| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek VAT od wyrobów akcyzowych do zmiany

Podatek VAT od wyrobów akcyzowych do zmiany

Komisja Europejska wezwała do zmiany przepisów dotyczących podatku VAT. Chodzi o regulacje, które zobowiązują wykonawców usług odprawy celnej towarów akcyzowych (np. paliwa) do płacenia VAT nie tylko od świadczonych przez siebie usług, ale także od kwoty akcyzy i opłaty paliwowej nałożonej na paliwo.

Komisja Europejska uruchomiła w czwartek (24 stycznia) wobec Polski procedurę o naruszenie prawa Unii Europejskiej w związku z podatkiem VAT. Wezwała Polskę do zmiany przepisów dotyczących podatku VAT od wyrobów akcyzowych podlegających odprawie celnej.

"Komisja podjęła dziś decyzję o skierowaniu do Polski wezwania do usunięcia uchybienia w celu zmiany przepisów dotyczących podatku VAT, które zobowiązują wykonawców usług odprawy celnej towarów akcyzowych (np. paliwa) do płacenia podatku VAT nie tylko od świadczonych przez siebie usług, ale także od kwoty akcyzy i opłaty paliwowej nałożonej na paliwo" - głosi komunikat KE.

Jak zaznacza, dzieje się tak mimo faktu, że usługodawcy nie dokonują wewnątrzunijnych zakupów paliwa w rozumieniu obecnych unijnych zasad dotyczących VAT. "Może to także prowadzić do podwójnego opodatkowania, gdyż również klienci tych usługodawców są zobowiązani do płacenia VAT za wewnątrzunijne nabycie tego paliwa" - wskazała KE.

Jeżeli w ciągu dwóch miesięcy Polska nie podejmie działań, Komisja Europejska może rozpocząć kolejny etap procedury naruszeniowej - skierować do władz polskich uzasadnioną opinię w tej sprawie. Na końcu tej procedury Komisja może też skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

W czwartek w Brukseli KE przedstawiła pakiet decyzji dotyczących procedur o naruszenie prawa unijnego w krajach członkowskich. Kilka z nich dotyczy Polski.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ dmi/ kar/ krap/

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »