Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O odsetkach decyduje termin rozpoczęcia postępowania podatkowego

Odsetek od zaległości nie nalicza się od wszczęcia kontroli do doręczenia decyzji. Dotyczy to sytuacji, gdy postępowanie podatkowe nie zostało wszczęte w ciągu trzech miesięcy od zakończenia kontroli.

Będzie konieczna dzienna ewidencja

Do obowiązków podatników rozliczających się ryczałtowo będzie należało m.in. prowadzenie dziennej ewidencji sprzedaży oraz składanie deklaracji uproszczonej.

Wciąż trwa spór o kształt definicji

Nie ma jednolitego stanowiska rządu odnośnie do definicji budownictwa społecznego. Kwestią sporną pozostaje m.in. zakres remontów objętych preferencyjną stawką VAT.

Podatnicy coraz rzadziej zadają pytania fiskusowi

O wydanie wiążących interpretacji podatkowych podatnicy występują do organów podatkowych coraz rzadziej. W niektórych województwach pytań jest nawet o 40 proc. mniej niż w latach poprzednich.

Deklaracja VAT dla importerów

Sejmowa podkomisja kontynuowała wczoraj omawianie rządowej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Posłowie rozpatrzyli m.in. propozycję dotyczącą możliwości wykazywania podatku należnego z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej bez konieczności uiszczania podatku w urzędzie celnym.

W zeznaniu PIT-36 uważajmy na nowy załącznik i zaokrąglenia

Mimo że zmiany w przepisach o podatku dochodowym były w ubiegłym roku niewielkie, druki zeznań w kilku elementach dość istotnie się zmieniły. Wielu podatników nadal popełnia błędy.

Krajowa Administracja Skarbowa zacznie funkcjonować od 2008 roku

Od 1 stycznia 2008 r. zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa, która powstanie z połączenia służby celnej i administracji skarbowej - wynika z projektu ustawy, do którego dotarła Gazeta Prawna.

Listy z urzędu skarbowego trzeba odbierać

Nieodbieranie listów poleconych z urzędu skarbowego nie uchroni podatnika przed doręczeniem niekorzystnej decyzji. Fiskus decyzję i tak doręczy, a podatnik straci prawo do obrony swoich racji.

Mieszkania: jest sposób na niższy podatek

Podatnicy znaleźli sposób na obniżenie 19-proc. PIT płaconego od dochodu przy sprzedaży nieruchomości. Wystarczy przed planowanym zbyciem domu lub mieszkania zacząć je amortyzować w sposób uproszczony.

VAT należny jest kosztem

W przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy VAT należny można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów.

Darowizny nie wpisujemy w PIT

Podatnik, który w ubiegłym roku otrzymał darowiznę od bliskich, nie musi wykazywać jej w rocznym PIT.

Akcyza na olej opałowy w górę

Od września br. resort finansów planuje kilkakrotne podwyższenie akcyzy na olej opałowy i zrównanie jej z akcyzą na olej napędowy.

Sprzedaż mieszkań jest zwolniona z podatku

Sprzedaż kilku lokali mieszkalnych nie powoduje opodatkowania VAT, jeśli podatnik nie dokonuje sprzedaży w celu osiągnięcia zysku.

Artyści i menedżerowie będą płacić VAT

Propozycja likwidacji szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego zawarta w rządowej nowelizacji ustawy o VAT może utrudnić rozliczenia wielu grupom podatników.

Znaczki skarbowe jeszcze powrócą

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć możliwość korzystania ze znaczków skarbowych do końca 2007 r. - poinformował Wiceminister Finansów Jacek Dominik.

Nowelizacja prawa dewizowego

Dziś Sejm ma rozpatrzyć sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych z uchwały Senatu o przyjęciu wraz z poprawkami nowelizacji prawa dewizowego.

Jak wprowadzić środek trwały do ksiąg rachunkowych

Aby składnik majątku mógł figurować w ewidencji księgowej jako środek trwały, musi być kompletny, zdatny do użytku i wykorzystywany na potrzeby jednostki.

Od umowy spółki trzeba zapłacić podatek

Zawarcie umowy spółki wiąże się z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Zazwyczaj płaci go spółka.

Budżet odda miliony gminom a gminy - użytkownikom

Po uchwale NSA samorządy przygotowują się do walki z fiskusem. Urzędy skarbowe będą musiały zwrócić dziesiątki milionów złotych. Użytkownicy wieczyści nieruchomości występują z roszczeniami wobec gmin.

Organ celny pobierze zabezpieczenie

W przypadku rozliczania VAT w deklaracji VAT-7 organy celne będą pobierały zabezpieczenie.

Dziś mija termin złożenia sprawozdania z działalności

Ponad 1,9 tys. firm audytorskich powinno przesłać do Krajowej Izby Biegłych Rewidentów sprawozdania z działalności. Dziś jest ostatni dzień składania takich raportów.

Rozliczyć można wydatki faktycznie poniesione

Jeżeli osoba pracująca np. na umowę zlecenia udowodni, że poniosła koszty wyższe niż 20 proc. przychodu, to może rozliczyć swoje rzeczywiste wydatki.

Znaczki skarbowe - reaktywacja

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć do końca roku żywot znaczków skarbowych.

Nie trzeba wystawiać informacji PIT-11/8B

Środków otrzymanych przez osoby bezrobotne za wykonanie prac społecznie użytecznych, od których zaniechano poboru podatku, nie trzeba uwzględniać w PIT-11/8B.

Tajne samochody kontroli skarbowej

Sejmowa Komisja Infrastruktury rozpatrzy dziś uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Ulga tylko dla jednego opiekuna

Tylko jedna osoba może być uznana za samotnie wychowującą dzieci i jej przysługuje preferencyjna forma rozliczenia w PIT.

