REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za ulgę trzeba zapłacić

Podatnicy mający problemy z zapłatą podatku mogą zwrócić się do organu podatkowego z prośbą o ulgę. Za wyrozumiałość fiskus każe sobie jednak płacić.

Zobowiązania wycenia się według zamortyzowanego kosztu

Firmy wyceniają wartość pożyczek na dzień bilansowy jako sumę zobowiązania głównego i naliczonych odsetek. Tymczasem należy je wyceniać według zamortyzowanego kosztu.

Wytłumaczymy się z podatku od dywidend

Komisja Europejska żąda od Polski informacji w sprawie opodatkowania dywidend i odsetek wypłacanych zagranicznym funduszom emerytalnym. Na odpowiedź mamy dwa miesiące.

Łatwiejsze rozliczenia różnic kursowych

Nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące różnic kursowych rozwiązały problemy występujące m.in. przy rozliczaniu pożyczek, potrąceń czy stosowaniu kursów walut innych niż bankowe.

REKLAMA

Za likwidację funduszy Polska słono zapłaci

Kilkaset tysięcy euro dziennie - takie mogą być kary za opóźnienia w realizacji dyrektyw UE w zakresie ochrony środowiska.

Przedsiębiorca wybierze sposób obliczania CIT

Jeśli w ramach UE zostanie wprowadzona wspólna podstawa opodatkowania CIT, przedsiębiorcy będą mogli wybrać sposób, w jaki chcą ustalić podstawę opodatkowania.

Stawka VAT na budownictwo mieszkaniowe w 2007 i 2008 r.

Na przełomie 2007 i 2008 r. zmienią się zasady opodatkowania budownictwa mieszkaniowego. Związane jest to z obowiązkiem wprowadzenia w ustawie o VAT definicji budownictwa społecznego. Tylko budownictwo społeczne od 1 stycznia 2008 r. będzie mogło korzystać z preferencyjnej stawki VAT.

Nowe pytania w lipcu

Kandydaci na doradców podatkowych poznają nowe pytania egzaminacyjne w lipcu - zdecydowała wczoraj komisja egzaminacyjna ds. doradztwa podatkowego.

REKLAMA

Umorzenie kredytu oznacza powstanie przychodu

U osoby fizycznej, której umorzono kredyt lub pożyczkę, powstaje przychód. Podmiot, który dokonał takiego umorzenia, powinien wystawić formularz PIT-8C.

Bez zgody na zaliczkowy zwrot akcyzy

Rząd nie poparł poselskiego projektu zakładającego zaliczkowy zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego.

Podatnik musi wyjawić majątek

Wpisu zastawu skarbowego na podstawie złożonej deklaracji nie można dokonać wcześniej niż po 14 dniach od upływu terminu płatności zobowiązania podatkowego.

Rumunia zmienia opodatkowanie aut

Rząd rumuński przygotowuje zmiany w opodatkowaniu używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy. Obecnie stawki opłat od takich aut rosną wraz z wiekiem pojazdu.

Tylko części budowlane siłowni wiatrowej są opodatkowane

W ostatnim okresie spore zainteresowanie wzbudził wyrok NSA z 18 stycznia 2007 r. (sygn. akt II FSK 51/06; niepublikowany), dotyczący kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości siłowni wiatrowych jako budowli. NSA wskazał uchybienia, z powodu których skarga kasacyjna nie zasługiwała na uwzględnienie. Czy słusznie?

Znaki opłaty skarbowej do końca 2007 roku

Znakami opłaty skarbowej będzie można płacić do końca 2007 roku - przewiduje rządowy projekt, którego pierwsze czytanie przeprowadzono w Sejmie.

TK: orzeczenie w sprawie doradców 22 maja

Na 22 maja Trybunał Konstytucyjny odroczył ogłoszenie orzeczenia w sprawie doradców podatkowych i osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Podatnicy chcą mieć wpływ na treść przepisów

Organizacje podatników forsują w Sejmie korzystne zmiany w przepisach. Do Komisji Finansów Publicznych trafiają kolejne postulaty reformy ustawy o VAT. Najbardziej krytykowane rozwiązania dotyczą ryczałtu, kas fiskalnych i limitu obrotów.

