Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka komandytowa w 2022 roku a składka zdrowotna wspólników

Spółka komandytowa w 2022 roku a składka zdrowotna wspólników – sposób na Nowy Polski Ład
Spółka komandytowa w 2022 roku a składka zdrowotna wspólników – sposób na Nowy Polski Ład
Fotolia
Czy spółka komandytowa jest w 2022 roku opłacalną podatkowo formą prowadzenia działalności gospodarczej? Co ze składką zdrowotną wspólników tych spółek? Eksperci radzą zainteresowanie się korzyściami jakie daje forma prawna amerykańskiej spółki LLC utworzonej w Stanie Wyoming.

Spółka komandytowa 2022 – czy warto?

Spółki komandytowe nie mają ostatnio szczęścia, a nasi włodarze jakby celowo dolewali oliwy do ognia stawiając wspólników takich spółek w obliczu niejasnych przepisów i niekonsekwentnych interpretacji.

Zaledwie rok temu wspólnicy spółek komandytowych dowiedzieli się, że oto ich spółki osobowe zostają objęte podatkiem CIT, zarezerwowanym dotąd dla spółek kapitałowych, a już w tym roku, w ramach Nowego (Polskiego) Ładu, dostali kolejny prezent w postaci składki zdrowotnej charakterystycznej jednak dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. To jak to właściwie jest z tymi spółkami komandytowymi? Ano, w zależności jak na to patrzą rządzący. Potrzeby budżetu są ogromne więc spółka komandytowa jest spółką kapitałową kiedy trzeba płacić CIT oraz spółką osobową kiedy trzeba płacić PIT i składkę zdrowotną. Podatki, podatki, niekończące się podatki.

Czy to oznacza schyłek spółki komandytowej? W pewnym sensie tak, bo w obliczu tak niejasnych przepisów, które towarzyszą wprowadzaniu wspomnianych zmian, przedsiębiorcy zaczęli ponownie spoglądać w kierunku tradycyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy słusznie? Z jednej strony, trudno się temu dziwić, gdyż pieniądze lubią ciszę, a przedsiębiorcy cenią spokój. Z drugiej zaś strony, takie rozwiązanie jest kręceniem się w kółko, bo nie daje żadnych wymiernych korzyści finansowych.

Spółka komandytowa – wspólnikami amerykańskie spółki LLC z Wyoming

Co zatem robić? Odpowiedzi na to pytanie udzieliliśmy już rok temu i można ją znaleźć w poprzednich naszych artykułach opublikowanych w Infor.pl. W skrócie… zdecydowanie rekomendujemy pozostanie w formie prawnej spółki komandytowej pod warunkiem, że dotychczasowi wspólnicy – osoby fizyczne ustąpią miejsca kontrolowanym przez siebie osobom prawnym w postaci amerykańskich spółek LLC, które z natury rzeczy i prawa Stanu Wyoming są transparentne (słowo klucz) podatkowo.

Do niekwestionowanych korzyści, takiego rozwiązania, wśród których znalazły się 1) brak podatku CIT, 2) brak obowiązkowych składek ZUS dla wszystkich wspólników i 3) brak odpowiedzialności majątkiem osobistym komplementariusza, obecnie dochodzi kolejna zaleta czyli brak obowiązkowej składki zdrowotnej, która w polskim systemie prawnym od 1 stycznia 2022 r. w efekcie wprowadzenia Nowego Ładu nie może być już odliczana od podatku.

Wspólnik amerykańskiej spółki LLC z Wyoming nie płaci składki zdrowotnej

Jak to możliwe? Otóż… osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym i jedynym wspólnikiem transparentnej podatkowo spółki LLC (limited liability company) prawa amerykańskiego Stanu Wyoming, nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu na terenie Polski.

A skoro nie podlega temu ubezpieczeniu jako właściciel takiej spółki, to w konsekwencji, spółka komandytowa utworzona na bazie dwóch, trzech i większej liczby wspólników (spółek LLC) także nie obciąży swoich właścicieli składką zdrowotną, podobnie jak nie obciąża ich obowiązkową składką na ubezpieczenie społeczne. Jednocześnie, wszyscy wspólnicy utrzymują pełną kontrolę na działaniami spółki tak, jak dotychczas, z tą małą różnicą, że zarządzają spółką z tylnego fotela tj. pod postacią spółek LLC, co także daje szereg innych dodatkowych korzyści.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawy prawne:
1) ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r. tj. z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285) ze zmianami wynikającymi z: Dz.U. z 2021 r. poz. 2120, Dz.U. z 2021 r. poz. 1834, Dz.U. z 2021 r. poz. 1773, Dz.U. z 2017 r. poz. 2217, Dz.U. z 2021 r. poz. 1559, Dz.U. z 2021 r. poz. 1292 – zwana dalej ustawą o składce zdrowotnej;
2) ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. tj. z dnia 1 marca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 423) ze zmianami wynikającymi z: Dz.U. z 2021r. poz. 2105, Dz.U. z 2021 r. poz. 1981, Dz.U. z 2021 r. poz. 1621, Dz.U. z 2020 r. poz. 1291, Dz.U. z 2021 r. poz. 1834, Dz.U. z 2020 r. poz. 2320, Dz.U. z 2021 r. poz. 1621, Dz.U. z 2019 r. poz. 1655, Dz.U. z 2020 r. poz. 875, Dz.U. z 2021 r. poz. 619, Dz.U. z 2021 r. poz. 432, zwana dalej ustawą o systemie ubezpieczeń.

Punktem wyjścia jest przepis art. 66 ustawy o składce zdrowotnej, który w ust. 1 wymienia kategorie osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, wskazując, że obowiązkowi takiemu podlegają wyłącznie osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162) lub przepisów o ubezpieczeniach społecznych lub ubezpieczeniu społecznym rolników (art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o składce zdrowotnej).

Zgodnie zaś z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Nic więcej!
Powyższy przepis jest także jedynym, który zrównuje status wspólnika spółki z osobą wykonującą działalność pozarolniczą. Nie istnieje żaden inny przepis wskazujący, że wspólnicy spółek zagranicznych, zaliczają się do grupy osób wykonujących działalność gospodarczą. Taki pogląd wyraził nawet sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie w interpretacji indywidualnej z dn. 30 września 2016 roku sygn. sprawy WPI/200000/43/920/2016 wskazując, że skoro w art. 8 ust. 6 pkt 4 nie wymienia się zagranicznych jednostek organizacyjnych, to ich wspólnicy nie są uznawani za osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Wniosek:

Osoba fizyczna będąca wspólnikiem spółki LLC stanu Wyoming nie podlega ubezpieczeniu społecznemu, ani zdrowotnemu na terenie Polski, co dotyczy także zryczałtowanej składki zdrowotnej (która nie może być odliczona od podatku) obowiązującej od stycznia 2022 w ramach Nowego (rozk)Ładu polskiej przedsiębiorczości.

Reklama
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • LTK
    2022-02-15 18:31:24
    Obawiam się. że takie konstrukcje będą traktowane jako obejście prawa. Zresztą ZUS zdrowotny od wspólników spółek komandytowych to 12*559,89 zł czyli czy jest o co kruszyć kopie?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent podpisał ustawę SLIM VAT 3. Jakie zmiany i od kiedy?

Prezydent podpisał ustawę znaną jako SLIM VAT 3. Na mocy nowych przepisów zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Jej celem jest uproszczenie regulacji podatkowych i ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom. Jakie zmiany na nich czekają?

Domy seniora z preferencyjną stawką podatku od nieruchomości

Zapadł ważny wyrok dla praktyki naliczania stawki podatku od nieruchomości dla działalności opiekuńczej (domów seniora). Chodzi o wyrok z dnia 23 maja 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie o sygn. I SA/ Kr 250/23.

Pomysły na prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę

Prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę to sympatyczny gest i podziękowanie za dotychczasową wspólną pracę. Ale co kupić? Przygotowaliśmy kilka pomysłów. 

Prezydent podpisał pakiet Slim VAT 3

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT – podała kancelaria prezydenta. Ustawa wprowadza pakiet Slim VAT 3, który ma uprosić rozliczanie tego podatku.

