REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezpośredni nadzór ministra wyeliminuje błędy urzędów

Organy podatkowe nie zawsze radziły sobie z wydawaniem interpretacji. Na potknięcia fiskusa uwagę zwracały sądy administracyjne. Uchybienia dotyczyły niewłaściwego doręczania i uchylania postanowień.

Dłuższe przedawnienie dla pracujących za granicą

Fiskus zyska możliwość zawieszenia terminu przedawnienia. Stanie się tak, jeśli ustalenie zobowiązania podatkowego będzie zależało od otrzymania informacji od organów z innego państwa.

Nowelizacja VAT w komisji finansów

Sejmowa podkomisja zakończyła prace nad projektem nowelizacji ustawy o VAT.

Są gotowe nowe wzory zeznań PIT

Ministerstwo Finansów opracowało już wzory nowych formularzy PIT dla rozliczeń rocznych. Są to druki dla osób fizycznych płacących ryczałt i rozliczających się na zasadach ogólnych.

Rent prywatnych nie można odliczać

Po wykreśleniu z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi związanej z rentami prywatnymi podatnicy nie mogli kontynuować odliczeń.

"Puls Biznesu": Lepper z gilotyną

Samoobrona opracowała własny pakiet "ułatwień" dla przedsiębiorców, informuje "Puls Biznesu". To jest wyrok śmierci dla gospodarki, ostrzegają eksperci.

Alternatywa dla kas

Proste urządzenia rejestrujące w małych punktach sprzedaży i tzw. elektroniczne portmonetki u klientów mogłyby stanowić alternatywę dla kas fiskalnych.

Zakład karny to nie budynek mieszkalny

Zakład karny nie jest budynkiem mieszkalnym i nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Nie może zatem być opodatkowany niższą stawką podatku od nieruchomości.

Postępowanie przeciw Polsce ws. przepisów o podatku VAT przy sprzedaży samochodów

Komisja Europejska wezwała we wtorek (03.07) Polskę oraz Portugalię do zmiany przepisów dotyczących wliczania kwoty podatków rejestracyjnych do podstawy podatku VAT przy sprzedaży samochodów.

Za błąd w rozliczeniach zapłacimy dodatkowe 30 proc. podatku

Naruszenie zasad rozliczania VAT skutkuje nie tylko koniecznością dopłaty podatku. Fiskus może dodatkowo zażądać zapłaty 30 proc. wartości zaniżonego zobowiązania podatkowego.

Zmiany w podatkach dopiero po wakacjach

Sejm nie zdąży przed wakacyjną przerwą przyjąć nowelizacji ustawy o VAT. Jest coraz mniej czasu na uchwalenie definicji budownictwa społecznego. Po letniej przerwie Komisja Finansów Publicznych zajmie się zmianami w akcyzie.

60 urzędów skarbowych przyjaznych firmom

60 urzędów skarbowych biznesmeni wyróżnili w piątej edycji konkursu na urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy.

Za błąd w interpretacji przepisu odpowie doradca

Od września zwiększy się zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej doradców podatkowych. Postępowania będą wszczynane, jeśli błąd doradcy wyniknie z niejasnych przepisów. Ryzykowne będzie też doradzanie i wydawanie opinii prawnych w sprawach gospodarczych.

Podatnicy odzyskają nadpłaconą akcyzę

Rząd zaakceptował wczoraj projekt ustawy umożliwiającej zwrot części akcyzy zapłaconej od sprowadzonych z zagranicy samochodów osobowych.

Wspólnik rozliczy się z fiskusem

Wspólnik występujący z przekształcanej spółki musi prawidłowo ustalić rodzaj uzyskanego przychodu i rozliczyć się z fiskusem.

Decyduje termin otrzymania faktury

Jeżeli organy podatkowe kwestionują termin odliczenia podatku naliczonego, podatnik powinien dysponować dowodami potwierdzającymi otrzymanie faktury w danym okresie rozliczeniowym.

Norweski urząd podatkowy: Polacy są winni miliony euro

Norweski Główny Urząd Podatkowy (Sentralskattekontoret - SSK) szacuje, że Polacy pracujący w Norwegii są mu winni co najmniej 6,9-8,1 mln euro w postaci niezapłaconych podatków od dochodów uzyskiwanych w tym kraju.

