REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka komandytowa w 2022 roku a składka zdrowotna wspólników

Spółka komandytowa w 2022 roku a składka zdrowotna wspólników – sposób na Nowy Polski Ład
Spółka komandytowa w 2022 roku a składka zdrowotna wspólników – sposób na Nowy Polski Ład
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy spółka komandytowa jest w 2022 roku opłacalną podatkowo formą prowadzenia działalności gospodarczej? Co ze składką zdrowotną wspólników tych spółek? Eksperci radzą zainteresowanie się korzyściami jakie daje forma prawna amerykańskiej spółki LLC utworzonej w Stanie Wyoming.

Spółka komandytowa 2022 – czy warto?

Spółki komandytowe nie mają ostatnio szczęścia, a nasi włodarze jakby celowo dolewali oliwy do ognia stawiając wspólników takich spółek w obliczu niejasnych przepisów i niekonsekwentnych interpretacji.

Zaledwie rok temu wspólnicy spółek komandytowych dowiedzieli się, że oto ich spółki osobowe zostają objęte podatkiem CIT, zarezerwowanym dotąd dla spółek kapitałowych, a już w tym roku, w ramach Nowego (Polskiego) Ładu, dostali kolejny prezent w postaci składki zdrowotnej charakterystycznej jednak dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. To jak to właściwie jest z tymi spółkami komandytowymi? Ano, w zależności jak na to patrzą rządzący. Potrzeby budżetu są ogromne więc spółka komandytowa jest spółką kapitałową kiedy trzeba płacić CIT oraz spółką osobową kiedy trzeba płacić PIT i składkę zdrowotną. Podatki, podatki, niekończące się podatki.

Czy to oznacza schyłek spółki komandytowej? W pewnym sensie tak, bo w obliczu tak niejasnych przepisów, które towarzyszą wprowadzaniu wspomnianych zmian, przedsiębiorcy zaczęli ponownie spoglądać w kierunku tradycyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy słusznie? Z jednej strony, trudno się temu dziwić, gdyż pieniądze lubią ciszę, a przedsiębiorcy cenią spokój. Z drugiej zaś strony, takie rozwiązanie jest kręceniem się w kółko, bo nie daje żadnych wymiernych korzyści finansowych.

Autopromocja

Spółka komandytowa – wspólnikami amerykańskie spółki LLC z Wyoming

Co zatem robić? Odpowiedzi na to pytanie udzieliliśmy już rok temu i można ją znaleźć w poprzednich naszych artykułach opublikowanych w Infor.pl. W skrócie… zdecydowanie rekomendujemy pozostanie w formie prawnej spółki komandytowej pod warunkiem, że dotychczasowi wspólnicy – osoby fizyczne ustąpią miejsca kontrolowanym przez siebie osobom prawnym w postaci amerykańskich spółek LLC, które z natury rzeczy i prawa Stanu Wyoming są transparentne (słowo klucz) podatkowo.

Do niekwestionowanych korzyści, takiego rozwiązania, wśród których znalazły się 1) brak podatku CIT, 2) brak obowiązkowych składek ZUS dla wszystkich wspólników i 3) brak odpowiedzialności majątkiem osobistym komplementariusza, obecnie dochodzi kolejna zaleta czyli brak obowiązkowej składki zdrowotnej, która w polskim systemie prawnym od 1 stycznia 2022 r. w efekcie wprowadzenia Nowego Ładu nie może być już odliczana od podatku.

Wspólnik amerykańskiej spółki LLC z Wyoming nie płaci składki zdrowotnej

Jak to możliwe? Otóż… osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym i jedynym wspólnikiem transparentnej podatkowo spółki LLC (limited liability company) prawa amerykańskiego Stanu Wyoming, nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu na terenie Polski.

A skoro nie podlega temu ubezpieczeniu jako właściciel takiej spółki, to w konsekwencji, spółka komandytowa utworzona na bazie dwóch, trzech i większej liczby wspólników (spółek LLC) także nie obciąży swoich właścicieli składką zdrowotną, podobnie jak nie obciąża ich obowiązkową składką na ubezpieczenie społeczne. Jednocześnie, wszyscy wspólnicy utrzymują pełną kontrolę na działaniami spółki tak, jak dotychczas, z tą małą różnicą, że zarządzają spółką z tylnego fotela tj. pod postacią spółek LLC, co także daje szereg innych dodatkowych korzyści.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawy prawne:
1) ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r. tj. z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285) ze zmianami wynikającymi z: Dz.U. z 2021 r. poz. 2120, Dz.U. z 2021 r. poz. 1834, Dz.U. z 2021 r. poz. 1773, Dz.U. z 2017 r. poz. 2217, Dz.U. z 2021 r. poz. 1559, Dz.U. z 2021 r. poz. 1292 – zwana dalej ustawą o składce zdrowotnej;
2) ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. tj. z dnia 1 marca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 423) ze zmianami wynikającymi z: Dz.U. z 2021r. poz. 2105, Dz.U. z 2021 r. poz. 1981, Dz.U. z 2021 r. poz. 1621, Dz.U. z 2020 r. poz. 1291, Dz.U. z 2021 r. poz. 1834, Dz.U. z 2020 r. poz. 2320, Dz.U. z 2021 r. poz. 1621, Dz.U. z 2019 r. poz. 1655, Dz.U. z 2020 r. poz. 875, Dz.U. z 2021 r. poz. 619, Dz.U. z 2021 r. poz. 432, zwana dalej ustawą o systemie ubezpieczeń.

Punktem wyjścia jest przepis art. 66 ustawy o składce zdrowotnej, który w ust. 1 wymienia kategorie osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, wskazując, że obowiązkowi takiemu podlegają wyłącznie osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162) lub przepisów o ubezpieczeniach społecznych lub ubezpieczeniu społecznym rolników (art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o składce zdrowotnej).

Zgodnie zaś z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Nic więcej!
Powyższy przepis jest także jedynym, który zrównuje status wspólnika spółki z osobą wykonującą działalność pozarolniczą. Nie istnieje żaden inny przepis wskazujący, że wspólnicy spółek zagranicznych, zaliczają się do grupy osób wykonujących działalność gospodarczą. Taki pogląd wyraził nawet sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie w interpretacji indywidualnej z dn. 30 września 2016 roku sygn. sprawy WPI/200000/43/920/2016 wskazując, że skoro w art. 8 ust. 6 pkt 4 nie wymienia się zagranicznych jednostek organizacyjnych, to ich wspólnicy nie są uznawani za osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Wniosek:

Osoba fizyczna będąca wspólnikiem spółki LLC stanu Wyoming nie podlega ubezpieczeniu społecznemu, ani zdrowotnemu na terenie Polski, co dotyczy także zryczałtowanej składki zdrowotnej (która nie może być odliczona od podatku) obowiązującej od stycznia 2022 w ramach Nowego (rozk)Ładu polskiej przedsiębiorczości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • LTK
    2022-02-15 18:31:24
    Obawiam się. że takie konstrukcje będą traktowane jako obejście prawa. Zresztą ZUS zdrowotny od wspólników spółek komandytowych to 12*559,89 zł czyli czy jest o co kruszyć kopie?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

REKLAMA