REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MF: pomoc dla rodzin poszkodowanych zwolniona z podatku

Pomoc dla rodzin osób poszkodowanych w wyniku niedzielnego wypadku polskiego autokaru we Francji, jako zasiłek celowy związany ze zdarzeniami losowymi, będzie ustawowo zwolniona z podatku - powiedział we wtorek rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk. Prawdopodobnie dotyczyć to będzie także poszkodowanych po przejściu trąby powietrznej w okolicach Częstochowy.

Od przyszłego roku zapłacimy więcej za ogrzewanie

Od 2008 roku większość wyrobów do celów opałowych będzie objęta najwyższą stawką akcyzy. Jeśli proponowane rozwiązania wejdą w życie, czeka nas duża podwyżka cen ogrzewania. Niektóre przepisy projektu nowej ustawy akcyzowej są niezgodne z prawem wspólnotowym.

Niższa akcyza dla biopaliw

Rząd przyjął wczoraj wieloletni program promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014. W programie przewidziano m.in. ulgi w podatku akcyzowym.

Będzie więcej czasu na okazanie dowodu wpłaty

Resort finansów chce wprowadzić trzydniowy termin na okazanie dowodu zapłaty opłaty skarbowej.

REKLAMA

Decyduje rodzaj umowy

O zakwalifikowaniu leasingu w sprawozdaniu finansowym firmy zdecyduje rodzaj umowy. Gdy będzie to leasing finansowy, firma będzie mogła wykazać środek trwały w księgach i zamortyzować go.

Decyzję o ukaraniu Polaków podejmie norweski fiskus

Polacy, którzy zakładali w Norwegii jednoosobowe firmy, aby uniknąć podatku, a pracowali jako pracownicy najemni, mogą zostać ukarani. Rozstrzygną to norweskie organy podatkowe.

Papierosy będą coraz droższe

Od nowego roku znowu zdrożeją papierosy. Za paczkę tanich fajek trzeba będzie zapłacić ok. 5,33 zł, a później jeszcze więcej, zapowiada "Metro".

Od dziś trudniej będzie uzyskać zaświadczenie

Obowiązują nowe przepisy o wydawaniu zaświadczeń. Formularze wniosków muszą zawierać informację o opłacie skarbowej. Na dodatkowe wydatki muszą przygotować się zarabiający za granicą.

REKLAMA

Zwiększy się kontrola nad wydatkami państwa

W uzasadnieniu do ustawy budżetowej na 2008 rok znajdą się tabele z zadaniami oraz miernikami. Każdy będzie mógł zatem sprawdzić, jakimi środkami dysponują ministrowie i na co je wydają.

Nowe wymogi dla zgłoszeń celnych

4 sierpnia zaczną obowiązywać przepisy opublikowanego rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne (Dz.U. nr 130, poz. 907).

Przed egzekucją z majątku może uchronić wypis z rejestru

Nabywca może uzyskać informację o obciążeniu rzeczy lub zbywalnego prawa majątkowego zastawem skarbowym. Może dowiedzieć się również o wysokości zabezpieczonej należności.

Przezorny podatnik nie płaci

Zawarcie majątkowej umowy małżeńskiej pozwala uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe współmałżonka. Uniemożliwia jednak wspólne rozliczenie uzyskiwanych dochodów.

Trybunał sprawdzi, czy minister naruszył przepisy

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy minister finansów naruszył przepisy wydając rozporządzenie o sposobie prowadzenia ewidencji nabywanych wyrobów akcyzowych.

Spór syndyków z fiskusem rozstrzygnie ETS

Resort finansów: syndycy powinni płacić VAT od wypłacanych im należności. Stanowisko ministerstwa potwierdził w wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawą zajmie się Trybunał Sprawiedliwości: syndycy już przygotowują skargę.

Norwegia: milionowe długi Polaków wobec fiskusa

Zdaniem Norweskiego Głównego Urzędu Podatkowego Polacy pracujący w Norwegii nie zapłacili ok. 7 - 8 mln euro podatku od dochodów uzyskanych w tym kraju. Chodzi głównie o pracowników budowlanych - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Urzędnicy przeprowadzą jedną kontrolę

Od 2008 roku przedsiębiorcy będą poddawani jednej kontroli podatkowej zarówno w zakresie obowiązków wynikających z prawa celnego, jak i podatkowego.