Preferencje dla żywności na cele charytatywne

Przedsiębiorca nie będzie mógł uwzględnić niższej wartości darowanej żywności w przypadku przekazania jej na cele inne niż dla organizacji pożytku publicznego.

Więcej czasu na złożenie sprawozdania

Do 17 lipca spółki mają czas na złożenie sprawozdań finansowych we właściwym rejestrze sądowym.

Ryczałt najlepszy dla najmu

Coraz mniej osób prowadzących działalność gospodarczą korzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z roku na rok rośnie natomiast liczba podatników płacących ryczałt z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy. Według ekspertów, taka sytuacja jest wynikiem rosnącej popularności inwestycji w nieruchomości.

Do końca 2008 roku obowiązuje limit 15 proc.

Wysokość minimalnego progu kapitałowego uprawniająca do zwolnienia z opodatkowania dywidend może być określona w przepisach przejściowych.

Sposób rozliczenia zmienia się po przekroczeniu limitu

Wartość sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju uprawniająca do uznania jej za dostawę towarów dokonaną poza to terytorium wynosi w tym roku 139 tys. zł.

Dobroczynność nie powinna być opodatkowana

Rzecznik praw obywatelskich uważa, że opodatkowanie działań mających na celu niesienie pomocy ubogim jest nadmiernym fiskalizmem.

PO zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego podatek Religi

Platforma Obywatelska zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę zakładającą finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych z ubezpieczenia komunikacyjnego OC, czyli tzw. podatek Religi - powiedział w piątek(29.06) Zbigniew Chlebowski z PO.

Przywileje dla upoważnionego przedsiębiorcy

Od 2008 roku w ramach Unii Europejskiej zostanie wprowadzona instytucja upoważnionego podmiotu gospodarczego. Przedsiębiorcom z takim statusem będą przysługiwać pewne przywileje.

Ulga dla producentów biokomponentów

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która przewiduje wprowadzenie ulgi podatkowej dla producentów biokomponentów.

Jest szansa na odzyskanie nieodliczonego VAT

WSA w Krakowie zapytał ETS o zasadność ograniczania odliczeń VAT od paliwa. Zdaniem ekspertów Polska przegra kolejną sprawę przed sądem europejskim. Jeśli tak się stanie, podatnicy będą mogli odzyskać naliczony, a nieodliczony podatek.

Urzędy skarbowe już nie wydadzą wiążącej interpretacji

Od 1 lipca zmieniły się zasady wydawania podatnikom pisemnych interpretacji podatkowych w ich indywidualnych sprawach.

Podpis wystawcy nie ułatwi rozliczenia fikcyjnej faktury

Jeśli podatnik otrzyma fakturę dotyczącą fikcyjnej transakcji, nie ma prawa do odliczenia wykazanego w niej VAT. Podpisanie takiej faktury przez jej wystawcę nie zmieni sytuacji odbiorcy faktury.

Do obliczeń posłuży wartość rynkowa pojazdu

Dla używanego auta sprowadzonego z UE przy obliczaniu akcyzy do zwrotu będzie brana pod uwagę wartość rynkowa samochodu tej samej marki, modelu czy roku produkcji.

PO o pomyśle premiera: Podatek wyższy niż dochód?

Nawet 120 proc. musiałaby od przyszłego roku wynosić najwyższa stawka podatku od dochodów osobistych, gdyby rząd chciał z podwyżki tego podatku dla najbogatszych sfinansować wyższe płace w służbie zdrowia - policzyła Platforma Obywatelska.

Poprawki zgłoszone przez posłów mogą być niezgodne z prawem unijnym i orzecznictwem ETS

Poselska poprawka regulująca opodatkowanie usług organizacji targów i wystaw w kraju siedziby usługodawcy jest niezgodna z prawem wspólnotowym - uważają eksperci.

Wyższa stawka stosowana z obawy przed fiskusem

Za garaż zakupiony razem z mieszkaniem kupujący płaci 22-proc. VAT. Deweloperzy nie stosują 7-proc. stawki, bo nie chcą problemów z fiskusem. Według ekspertów można stosować jeden VAT na garaż i mieszkanie.