Trzeba dokonać odpisu nieściągalnej należności

W stosunku do należności uznanej za nieściągalną, należy dokonać całkowitego odpisu aktualizującego.

Trybunał rozstrzygnie spór doradców z księgowymi

Dziś Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy księgowi mogą sporządzać deklaracje i zeznania. Krajowa Rada Doradców Podatkowych twierdzi, że jest to przepis niekonstytucyjny. Ministerstwo Finansów planuje już kolejne zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym.

Podatnik musi informować urząd

Do skorzystania z ulgi podatkowej konieczne jest m.in. złożenie zgłoszenia SD-Z1 i udokumentowanie, że otrzymane od najbliższej rodziny pieniądze przekazano np. na rachunek bankowy.

Zmieni się sprawozdawczość na giełdach unijnych

Do końca 2008 roku japońskie spółki notowane na giełdach unijnych mogą prowadzić sprawozdawczość według japońskich standardów rachunkowości.

Biegli nie pracują w zawodzie

Ponad 1,7 tys. osób zostało wpisanych na listę biegłych rewidentów w ciągu ośmiu ostatnich lat. Wiele z nich jednak nie bada sprawozdań finansowych.

Pracownicy bez wyższego wykształcenia także będą mogli znaleźć pracę w nowej skarbówce

Brak wyższego wykształcenia nie będzie przeszkodą w zatrudnieniu w Krajowej Administracji Skarbowej. Z dniem 31 grudnia 2007 r. wszyscy pracownicy skarbówki i służby celnej automatycznie przejdą do pracy w nowej administracji.

Otrzymana kwota to nie odszkodowanie

Kwota dotycząca stosunku pracy, określona w ugodzie sądowej bez wskazania, z jakich konkretnych roszczeń wynika, nie jest odszkodowaniem zwolnionym z PIT.

O zarządzaniu płynnością finansową

Rozliczanie umów cash poolingu nie jest jednoznacznie unormowane w przepisach podatkowych zarówno jeśli chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych, jak i VAT. Potrzebna jest nowelizacja przepisów w tym zakresie.

Sprecyzowano zadania organów celnych

Określono, które organy celne są właściwe w sprawach transportu przesyłowego energii, ropy i gazu.

Można odliczyć VAT od usług reasekuracji

Przy opodatkowaniu reasekuracji należy wydzielić czynności opodatkowane i nieopodatkowane. Dopiero po rozdzieleniu można odliczyć VAT.

Księgowy musi ustalić zmianę stanu produktów

Do pozycji zmiany stanu produktów w sprawozdaniu nie można przenosić automatycznie salda konta „Rozliczenie kosztów według rodzaju”. Księgowi często popełniają ten błąd.

Na zwolnieniu brak kosztów

U pracowników będących na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 33 dni nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów. Zasiłek chorobowy nie jest przychodem ze stosunku pracy.

Można korzystać z ulgi mieszkaniowej

Czasowy pobyt za granicą nie powoduje utraty prawa do ulgi mieszkaniowej przewidzianej w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Ułatwienia dla firm

Małe i średnie firmy nie będą wyceniać w księgach rachunkowych produktów według kosztu wytworzenia.

Spółki powinny dokonać korekty

Spółka, która przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2006 rok otrzyma informacje o zdarzeniach mających wpływ na treść tego dokumentu, musi dokonać korekty.

Więcej osób zapłaci VAT

Zmiany w ustawie o VAT spowodują, że podatkiem tym zostaną objęte nowe grupy zawodowe – ostrzegają eksperci.

Fiskus zarabia miliony na dobroczynności

Od SMS-ów przekazywanych na cele dobroczynne i charytatywne fiskus zabiera 22 proc. VAT. Podatek trzeba płacić, bo MF nie chce zmienić przepisów, zasłaniając się prawem unijnym. Wyjaśnienia resortu finansów nie przekonują ani podatników, ani ekspertów podatkowych.