Odszkodowania z ugód sądowych

Na rozpoczynającym się w tym tygodniu posiedzeniu Senatu odbędzie się drugie czytanie senackiej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Szkolenia BHP są kosztem

Wydatki pracodawcy na szkolenie BHP pracowników są jego kosztem uzyskania przychodów. Będzie tak również wtedy, gdy szkolenie prowadzi podmiot nieuprawniony.

Spółka może wystawić fakturę

Spółka komandytowa, mimo że nie jest podatnikiem podatków dochodowych, może być podatnikiem VAT. Może zatem sprzedawać towary i usługi. Może też wystawiać faktury VAT.

Koniec monopolu programu Płatnik

Powstaną programy konkurencyjne do Płatnika. ZUS udostępni dane techniczne konieczne do ich napisania. Na praktyczne korzyści z liberalizacji trzeba będzie trochę poczekać.

Menedżer nie skorzysta z podatku liniowego

Menedżer nadal nie będzie mógł korzystać z podatku liniowego. Przepis traktujący przychody z tytułu umów menedżerskich jak pochodzące z działalności wykonywanej osobiście, nie narusza konstytucji.

Księgowi pilnie potrzebni

Wykwalifikowani księgowi zaliczani są obecnie do jednej z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych. Centra outsourcingowe starają się znaleźć specjalistów nie tylko na rynkach lokalnych, ale również na terenie całej Polski. Wielu księgowych, korzystając ze sprzyjającej sytuacji, próbuje dyktować warunki zatrudnienia, w tym wysokość płac.

Autonomia finansowa może zostać naruszona

Rządowy projekt ustawy o finansach publicznych narusza autonomię budżetową Sądu Najwyższego oraz konstytucję - twierdzi pierwszy prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki.

Przychód powstanie po zapłacie kary

Kara umowna otrzymana przez wierzyciela w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.

Wykonanie usługi decyduje o zasadach opodatkowania

Nie zawsze przemieszczenia towarów między różnymi krajami Unii mogą być uznane za wewnątrzwspólnotową dostawę lub nabycie towarów.

Księgowi mają swój kodeks

Mimo że powstał kodeks etyki w rachunkowości, nie można wyegzekwować jego przestrzegania. Winny jest brak odpowiednich przepisów.

Konkursy na stanowiska zostaną zlikwidowane

Postępowanie kwalifikacyjne do skarbowego zasobu kadrowego będą przechodzili dyrektorzy i wicedyrektorzy izb skarbowych oraz naczelnicy urzędów skarbowych.

Trybunał Konstytucyjny o kontraktach menedżerskich

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy dziś wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) dotyczący tzw. kontraktów menedżerskich. Sprawę kontraktów reguluje ustawa o podatku PIT. W ocenie RPO, przepisy te wymagają doprecyzowania.

Coraz gorsze przepisy muszą interpretować sądy

Jakość zmienianych przepisów w ustawach podatkowych pogarsza się z roku na rok. To efekt pośpiechu i braku kontroli nad zmianami dokonywanymi przez posłów w Sejmie. Błędy parlamentarzystów muszą naprawiać sądy administracyjne i Trybunał Konstytucyjny.

Polska akcyza na prąd trafi przed ETS

Komisja Europejska zdecydowała o pozwaniu polskiej akcyzy na prąd przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Jeśli przegramy tę sprawę, polski rząd zapłaci wysokie kary.

Francja naprawia podatki

Francuski parlament przegłosował we wtorek potężne obniżki podatków - sztandarową reformę gospodarczą zapowiadaną przez prezydenta Sarkozy'ego

Spadkobierca musi się rozliczyć

Zobowiązanie podatkowe wygasa generalnie przez zapłatę podatku, przedawnienie lub umorzenie zaległości. Śmierć podatnika nie mieści się w tym katalogu.

Prowizja zmniejsza zobowiązanie

Niezaliczona do kosztów finansowych kwota prowizji nie jest wykazywana w bilansie. Pomniejsza natomiast wartość zobowiązania z tytułu kredytu.

