podstawą są postanowienia kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Przejęcie zobowiązania to nie zawsze transakcja finansowa

Przejęcie zobowiązania do renowacji nieruchomości nie stanowi ze względu na swój charakter transakcji finansowej. Nie można wówczas zastosować zwolnienia VAT przewidzianego w VI Dyrektywie.

Małżonkowie mogli rozliczyć się wspólnie mimo zmiany przepisów

Osoba opodatkowana ryczałtem, która po 1 stycznia 2003 r. nie złożyła oświadczenia o wyborze tej formy, mogła rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Pobyt w uzdrowisku można odliczyć od dochodu

Osoba niepełnosprawna ma prawo odliczyć od dochodu - w ramach ulgi rehabilitacyjnej - wydatki poniesione na leczenie w uzdrowisku.

Nowe formularze certyfikatów rezydencji

Urzędy skarbowe wydają już zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych na nowych formularzach.

Celnicy obawiają się zmian i lawinowo odchodzą

Celnicy masowo odchodzą ze służby. Brakuje osób do pracy. To wynik braku stabilizacji oraz planowanej reformy, dzięki której od 2008 roku ma powstać Krajowa Administracja Skarbowa.

Biegły rewident odpowie za każdy swój błąd

Polska ma ponad rok na dostosowanie prawa do unijnej dyrektywy dotyczącej biegłych rewidentów. Nowe zasady zobowiązują do przeprowadzania kompleksowego badania spółek z należytą starannością. Przyjęcie tych przepisów spowoduje wzrost zakresu odpowiedzialności biegłych oraz cen usług firm audytorskich.

Decyzja doręczona po terminie nie skutkuje

Decyzja ustalająca odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki wydana przed terminem przedawnienia, lecz doręczona po jego upływie, nie skutkuje odpowiedzialnością osoby trzeciej.

Podatnik udowadnia brak dochodów

Sam fakt niedeklarowania przez podatnika przychodów nie przesądza jeszcze o tym, że należy je traktować jako przychody ze źródeł nieujawnionych.

Spadkobierca musi się zameldować na pobyt stały

Podatnik otrzymujący w spadku lub darowiźnie nieruchomość skorzysta z ulgi mieszkaniowej, jeśli w nabytym mieszkaniu lub domu zamelduje się na pobyt stały.

REKLAMA