Niższy VAT do 2010 r. i co dalej?

Po 2010 r. zlikwidujmy wszystkie wyjątki w stawkach VAT, bo nie mają one żadnego uzasadnienia ekonomicznego - apeluje Komisja Europejska.

Inwestorzy otrzymają pełniejsze informacje

Dziś mija termin przesyłania uwag dotyczących nowego Standardu Rachunkowości Segmenty operacyjne, dotyczącego działalności spółek.

Sprzedaż uprawnień jest objęta 22-proc. stawką VAT

22-proc. stawką VAT powinna być opodatkowana sprzedaż uprawnień wynikających z czerwonych certyfikatów, czyli świadectw pochodzenia energii elektrycznej uzyskanej w procesie wytwarzania ciepła.

Komunikaty elektroniczne zastąpią SAD

Za dwa miesiące przedsiębiorcy będą mogli korzystać z Systemu Kontroli Eksportu. Umożliwi on zastąpienie w eksporcie dokumentów SAD komunikatami elektronicznymi.

Resort finansów o preferencyjnej stawce VAT na książki

Polski rząd rozmawia z Komisją Europejską (KE) w sprawie przedłużenia preferencyjnej stawki VAT na książki - zapewnił w czwartek (29 czerwca) w Sejmie wiceminister finansów Jacek Dominik.

Doradcy zgłoszą swój projekt

Krajowa Rada Doradców Podatkowych chce dokonać większych zmian w ustawie o doradztwie podatkowym niż wynikające z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Umowy o pracę nie podlegają VAT

Osoba fizyczna, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, nie może być uznana z tego powodu za podatnika VAT, ponieważ nie prowadzi niezależnie działalności gospodarczej.

O spłacie musi wiedzieć naczelnik

Aby dłużnik spadkodawcy mógł skutecznie zapłacić swoje długi, musi najpierw zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego.

Faktury wystawione przed rejestracją można rozliczyć

Prawo do zmniejszenia podatku należnego o naliczony dotyczy też faktur wystawionych na podatnika i otrzymanych przed jego rejestracją dla celów VAT.

Rząd chce pozbawić firmy pomocy publicznej

Po likwidacji funduszy celowych nie będzie możliwości przyznawania firmom pomocy publicznej. Resort finansów nie przewidział żadnego rozwiązania, które pozwoliłoby na wsparcie przedsiębiorstw. Resort skarbu jest przeciwny planowanej likwidacji i zapowiada rozmowy z Ministerstwem Finansów.

Wzrośnie stawka podatku od gier na automatach

Organizujący gry na automatach o niskich wygranych będą płacili wyższy podatek. Zamiast 125 euro miesięcznie zapłacą 180 euro.

Rodzice odliczą więcej na każde dziecko

Do Sejmu trafiła wczoraj nowelizacja ustawy o PIT. Zakłada ona podwyższenie kwoty ulgi prorodzinnej na każde dziecko.

Odsetki podatkowe w górę

Od dziś stopa lombardowa wynosi 6 proc., co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 12 proc. zamiast dotychczasowych 11,5 proc. w stosunku rocznym.

Nie każda dopłata zwolniona z podatku

Dofinansowanie do wypoczynku dziecka pracownika wypłacone przez pracodawcę jest zwolnione z PIT. Gdy jednak wczasy zorganizowane będą przez pracownika na własną rękę, dofinansowanie będzie opodatkowane.

Trzeba uwzględnić prowizje i koszty

Ustalając podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów trzeba uwzględnić m.in. koszty opakowania czy transportu pobierane przez dostawcę.

Podatek oblicza się od wypłaconej raty

W przypadku zachowku wypłacanego w ratach podstawę opodatkowania stanowi wypłacona część należności przysługującej uprawnionemu.

Służba celna wdroży od 1 lipca nowy System Kontroli Eksportu

Służba celna wdroży od 1 lipca 2007 r. nowy, informatyczny System Kontroli Eksportu (ECS) - poinformowała na poniedziałkowym spotkaniu z eksporterami zastępca szefa Służby Celnej Agnieszka Szymankiewicz.

REKLAMA