REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie zawsze trzeba przekazywać informacje

Doradcy podatkowi nie muszą gromadzić i przekazywać informacji o praniu pieniędzy, jeśli ustalają sytuację prawną klienta lub świadczą pomoc prawną związaną z postępowaniem sądowym.

Spadkobierca zapłaci podatek

Kwoty, które zgromadził posiadacz rachunku oszczędnościowego, mogą być dziedziczne. Od otrzymanej w spadku kwoty trzeba jednak zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Dofinansowanie do wczasów jest opodatkowane

Dopłaty do różnych form wypoczynku pracowników, wypłacane przez pracodawców, są formą świadczeń pieniężnych. Dla celów podatkowych są przychodem pracownika podlegającym PIT.

Senat o uldze podatkowej dla producentów biopaliw

Senat, który zajmował się w środę nowelizacją ustawy o podatku CIT, zaproponował wprowadzenie do ustawy poprawek doprecyzowujących. Ustawa ma wprowadzić ulgę podatkową dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji.

REKLAMA

Podatnik VAT obsługiwany będzie przez kilka urzędów

Wiążące interpretacje podatkowe wydaje minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Wniosek o wydanie interpretacji trzeba złożyć albo według miejsca zamieszkania, albo według siedziby firmy. W konsekwencji, dla podatnika VAT właściwe mogą być dwa urzędy, jeden do interpretacji VAT, drugi PIT.

Powiaty chcą agencji wykonawczych

Związek Powiatów Polskich chce, aby nadać samorządom prawo powoływania samorządowych agencji wykonawczych.

Dopłat bezpośrednich nie uda się opodatkować

Płatności powinny być przekazywane przez władze krajowe beneficjentom w pełnej wysokości. Oznacza to, że opodatkowanie dopłat dla rolników nie będzie możliwe.

Bedzie niższa stawka VAT na mieszkania i domy

Od 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT ma objąć mieszkania do 120 m kw. i domy jednorodzinne do 220 m kw. - zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

REKLAMA

Ulga dla producentów biokomponentów

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła wczoraj nowelizację ustawy o CIT, która wprowadza do systemu podatku dochodowego nową 19-proc. ulgę dla producentów biokomponentów.

Firmy zapłacą mniej za publikację danych

Firmy, które zdecydują się przesyłać sprawozdania finansowe do Monitora Polskiego B drogą elektroniczną, będą mogły liczyć na niższe opłaty za ich publikację.

Jedzenie w restauracjach będzie droższe

Wstępując do UE wynegocjowaliśmy niższą stawkę VAT w gastronomii do końca tego roku. Jeśli nie uda nam się tego przedłużyć, od stycznia jedzenie w restauracjach zdrożeje nawet o 15 proc.- pisze "Metro".

Od kary umownej klient musi zapłacić podatek

Deweloperzy zrywają umowy tuż przed oddaniem mieszkania. Podatnicy czekają miesiącami na wypłatę należnych kar umownych. Otrzymane rekompensaty klient dolicza do dochodów i płaci podatek.

Można uwzględnić faktury sprzed rejestracji

Część organów podatkowych uważa, że podatnik może odliczyć podatek naliczony z faktur otrzymanych przed rejestracją dla celów VAT. Odmiennego zdania są jednak niektóre WSA.

Liczy się miesiąc przyjęcia środka trwałego do używania

Odpisów amortyzacyjnych dla celów rachunkowych dokonuje się od miesiąca, w którym środek trwały został przyjęty do używania.

Kontrowersyjna propozycja przekształcenia ZUS

Likwidację zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, funduszy celowych i przekształcenie ZUS w jednostkę budżetową zakłada projekt ustawy, którym zajmie się Sejm.

Zmiany w księdze podatkowej

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Lokale o mniejszym metrażu ze stawką 7 proc.

Po 1 stycznia 2008 r. definicja budownictwa społecznego obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 120 mkw. i domy do 220 mkw. Dzięki temu będą objęte 7-proc. VAT.