Ponad pół miliona pytań po roku działalności KIP-u

Minął pierwszy rok działalności Krajowej Informacji Podatkowej. Ekspertom KIP zadaliśmy w tym czasie 550063 pytania o podatki.

Liczy się okres faktycznego pobytu za granicą

Osoba fizyczna musi ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń, jeżeli w czasie postępowania wyjeżdża za granicę na co najmniej dwa miesiące.

Zbyt późne zgłoszenie spadku oznacza wyższy podatek

Spadkobiercy powinni ustalać podstawę opodatkowania odziedziczonych nieruchomości według cen rynkowych. Im później spadkobierca ureguluje zobowiązanie podatkowe, tym więcej pieniędzy musi zapłacić fiskusowi. Remonty i modernizacje domów lub mieszkań dokonane po dniu ich nabycia nie mają wpływu na wysokość podatku.

W ciągu dwóch miesięcy będzie wiadomo, kto pracuje w nowej skarbówce

Pracownicy dzisiejszej skarbówki i służby celnej stracą pracę z końcem marca 2008 r., jeżeli do 29 lutego 2008 r. nie zostaną im zaproponowane nowe warunki zatrudnienia w Krajowej Administracji Skarbowej.

Będzie ustalony wzór raportu

Zmieniony międzynarodowy standard będzie zawierał wzory raportu biegłego ze zmodyfikowaną opinią.

Opłata za wykorzystane pełnomocnictwa

Resort finansów odpiera zarzuty, że nowe zasady zapłaty opłaty skarbowej powodują problemy. Uważa, że obowiązek jej zapłaty został ograniczony do niezbędnych przypadków.

Obowiązuje kilometrówka

Wydatki z tytułu użytkowania przez osobę fizyczną prowadzącą firmę niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych auta są odliczane do wysokości limitu ustalonego m.in. na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.

Nałożenie sankcji VAT było możliwe

Na mocy obecnych, jak i poprzednich przepisów o VAT, istnieje możliwość nałożenia na podatnika dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Małe urzędy skarbowe zostaną zlikwidowane

Jeśli przy tworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej potrzebne będą redukcje, likwidacji ulegną niektóre urzędy skarbowe, zwłaszcza małe - zapowiedział wiceminister finansów Marian Banaś.

Fiskus karze za brak kas

W czasie wakacji podatnicy chętnie prowadzą działalność sezonową. Część takich przedsiębiorców nie wywiązuje się z obowiązków podatkowych. Urzędy kontroli skarbowej rozpoczęły kontrole sezonowych handlowców.

Kandydata obowiązuje zakaz konkurencji

Kandydaci na doradców podatkowych po zdaniu egzaminu muszą odbyć dwuletnią praktykę. Wytyczne w sprawie praktyk przedstawiła Krajowa Rada Doradców Podatkowych.

SLD wycofał projekt obniżenia VAT do 19 proc.

SLD wycofał z Sejmu projekt ustawy zakładający obniżkę podatku VAT z 22 proc. do 19 proc.

Kandydatom łatwiej będzie zdać egzamin

Egzamin może być zaliczony, nawet jeżeli w jednym zadaniu kandydat na biegłego nie osiągnie wymaganego minimum punktów.

Stacja przekaźnikowa powinna być opodatkowana

Definicja budowli w podatku od nieruchomości jest niezbyt fortunna. Jeżeli jednak organy podatkowe powołały biegłego, który potwierdził, że dany obiekt jest budowlą, to trudno zarzucać im dowolność.

Powrót znaków skarbowych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o opłacie skarbowej. Oznacza to powrót znaczków skarbowych zlikwidowanych z dniem 1 stycznia 2007 r.

Podatnik musi udowodnić, że nie ponosi winy

Aby przywrócić termin do uzupełnienia braków formalnych wniosku, podatnik musi udowodnić, że niedotrzymanie terminu było od niego niezależne.

Będzie nowa ewidencja podatku odroczonego

Wartością podatkową aktywów w księgach będzie kwota, która stanowiłaby koszt uzyskania przychodu w razie ich sprzedaży na dzień bilansowy.

REKLAMA