Własna odpowiedzialność umożliwia samozatrudnienie

Jeśli odpowiedzialność za pracę wobec osób trzecich ponosi wykonujący czynności, to można uznać, że prowadzi on jednoosobowo działalność gospodarczą.

Nastąpią zmiany w klasyfikacji budżetowej

Dla celów klasyfikacji dochodów i wydatków oraz środków ze źródeł zagranicznych będą wprowadzone zmiany w działach administracji.

Urzędnicy sprawdzą powstałą stratę

Jeśli podatnik ponosi stratę w wyniku zaistnienia ryzyka kursowego, będzie musiał udowodnić fiskusowi, że nie jest ona wynikiem stosowania nierynkowych warunków transakcji.

PIT-y złożyło tylko kilka procent podatników

Liczba złożonych w urzędach skarbowych rocznych zeznań podatkowych za 2006 rok nie przekracza 10 proc. Większość podatników z rocznym rozliczeniem czeka do kwietnia.

Tracimy VAT od organizacji targów

Polska traci wpływy do budżetu i skazuje własnych przedsiębiorców na nierówną konkurencję z firmami z innych krajów Unii Europejskiej. Wszystko za sprawą niekorzystnych przepisów VAT dotyczących usług targowych.

Jak fiskus walczy z dawcami kosztów

Jeszcze dwa lata temu ogłoszenia o sprzedaży fikcyjnych kosztów można było zobaczyć w niemal każdej gazecie. Dziś proceder wystawiania lewych faktur przeniósł się do internetu. Ale nadal kwitnie.

Podatek od aportu spółka płaci w gminie

Jeśli spółka przejmuje aportem nieruchomość, powinna zapłacić podatek tej gminie, na terenie której nieruchomość jest położona.

Termin składania deklaracji

28 lutego (środa) mija termin składania deklaracji dla VAT od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11).

Becikowego nie wpisujemy w PIT

Becikowego otrzymanego za urodzenie dziecka nie trzeba wykazywać w zeznaniu rocznym. Zapomoga ta jest zwolniona z podatku.

O zapłacie podatku decyduje data faktury

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w siódmym dniu od wykonania czynności. Od zasady tej obowiązują jednak pewne wyjątki.

Dopłata będzie stanowiła przychód

Jeżeli przy podwyższeniu kapitału spółki powstają dodatnie różnice kursowe, nadwyżkę należy ująć jako przychód finansowy.

Nowelizacja VAT

Dziś odbędzie się posiedzenie nadzwyczajnej podkomisji powołanej do rozpatrzenia nowelizacji ustawy o VAT.

Urzędy skarbowe bezprawnie wydają interpretacje

Interpretacje umów wydaje tylko minister. Tymczasem robią to także urzędy skarbowe. Odpowiedź urzędu nie chroni podatnika.

Umorzony czynsz do opodatkowania

Jeśli podatnikowi spółdzielnia mieszkaniowa umorzyła zaległy czynsz, musi wykazać go w zeznaniu rocznym.

Do ulgi uprawniają tylko akcje z oferty publicznej

Oferta skierowana potencjalnie do wszystkich podmiotów może być uznana za publiczną ofertę sprzedaży akcji i stanowić podstawę do zwolnienia z PIT dochodów ze zbycia tych papierów.

Podatek z tytułu importu - w deklaracji

Podatek należny z tytułu importu towarów będzie można wykazywać bezpośrednio w deklaracji podatkowej bez konieczności uiszczania go w urzędzie celnym.

SD-Z1, czyli nie zawsze urzędnik ma rację

Wypełnili nawet specjalny formularz SD-Z1. A nie jest to łatwe, bo ów druk liczy aż cztery strony, w dodatku trzeba na nich szczegółowo opisać to, co się dostało - ile ma metrów, ile jest warte na rynku, gdzie jest położone itp. Pół biedy, gdy chodzi o pieniądze, ale już opisywanie mieszkania, czy gospodarstwa rolnego...

Porównanie różnicy w podatkach umożliwi określenie nadpłaty

Do obliczenia nadpłaty akcyzy od samochodu sprowadzonego z UE, należy porównać podatek zapłacony przez podatnika z podatkiem zawartym w wartości identycznego auta w Polsce.

Znaczki zostają do końca 2007 roku

Do 31 grudnia 2007 r. podatnicy będą mogli uiszczać opłatę skarbową znaczkami opłaty skarbowej, mimo że od 1 stycznia je zlikwidowano – przewiduje projekt zmian w ustawie o opłacie skarbowej.

Termin składania deklaracji

26 lutego (termin ustawowy przypada 25 w niedzielę) mija termin składania deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-12.

Trzeba się zarejestrować przed rozpoczęciem działalności

Podmioty, które mają zamiar wykonywać czynności opodatkowane akcyzą, muszą dokonać w urzędzie celnym zgłoszenia rejestracyjnego.

Firmy mogą wkrótce płacić wielomilionowe kary

Obowiązujące przepisy pozwalają urzędnikom karać firmy za grzechy pracowników. Za dobrowolne poddanie się odpowiedzialności przez księgową spółce grozi bankructwo. Kary są surowe: firma może zapłacić nawet 20 mln zł lub uzyskać zakaz reklamy.

O sankcjach decyduje samorząd

System sankcji i dochodzeń dla biegłych rewidentów musi być skuteczny i podlegać nadzorowi publicznemu. Wymaga tego od Polski 43 Dyrektywa UE. Samorząd biegłych chce jednak o sankcjach decydować sam.

Stawka zależy od przeznaczenia budynku

Właściciel domku letniskowego musi zapłacić nawet 6,23 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Jeżeli jednak udowodni, że dom służy do mieszkania - stawka nie przekroczy 0,57 zł za mkw.