Opodatkowanie środków z OFE i programów emerytalnych

Składki wpłacane przez członków otwartych funduszy emerytalnych są zwolnione z opodatkowania. Natomiast składki opłacane w ramach pracowniczego programu emerytalnego doliczane są do przychodów pracownika i podlegają opodatkowaniu.

Bliski koniec wojny o standardy księgowe

Z rachunkowością jest jak z ideologią. Gdy na Zachodzie instytucje regulacyjne walczyły o to, żeby zapisy księgowe odzwierciedlały rzeczywistość gospodarczą, radzieccy audytorzy dostawali wytyczne, jakie stawki amortyzacji mają stosować wobec poszczególnych rodzajów śrubek.

Podatku nie ma tylko od umów zawartych w 2006 roku

Pożyczki udziałowców na rzecz spółki kapitałowej udzielone w 2006 roku są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli wypłata pieniędzy ma miejsce w 2007 roku.

Reforma skarbowości

Ministerstwo Finansów poinformowało, że projekt ustawy zakładającej połączenie administracji skarbowej i celnej trafi w drugiej połowie maja do uzgodnień międzyresortowych.

Egzamin dla księgowych

Do 21 maja do Ministerstwa Finansów muszą złożyć odpowiednie dokumenty osoby, które chcą przystąpić do najbliższego egzaminu na certyfikat księgowego.

Rozliczenie transakcji nie ma wpływu na VAT

Zapłata ceny stanowi obrót, nawet gdy następuje w innej formie niż pieniężna. Podatnik powinien zatem zapłacić należny VAT.

Biura rachunkowe nie stracą uprawnień

Osoby usługowo prowadzące księgi nadal będą mogły wypełniać PIT-y i inne deklaracje podatkowe. Zmiany w ustawie o rachunkowości nie odbierają im tych uprawnień.

Będzie mniej urzędów celnych

Resort finansów zaproponował zmiany w zakresie działania niektórych urzędów celnych. Zlikwidowany zostanie m.in. II Oddział Celny w Warszawie.

PO proponuje 15-procentową stawkę PIT z ulgą prorodzinną

Wprowadzenie liniowego, 15-procentowego podatku dochodowego od osób fizycznych z ulgą prorodzinną proponuje Platforma Obywatelska.

Opodatkowanie zwrotów za remont

Zwrot ze spółdzielni wydatków poniesionych na remont i modernizację mieszkania podlega opodatkowaniu niezależnie od tego, czy przeprowadzając remont i modernizację dana osoba skorzystała z ulgi remontowej czy też nie.

Wiele przepisów nadal oczekuje na dostosowanie

Mimo trzech lat obecności w UE część polskich przepisów nadal jest sprzeczna ze wspólnotowymi. Podatnicy uczą się jednak powoli wykorzystywać przepisy unijne i orzecznictwo ETS w sporach z fiskusem.

Ostatni dzień z PIT: grzywna za spóźnienie

Jeszcze tylko dziś podatnicy mogą złożyć zeznanie podatkowe za 2006 rok. Termin mija o północy.

Można odpisać zagraniczny podatek

Dyżur podatkowy pełnili eksperci z zespołu doradztwa w zakresie PIT MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, kierowanego przez Jacka Bajsona, doradcę podatkowego. Najwięcej pytań dotyczyło rozliczenia dochodów uzyskanych za granicą.

Egzamin dla księgowych

W dniach 4, 5 i 6 czerwca odbędzie się egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Różne adresy, ale rozliczenie wspólne

W czasie dyżuru telefonicznego poświęconego rozliczeniom PIT, który pełnił Michał Grzybowski, a także Karol Raźniewski, doradcy podatkowi z firmy Ernst & Young, czytelnicy pytali m.in. o wspólne rozliczenia małżonków.

Liczy się kurs z dnia wypłaty

Podatnicy, którzy w 2006 roku pracowali za granicą i muszą rozliczyć się w Polsce, powinni zarobki przeliczyć na złote według odpowiednich kursów walut.

Koszty będą identyfikowane

Zmiany w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości wymuszą wdrożenia procedur, dzięki którym koszty podlegające kapitalizacji będą identyfikowane.

REKLAMA