Ceny za usługi spadają a wymagania rosną

Duża konkurencja na rynku przyczynia się do obniżenia opłat za świadczone usługi księgowe. Dla wielu klientów jedynym kryterium przy wyborze biura rachunkowego jest cena, tymczasem brakuje specjalistów. Nie chcąc stracić klientów, biura rachunkowe wykonują usługi, które nie należą do ich obowiązków.

Sporna sankcja za wadliwe rozliczenie

Regulacje ustawy o VAT dotyczące sankcji budzą kontrowersje co do ich zgodności z prawem UE. Przepisy unijne nie przewidują dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Zwrot dotacji potwierdza faktura

Zwrot dotacji, która zwiększyła wcześniej obrót podatnika, musi być udokumentowany wystawieniem wewnętrznej faktury VAT.

Nowe formularze dla zarabiających w Grecji

Stosowanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Grecją a Polską będzie prostsze. Resort finansów we współpracy z greckim opracował odpowiednie formularze.

Definicja budownictwa społecznego

Na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbędzie się jutro (10 lipca) pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o VAT zakładającej wprowadzenie definicji budownictwa społecznego.

Powstanie skarbowy zasób kadrowy

Nie będzie konkursów na stanowiska dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego. Kandydatów będzie powoływał minister finansów.

Będzie niższy VAT od darowizn żywności

Przedsiębiorcy, którzy będą prowadzić szczegółową dokumentację potwierdzającą przekazanie żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli uwzględnić spadek jej wartości.

Wzrośnie ulga na dzieci

Posłowie chcą wprowadzić nowe preferencje podatkowe dla rodzin. Określenie ilorazu rodzinnego byłoby korzystne jedynie dla osób najbogatszych. Większe szanse na realizację ma propozycja podwyższenia kwoty ulgi na dzieci.

Faktura musi potwierdzać realne transakcje

Faktura stanowiąca podstawę do realizacji uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego musi dokumentować faktycznie wykonaną usługę czy sprzedaż.

Zwrot podatku można odliczyć

Przedsiębiorca, który zwrócił rolnikowi ryczałtowemu VAT za zakupione od niego produkty i usługi rolnicze, może kwotę tego zwrotu doliczyć do swojego podatku naliczonego.

Bez wojewódzkich kolegiów skarbowych

Sejm uchwalił wczoraj ustawę o zniesieniu wojewódzkich kolegiów skarbowych (WKS).

Kary dla rolników nawet 10-krotnie wyższe

Rolnicy mogą spodziewać się nawet 10-krotnie wyższych kar pieniężnych za przekroczenie limitu dopuszczalnej produkcji biopaliw ciekłych na własny użytek.

Komisja przedłuża nam niższy VAT

Komisja Europejska zaproponowała, by jeszcze przez ponad trzy lata utrzymać w Polsce obniżone lub zerowe stawki VAT na mieszkania, żywność, książki, czasopisma specjalistyczne i usługi gastronomiczne. Teraz decyzję Komisji muszą jeszcze tylko potwierdzić unijne rządy.

Wzrośnie zryczałtowany podatek od gier

44-proc. wzrost stawki zryczałtowanego podatku od gier na automatach o niskich wygranych zakłada projekt, który rozpatrzyła Komisja Finansów Publicznych.

Powrót samochodów z kratką

Mali podatnicy bądź rozpoczynający działalność mogą korzystać z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od aut. Podczas badania technicznego wystarczy zadbać, aby kupiony samochód był uznany za pojazd ciężarowy. Zdaniem ekspertów, taka preferencja może przyczynić się do powrotu samochodów z kratką.

Umowa zwalnia z obowiązku zapłaty podatku

Otrzymanie w spadku mieszkania od osoby spoza bliskiego kręgu rodziny uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Trzeba jednak posiadać umowę.