Emilewicz: projektem nowelizacji ustawy o KUKE w przyszłym tygodniu zajmie się rząd

Zakładam, że projekt ustawy o KUKE w przyszłym tygodniu trafi pod obrady rządu, byśmy zdążyli przepracować ją w Sejmie w czerwcu i lipcu - powiedziała PAP pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.

Zwrot składki zdrowotnej: wydłużenie terminu, ostatni moment

Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi składek przysługuje  jej zwrot. Termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia (RZS-R) został wydłużony do 5 czerwca 2023 r.

Podatek od napiwku. Kto zapłaci?

Napiwek przypisany konkretnej osobie nie jest dochodem spółki gastronomicznej, a spółka nie zapłaci podatku dochodowego. Podatek dochodowy za napiwek obciąża jednak osobę, która otrzymała napiwek.

Spółka nie musi pobierać podatku przy wypłacie zaliczki na poczet zysku

Do obliczenia podatku od zysku wypłaconego komplementariuszowi konieczne jest poznanie wysokości podatku należnego od spółki. Skoro PIT od zysku komplementariusza pomniejszany jest o proporcjonalną część CIT zapłaconego przez spółkę komandytową, to pierwszy z wymienionych podatków będzie mógł zostać wyliczony i pobrany dopiero po złożeniu przez spółkę rocznego zeznania i podjęciu przez wspólników uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku. Spółka, jako płatnik, nie ma więc obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego przy wypłacie komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku. Wyrok z 2 lutego 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 394/22).

Aktualizacja aplikacji mZUS 2023 - nowe funkcje i zmiana wyglądu

31 maja 2023 r. ZUS poinformował, że udostępnił aktualizację aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniony został wygląd aplikacji i rozbudowano ją o kolejne funkcje.

Wnioski na PUE ZUS o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej można składać do 5 czerwca

Do 5 czerwca 2023 r. prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku RZS-R o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne wynikającej z rocznego rozliczenia. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – poinformował 1 czerwca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czy da się oszczędzić milion na emeryturę? Sprawdzamy!

Aż 79% Polaków nie oszczędza pieniędzy na emeryturę poza obowiązującymi składkami, a 62,5% nie odkłada regularnie żadnej kwoty na żaden cel. Jednocześnie dochód rozporządzalny na 1 osobę w Polsce w 2022 roku wyniósł 2 249,79 zł. Czy daje to możliwość odłożenia miliona złotych na emeryturę?

Mały ZUS Plus 2023/2024 - dodatkowe 12 miesięcy korzyści. Ile zaoszczędzi przedsiębiorca?

Mały ZUS Plus będzie wydłużony o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystają z tej preferencji (ulgi) w 2023 roku. Poinformowało o tym 31 maja 2023 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wskutek tego przedłużenia przedsiębiorcy ci zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie. 

UE pozwala na obniżenie stawki VAT na odzież dziecięcą. Polska nie chce

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie wykluczają, że temat powróci w najbliższej kampanii wyborczej. Na czym polega problem?

Niezgłoszenie zmiany w KRS - konsekwencje. Postępowanie przymuszające – jakie jest zagrożenie?

Dokonanie wpisu oraz rejestracja zmian danych ujawnionych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) to jeden z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie spółki handlowej. Zgodnie z przepisami, wniosek o wpis lub o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców KRS powinien być złożony do sądu rejestrowego w terminie 7 dni od dnia, w którym zdarzenie uzasadniające zmianę miało miejsce. Praktyka pokazuje, że wielu przedsiębiorców zaniedbuje ten obowiązek i zgłasza zmiany za późno lub nie robi tego wcale.

KSeF uszczelni system podatkowy. Czy zlikwiduje szarą strefę?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to ważne narzędzie pomagające w zwalczaniu oszustw podatkowych. Elektroniczny proces wystawiania, przekazywania i przechowywania faktur ułatwia walkę z nieuczciwymi praktykami. Czy obowiązkowe wprowadzenie systemu zapewni skuteczne środki kontroli i wyeliminuje tzw. szarą strefę? Jakie korzyści przyniesie firmom? 

