reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: PIT za 2015 r. na nowych formularzach

IFK poleca: PIT za 2015 r. na nowych formularzach

Od 1 stycznia 2016 r. zmianie ulegną niektóre wzory formularzy PIT. Nowe druki będą stosowane już do rozliczeń podatkowych za 2015 r. Zmiany te przewiduje opublikowany przez resort finansów projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zmianie ulegną wzory PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i PIT-40, oraz PIT/D i PIT/O, PIT/B, PIT/M, PIT/Z i PIT/ZG.

Potrzeba określenia nowych wzorów wynika przede wszystkim ze zgłaszanych przez podatników i organy podatkowe wątpliwości co do poprawnego ich wypełnienia.

Zmiany związane są również z nowelizacją ustawy Ordynacja podatkowa, na podstawie której m.in. zostanie zniesiony z dniem 1 stycznia 2016 r. obowiązek dołączania do deklaracji korygującej pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty. Z uwagi na to pojawiła się konieczność zmiany brzmienia przypisu informującego o zasadach składania deklaracji korygującej w formularzach PIT-40, PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-36L i PIT-39.

Ponadto zmiany w formularzach wynikają z nowego brzmienia przepisu art. 45 ust. 5 ustawy o PIT, który obowiązuje od 1 stycznia 2015 r. Obecnie podatnicy prowadzący księgi rachunkowe, zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, mają obowiązek przekazać to sprawozdanie do właściwego urzędu skarbowego w terminie złożenia zeznania. Zatem nie ma już obowiązku dołączania sprawozdań finansowych do zeznań rocznych. Dlatego zaproponowano usunięcie w drukach PIT-36 i PIT-36L rubryk, w których podatnicy podawali liczbę dołączanych do zeznania sprawozdań finansowych.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Alicja Fal

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama