REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Adnotacja na dokumencie pozwoli zaliczyć wydatki do kosztów podatkowych

Adnotacja organu podatkowego o zapłacie opłaty skarbowej na wydanym podatnikowi dokumencie może być podstawą do zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych.

Od nagrody jest podatek

Klient uczestniczący w konkursie organizowanym przez firmę płaci 10-proc. podatek od wartości wygranej.

Sąd nie orzeka o obowiązkach fiskusa

NSA nie orzeka o prawach i obowiązkach stron postępowania podatkowego. Sprawdza legalność wyroków wydanych przez sąd I instancji.

Niższe rezerwy banków

Dla kredytów zabezpieczonych cesją praw z umowy ubezpieczeniowej banki będą mogły tworzyć rezerwy o niższych wartościach.

Wątpliwości wyjaśni fiskus

Zanim podatnik sprzedający wyroby akcyzowe wywiezie je z Polski, powinien upewnić się, czy zapłaci akcyzę. Może się okazać, że koszty transakcji będą na tyle wysokie, że sprzedaż nie będzie opłacalna.

Resort finansów poprawia PIT-8C

Ministerstwo Finansów zamierza zmienić wzór informacji PIT-8C. W ten sposób chce naprawić błędy w dziś obowiązującym formularzu.

Nabywca musi poinformować urząd

O nabyciu nieruchomości podatnik informuje wójta lub burmistrza gminy, na terenie której jest ona położona. Na tej podstawie organ wyliczy podatek.

Decyduje prawidłowa ewidencja kosztów

Najważniejszym kryterium kontroli ksiąg jest sprawdzenie, czy poniesione przez przedsiębiorcę koszty są prawidłowo księgowane.

Trzeba wypełnić załącznik PIT/X

Część osób wypełniających PIT-36 musi też wypełnić załącznik PIT/X, czyli informację o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Będzie program pomocowy z ulgami

Gminy będą udzielać indywidualnym podmiotom regionalnej pomocy inwestycyjnej w zakresie zwolnień z podatku od nieruchomości bez zawiadamiania Komisji Europejskiej.

Nie potrzeba ewidencji

Nie można wyłączyć z kosztów wszystkich wydatków na prywatny samochód członka zarządu używany dla celów spółki z powodu braku ewidencji przebiegu. Spółka może rozliczyć koszty w granicach limitu.

Gilowska: nie będzie obniżonej stawki VAT na materiały budowlane

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska wykluczyła we wtorek objęcie materiałów budowlanych obniżoną stawką VAT. Ma ona natomiast obowiązywać na domy budowane przez deweloperów albo spółdzielnie oraz na niektóre prace remontowe.

Każdy towar z inną stawką VAT

Każdy produkt sprzedawany w zestawie, np. płyta CD z gazetą, powinien być opodatkowany inną stawką - uważa sąd administracyjny. Firmy jednak postępują inaczej.

Ustaloną wysokość podatku można zaskarżyć

Podatnik może zaskarżyć wysokość stawek w podatku od nieruchomości. Jeśli jednak są one zgodne z limitami zawartymi w ustawie, to podważenie uchwały może być trudne.

Deklaracje kwartalne dla wszystkich

Składanie kwartalnych deklaracji VAT stanie się regułą. W ten sposób będą mogli się rozliczać wszyscy podatnicy.

Kolegia skarbowe zostaną zlikwidowane

Minister finansów jeszcze w tym roku zamierza zlikwidować wojewódzkie kolegia skarbowe.

Inwestorzy mogą zaoszczędzić na podatku

Inwestując za granicą, można zaoszczędzić na podatku i to nawet kilka lub kilkanaście procent. Pozwala na to tax sparing, mechanizm przewidziany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Samotnym rodzicem nie trzeba być przez cały rok

Osobą samotnie wychowującą dziecko wystarczy być tylko jeden dzień w roku, by skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczenia.

Odliczone zdrowie dobrowolnie ubezpieczone

Czy w czasie rozliczeń z fiskusem w zeznaniu rocznym od podatku można odliczyć wydatki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Kaucja gwarancyjna zniknie z przepisów

Kaucję gwarancyjną zastąpi zabezpieczenie majątkowe. Podatnik będzie je składał w wysokości odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku.

Fiskus nie wyda interpretacji

Jeżeli podatnik złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a toczy się postępowanie o udzielenie wiążącej interpretacji dotyczącej nadpłaty, fiskus musi umorzyć postępowanie.

Do 31 marca firmy mają czas na przygotowanie sprawozdań

Już tylko kilka dni mają firmy na przygotowanie sprawozdań finansowych potrzebnych do sporządzenia deklaracji CIT-8. Za spóźnienie grożą kary.

Będzie ulga dla producentów biokomponentów

Producenci biokomponentów będą płacili niższy podatek, zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Gminy złożą wnioski na nowych formularzach

Od 2008 roku wnioski o zwrot utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości będą składane na nowych zasadach.

Wciąż wielu podatników ma milionowe zaległości

Liczba podatników z ponadmilionowymi zaległościami podatkowymi nie zmienia się od kilku lat. Głównym tego powodem są przeciągające się procedury egzekucyjne oraz mała ściągalność należności. Eksperci uważają, że długoletni plan spłaty zadłużeń pozwoli na zwiększenie wpływów budżetowych.