Podatek od nadmiarowych zysków w Polsce. Czy i kiedy będzie wprowadzony? Sasin: prace trwają

Wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków dla niektórych branż nie jest przesądzone - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zastrzegł, że nad rozwiązaniami pracuje resort klimatu.

Podatkowe zagadnienia e-commerce ze szczególnym uwzględnieniem roli operatorów interfejsu elektronicznego

Pakiet e-commerce, który wprowadził szereg zmian oraz nowych pojęć  głównie w ustawie o podatku od towarów i usług obowiązuje od 20 maja 2021 r. Szczególnie ciekawe były zmiany, które „uporządkowały” kwestię platform ułatwiających sprzedaż wysyłkową dla konsumentów z UE (B2C).  Mowa jest tutaj głównie o interfejsach elektronicznych takich jak chociażby Amazon. Co istotne, adres siedziby dla takich platform nie ma żadnego znaczenia w rozwiązaniu, o którym będzie mowa, o ile ułatwiają one określone dostawy towarów.

Ile zarabiają prezydent i wiceprezydenci Rzeszowa? Jaki mają majątek?

W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano oświadczenie majątkowe prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Wynika z niego, że prezydent zarobił ponad 250 tys. zł w 2022 roku. To o nieco ponad 107 tys. zł więcej niż w 2021 roku.

Podatnicy nie spieszą się z testowaniem KSeF

Od 1 lipca przyszłego roku korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe. Obecnie jest to dobrowolne, a oficjalne dane Ministerstwa Finansów pokazują, jakie jest podejście podatników do tego tematu. Jak to wygląda? 

Informacje z urzędu skarbowego przez telefon lub e-Urząd Skarbowy. Co się zmieni od 15 czerwca 2023 r.?

Od 15 czerwca 2023 r. podatnicy i płatnicy podatków będą mogli uzyskać od każdego z naczelników urzędów skarbowych (niezależnie od terytorialnej właściwości działania tych organów) dane i informacje o swojej indywidualnej sytuacji podatkowo-prawnej (w tym objęte tajemnicą skarbową) telefonicznie lub za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym.

Trybunał każe ścigać oszustów i pozorantów VAT na podstawie przepisów unijnych, a nie krajowych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 25 maja 2023 r. wyrok w polskiej sprawie (C-114/22) dotyczącej kwestionowania prawa do odliczenia VAT na podstawie pozorności czynności. Sprawa dotyczyła transakcji sprzedaży znaków towarowych i odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie. 

Aktualny rachunek bankowy trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Termin mija 30 czerwca 2023 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5% podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Zgłoszenie nie jest konieczne jeżeli rachunek został zgłoszony w ubiegłych latach i jest nadal aktualny.

Nabywca zwraca zakupiony towar. Jak i kiedy rozliczyć VAT?

Jak prawidłowo rozliczyć VAT w przypadku zwrotu zakupionych towarów przez nabywcę? Wyjaśniamy na poniższym przykładzie. 

Inwestycja w SAFE – co musisz wiedzieć, żeby nie stracić

Inwestycje amerykańskich spółek na polskim rynku widoczne są na każdym kroku. Wbrew pozorom, ruch kapitału odbywa się jednak również w przeciwnym kierunku. Polscy inwestorzy co raz częściej lokują kapitał w zagraniczne start-up’y, w tym w innowacyjne projekty z Ameryki Północnej. Jedną z możliwości prowadzenia tego typu działań są umowy SAFE.

Samochód wycofany z działalności rolniczej. Czy jego sprzedaż podlega VAT?

Rolnik ryczałtowy sprzedaje samochód, który wykorzystywał w działalności rolniczej. Samochód ten został przed sprzedażą wycofany z działalności rolniczej, co zostało potwierdzone sporządzonym na tę okoliczność protokołem. Czy sprzedaż taka podlega opodatkowaniu VAT? Czy byłoby inaczej, gdyby przed sprzedażą samochód nie został wycofany z działalności rolniczej?