CBA nie wniesie oskarżenia

Centralne Biuro Antykorupcyjne nie może wnosić i popierać aktu oskarżenia. Nawet jeśli zbierze materiał dowodowy, musi zwrócić się do prokuratora.

Trudny test dla biegłych

Niemal 40 proc. kandydatów na biegłych rewidentów nie zdaje pierwszej części egzaminu.

VAT: zaskakująca propozycja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska ma zaproponować przedłużenie do 2010 roku obecnie obowiązujących, zredukowanych stawek podatku VAT.

Bezpośredni nadzór ministra wyeliminuje błędy urzędów

Organy podatkowe nie zawsze radziły sobie z wydawaniem interpretacji. Na potknięcia fiskusa uwagę zwracały sądy administracyjne. Uchybienia dotyczyły niewłaściwego doręczania i uchylania postanowień.

Dłuższe przedawnienie dla pracujących za granicą

Fiskus zyska możliwość zawieszenia terminu przedawnienia. Stanie się tak, jeśli ustalenie zobowiązania podatkowego będzie zależało od otrzymania informacji od organów z innego państwa.

Nowelizacja VAT w komisji finansów

Sejmowa podkomisja zakończyła prace nad projektem nowelizacji ustawy o VAT.

Są gotowe nowe wzory zeznań PIT

Ministerstwo Finansów opracowało już wzory nowych formularzy PIT dla rozliczeń rocznych. Są to druki dla osób fizycznych płacących ryczałt i rozliczających się na zasadach ogólnych.

Rent prywatnych nie można odliczać

Po wykreśleniu z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi związanej z rentami prywatnymi podatnicy nie mogli kontynuować odliczeń.

"Puls Biznesu": Lepper z gilotyną

Samoobrona opracowała własny pakiet "ułatwień" dla przedsiębiorców, informuje "Puls Biznesu". To jest wyrok śmierci dla gospodarki, ostrzegają eksperci.

Alternatywa dla kas

Proste urządzenia rejestrujące w małych punktach sprzedaży i tzw. elektroniczne portmonetki u klientów mogłyby stanowić alternatywę dla kas fiskalnych.

Zakład karny to nie budynek mieszkalny

Zakład karny nie jest budynkiem mieszkalnym i nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Nie może zatem być opodatkowany niższą stawką podatku od nieruchomości.

Postępowanie przeciw Polsce ws. przepisów o podatku VAT przy sprzedaży samochodów

Komisja Europejska wezwała we wtorek (03.07) Polskę oraz Portugalię do zmiany przepisów dotyczących wliczania kwoty podatków rejestracyjnych do podstawy podatku VAT przy sprzedaży samochodów.

Za błąd w rozliczeniach zapłacimy dodatkowe 30 proc. podatku

Naruszenie zasad rozliczania VAT skutkuje nie tylko koniecznością dopłaty podatku. Fiskus może dodatkowo zażądać zapłaty 30 proc. wartości zaniżonego zobowiązania podatkowego.

Zmiany w podatkach dopiero po wakacjach

Sejm nie zdąży przed wakacyjną przerwą przyjąć nowelizacji ustawy o VAT. Jest coraz mniej czasu na uchwalenie definicji budownictwa społecznego. Po letniej przerwie Komisja Finansów Publicznych zajmie się zmianami w akcyzie.

60 urzędów skarbowych przyjaznych firmom

60 urzędów skarbowych biznesmeni wyróżnili w piątej edycji konkursu na urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy.

Za błąd w interpretacji przepisu odpowie doradca

Od września zwiększy się zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej doradców podatkowych. Postępowania będą wszczynane, jeśli błąd doradcy wyniknie z niejasnych przepisów. Ryzykowne będzie też doradzanie i wydawanie opinii prawnych w sprawach gospodarczych.

Podatnicy odzyskają nadpłaconą akcyzę

Rząd zaakceptował wczoraj projekt ustawy umożliwiającej zwrot części akcyzy zapłaconej od sprowadzonych z zagranicy samochodów osobowych.

REKLAMA