Organizacje dobroczynne muszą płacić

Organizacje charytatywne, które w ramach darowizny otrzymują z innych państw unijnych samochody, stają się podatnikami podatku akcyzowego.

System komputerowy do zbierania informacji o spadkach

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby notariusze za swoje pieniądze zbudowali system komputerowy do zbierania informacji o spadkach. Baza danych kosztowałaby 40 mln zł.

Uproszczony obowiązek podatkowy

Nowelizacja ustawy o VAT zakłada likwidację szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego.

Sprzedając działki, trzeba zapłacić VAT

Jeżeli z planu zagospodarowania przestrzennego wynikało, że tereny są przeznaczone pod zabudowę, to podatnik powinien odprowadzić VAT od sprzedaży działek.

Jest nowa komisja

Minister finansów Zyta Gilowska powołała w piątek nową komisję egzaminacyjną ds. doradztwa podatkowego.

Ulgi w spłacie to pomoc publiczna

Jeszcze w tym roku umorzenie w całości lub w części i rozłożenie na raty zapłaty kosztów egzekucyjnych będą objęte programem pomocowym de minimis.

Będą prostsze rozliczenia

Spółki będą zobowiązane do ujawniania większej ilości informacji. Firmy prościej przeliczą transakcje w walutach obcych. Zmiany te zakłada projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przygotowany w resorcie finansów.

Podróż służbową trzeba rozliczyć w księgach

Dieta wypłacona pracownikowi stanowi koszt pracodawcy. Firma ewidencjonuje go na koncie Koszty według rodzaju.

Obligacje nie zawsze są lepsze od kredytu

Firmy zamiast obligacji wolą kredyty, bo choć droższe, dają możliwość negocjacji warunków spłaty.

Przed umorzeniem zaległości potrzebna opinia ministra

Resort finansów zwiększa kontrole nad organami skarbowymi. Umorzenie podatku wyższe niż 5 tys. zł będzie wymagało opinii ministra finansów.

Mija termin składania deklaracji

26 marca (termin ustawowy przypada 25 w niedzielę) mija termin składania deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-12.

Nowe obowiązki firm organizujących gry

Mimo zmian w ustawie o VAT firmy działające w branży gier losowych nadal nie będą mogły odliczać podatku. Przybędzie im jednak obowiązków ewidencyjnych.

Dopłaty można uniknąć

Podatnicy składający kilka zeznań podatkowych mogą podatek z jednego zeznania skompensować nadpłatą z innego PIT.

Są błędy, nie ma uprawnienia

Jeżeli spółka nieterminowo rozliczała VAT i inne podatki stanowiące dochód budżetu państwa, to nie może być przedstawicielem podatkowym.

Tajemnicę skarbową można czasem ujawnić

Aby rzetelnie informować obywateli o działaniach kontroli skarbowej, można niekiedy ujawnić tajemnicę skarbową - tłumaczy minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Niedobory materiałów trzeba rozliczyć w księgach

Jeżeli ujawnione niedobory materiałów zostaną uznane za niezawinione, to należy je zaksięgować do pozostałych kosztów operacyjnych.

Widmo podwyżki VAT na mieszkania i domy oddala się

Preferencyjna stawka VAT - 7 zamiast 22 proc. - obejmie prawdopodobnie nie tylko tych, którzy kupią mieszkania i domy od firm deweloperskich, ale także inwestorów budujących domy jednorodzinne

Notariusze składają deklarację zbiorczą

Zawierając umowę darowizny przed notariuszem, nie trzeba składać dodatkowych deklaracji. Podatek pobierze bowiem notariusz.

Na ukaranie mandatem trzeba wyrazić zgodę

Mandat w postępowaniu karnym skarbowym można nałożyć, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia nie budzą wątpliwości. Konieczna jest także zgoda sprawcy na przyjęcie mandatu.

Termin mija 26 marca

W tym miesiącu podatnicy mogą złożyć deklaracje VAT wyjątkowo jeszcze 26 marca. Powodem jest to, że wymieniony w ustawie 25 dzień miesiąca wypada w niedzielę.

Definicja budownictwa społecznego ma być uzgodniona w przyszłym tygodniu

Definicja budownictwa społecznego, która pozwoli utrzymać niższy VAT w budownictwie mieszkaniowym, ma być gotowa w przyszłym tygodniu - dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Budownictwa.

Sąd rozstrzygnie, kto płaci podatek

Nadal nie wiadomo, czy osoba fizyczna musi płacić VAT przy sprzedaży działek budowlanych należących do jej majątku osobistego. Zdecyduje o tym poszerzony skład NSA.

Nie wszystkie wydatki będą zwracane

Podatnik, który wygra sprawę przed sądem administracyjnym, może liczyć na zwrot kosztów postępowania. Będą to jednak tylko te wydatki, które są niezbędne do celowego dochodzenia praw.

Zysk i strata wpisywane do ewidencji

Zysk i strata kwalifikowane są do kategorii nadzwyczajnych, gdy nie mają związku z ogólnym ryzykiem gospodarowania i są trudne do przewidzenia.

Imienny bilet okresowy daje prawo do wyższych odliczeń

Podatnicy dojeżdżający do pracy podwyższą roczne koszty uzyskania przychodów, jeśli posiadają bilety okresowe i to nie tylko papierowe, ale również w formie plastikowej karty miejskiej.

REKLAMA