REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Twój e-PIT dla przedsiębiorców po 2020 roku

Twój e-PIT dla przedsiębiorców po 2020 roku
Twój e-PIT dla przedsiębiorców po 2020 roku

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie trwają prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustawy o PIT, który odsuwa objęcie usługą Twój e-PIT osób prowadzących działalność gospodarczą. W czwartek 9 stycznia 2020 r. podczas drugiego czytania zmian posłowie nie zgłosili poprawek do projektu i projekt został skierowany do głosowania i ustawa została przez Sejm uchwalona. MF zapewnia, że udoskonalona usługa zostanie udostępniona najszybciej jak to możliwe. Zgodnie z projektem od lutego 2020 r. w udostępnionych (w ramach usługi Twój e-PIT) podatnikom deklaracjach wskazywana będzie kwota ulgi na dzieci.

Ostatecznie Sejm uchwalił 9 stycznia 2020 r. tą nowelizację - za uchwaleniem nowelizacji głosowało 263 posłów, przeciw było 177, a 5 wstrzymało się od głosu.

Autopromocja

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dotyczy on usługi Twój e-PIT, czyli udostępniania przez fiskusa wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych.

Sprawozdanie z prac sejmowej Komisji Finansów Publicznych nad projektem przedstawił w czwartek w Sejmie Jerzy Małecki (PiS). Wyjaśnił, że komisja na środowym posiedzeniu jednogłośnie poparła zmiany.

Występujący w imieniu PiS Piotr Uściński gratulował Ministerstwu Finansów sprawnego przeprowadzenia pierwszego etapu wprowadzania usługi Twój e-PIT. Zaznaczył, że w rozliczeniach za 2018 r. skorzystało z niej 7 milionów Polaków, co - według posła - świadczy o tym, iż stała się ona powszechna i dostępna.

"Ten drugi etap oczywiście wchodzi w życie. Natomiast nieco zmienia się zakres tej usługi udostępnienia wstępnie wypełnianych zeznań podatkowych, ze względu na to, że istnieje ryzyko niedopełniania terminów oraz powstania pewnej ilości błędów" - mówił poseł. Ocenił, że propozycja nowelizacji ustawy jest więc rozsądna, a PiS rekomenduje jej uchwalenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reprezentujący KO Jarosław Urbaniak zwrócił uwagę na stwierdzenie zawarte w uzasadnieniu do projektu, zgodnie z którym projektowane rozwiązania zmieniają zakres usługi. Poseł stwierdził, że owa "zmiana zakresu usługi" to nic innego, jak wydłużenie terminu wejścia jej w życie. "Ta cała ustawa tylko i wyłącznie temu służy" - stwierdził Urbaniak. "W związku z tym, że tak naprawdę ten projekt nie zmienia nic poza tym, że dobre dla podatników rozwiązania odkłada w czasie, PO nie będzie popierała tego projektu" - zapowiedział poseł.

"To jest jakaś kompletna awaria, że mamy system, którego nie możemy dać mikroprzedsiębiorcom (...)" - mówiła w imieniu Lewicy Hanna Gill-Piątek. Jej zdaniem wszyscy posłowie powinni głosować za odrzuceniem tego projektu; przeciw będzie głosować Lewica.

Zdaniem Czesława Siekierskiego z KP PSL-Kukiz'15, w obecnej sytuacji nie ma wyjścia - trzeba zaakceptować przesunięcie terminu wejścia w życie usługi w niektórych zakresach. "Po prostu rzeczywistość jest taka, że administracja nie jest przygotowana do jej wprowadzenia" - powiedział. Według niego trzeba jednak zrobić wszystko, aby jak najszybciej zakres usług dla podatników został poszerzony, spełniając wszystkie potrzebne wymogi. Siekierski postulował też przygotowanie przez MF całościowego podejścia upraszczającego system podatkowy w Polsce.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski informował, że usługa udostępniania wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych jest cały czas udoskonalana. "Część usług dedykowana przedsiębiorcom będzie dostępna w ramach projektu e-Urząd Skarbowy, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Finansów. Udoskonalona usługa zostanie udostępniona najszybciej jak to możliwe" - mówił.

Dodał, że jest to o tyle istotne, iż z danych wynika, że elektronicznie rozlicza się coraz więcej podatników - zarówno przez Twój e-PIT, jak i system e-Deklaracje. W rozliczeniach za 2018 r. z pierwszego rozwiązania skorzystało ok. 7 mln podatników PIT, a z drugiego - 13 mln. To oznacza, że około 20 mln osób rozliczyło się w zeszłym roku w formie innej niż papierowa.

W środę w Sejmie Sarnowski tłumaczył, że wprowadzenie usługi Twój e-PIT - udostępniania podatnikom przez KAS wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych za pośrednictwem portalu podatkowego - zostało rozłożone na dwa etapy. Na początku 2019 r. udostępniono ją osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, składającym zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatnikom uzyskującym przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji), składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.

Drugi etap realizacji usługi zaplanowano na 15 lutego 2020 r. Przyjęto m.in., że wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe będzie udostępnione dla osób prowadzących działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej. Rząd zaproponował jednak modyfikację tego planu, co - jak wyjaśniał wiceminister - wiąże się z koniecznością dostosowania do zmian podatkowych wprowadzonych w trakcie 2019 r., m.in. ulgi dla młodych i nowej skali podatkowej.

Zgodnie z projektem od lutego 2020 r. w udostępnionych podatnikom deklaracjach wskazywana będzie kwota ulgi na dzieci. Usługa obejmie też zeznania PIT-28 i PIT-36, składane przez podatników nieprowadzących działalności gospodarczej. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą będą musieli poczekać.

Sarnowski zapewniał, że zmiana nie oznacza odstąpienia od udostępniania przedsiębiorcom wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, nie wiąże się też z żadnymi dodatkowymi obowiązkami dla przedsiębiorców czy osób prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, nie pogarsza także sytuacji tych podatników. Będą oni rozliczać się za 2019 rok tak jak dotychczas, czyli składając zeznania w formie papierowej lub elektronicznej, czyli przez system e-deklaracje. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

Autopromocja

mmu/ pad/

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - przebieg procesu legislacyjnego w Sejmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

  Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

  Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

  Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

  REKLAMA