reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Współpraca Polski i USA w zakresie cen transferowych - wymiana informacji o raportach CbC

Współpraca Polski i USA w zakresie cen transferowych - wymiana informacji o raportach CbC

Podpisane zostało dwustronne porozumienie między Polską i USA w sprawie wymiany raportów CbC (Country-by-Country). Wymiana informacji, która będzie obejmowała wszystkie podmioty w danej grupie kapitałowej, ma ułatwić organom podatkowym ocenę ryzyka w zakresie cen transferowych.

Porozumienie w zakresie wymiany informacji o raportach CbC

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów w dniu 20 grudnia br. stosowny dokument został podpisany przez wiceministra finansów Paweł Gruzę, natomiast strona amerykańska ma go podpisać przed tego końcem roku. Jest to porozumienie robocze ( "Arrangement Between the Competent Authority of the United States of America and the Competent Authority of the Republic of Poland on the Exchange of Country-by-Country Reports") między właściwymi organami USA i Polski, które precyzuje zakres, sposób i tryb wymiany informacji o raportach CbC.

W ramach CbCR (Country-by-Country Reporting), jak wyjaśnia resort finansów, wielonarodowe grupy kapitałowe prezentują informacje, które dotyczą w szczególności przychodu do opodatkowania, zapłaconych podatków i miejsca prowadzenia działalności. Automatyczna wymiana kluczowych informacji o wszystkich podmiotach w danej grupie kapitałowej ma ułatwić organom podatkowym ocenę ryzyka w zakresie cen transferowych.

Zawieranie porozumień CbCR wynika z zaleceń OECD, przedstawionych w ramach projektu BEPS (Base Erosion Profit Shifting – zmniejszenie podstawy opodatkowania i transfer zysków). Polska jest już stroną wielostronnego porozumienia zawartego w 2016 r. na podstawie wielostronnej konwencji o pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych. USA zawierają jedynie porozumienia bilateralne w tym zakresie.

Cel wprowadzenia raportowania Country-by-Country

Do implementacji mechanizmu raportowania według krajów (CbCR) zobowiązały się najpierw państwa należące do OECD i G20. Następnie działania podjęte przez OECD znalazły poparcie także na forum Unii Europejskiej, w efekcie czego wydana została odpowiednia dyrektywa Rady UE zobowiązująca państwa członkowskie do implementacji tego rozwiązania.

Celem wprowadzenia raportowania CBC jest wyposażenie administracji podatkowej w wyspecjalizowane narzędzie służące do oceny ryzyka związanego z cenami transferowymi. Mechanizm ten ma za zadanie podnieść skuteczność zwalczania nadużyć podatkowych prowadzących do transferu zysków do innych jurysdykcji, w tym do rajów podatkowych.

W wyniku wprowadzenia raportowania Country-by-Country duże międzynarodowe grupy kapitałowe będą zobowiązane do udostępnienia administracji podatkowej m.in. informacji o:

- wielkości prowadzonej działalności (wielkości aktywów, kapitału zakładowego, liczby zatrudnionych osób),

- wielkości zrealizowanych przychodów, osiąganych zysków (bądź strat), zapłaconego (i należnego) podatku,

- miejsc prowadzenia działalności oraz przedmiotu tej działalności.

Rozporządzenie w sprawie CbC

Na gruncie krajowym obowiązek raportowania CbCR określa rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 czerwca 2017 r, w sprawie szczegółowego zakresu danych przekazywanych w informacji o grupie podmiotów oraz sposobu jej wypełniania zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w dniu 21 czerwca 2017 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 1176).

Polecamy: Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Rozporządzenie to wypełnia delegację zawartą w art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (Dz.U. z 2017 r., poz. 648). Przewiduje określenie zakresu informacji o grupie podmiotów i sposobu jej wypełniania. Informacje te będą wykorzystywane do analizy ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania w obszarze cen transferowych i będą podlegały wymianie międzynarodowej.

Formularz CBC-P

Ministerstwo Finansów przygotowało wzór dokumentu CBC-P(1), czyli powiadomienia w zakresie obowiązku przekazania informacji o grupie podmiotów. Dokument ten służy jednostkom wchodzącym w skład grupy podmiotów do przekazywania powiadomienia, o których mowa w art. 86 ust.1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami.

Formularz dostępny jest w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych na platformie ePUAP.

Powiadomienie to może być przygotowane oraz przekazane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, jako plik w formacie XML za pośrednictwem systemu e-Deklaracje lub w formie pisemnej na adres Ministerstwa Finansów (Departament Poboru Podatków, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa).

Można także skorzystać z formularza interaktywnego CBC-P na stronie MF: http://www.finanse.mf.gov.pl/systemy-informatyczne/e-deklaracje/formularze/inne

Kary za niezłożenie informacji

Należy wskazać, że w przypadku niezłożenia informacji o grupie podmiotów szef Krajowej Administracji Skarbowej, w drodze decyzji, może nałożyć dodatkową karę pieniężną w kwocie do 1 000 000 zł, co wynika z art. 91 ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Dodatkowo istnieje możliwość nałożenia pieniężnej kary grzywny z Kodeksu karnego skarbowego.

Źródło: Opracowanie na podstawie informacji z Ministerstwa Finansów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama