Współpraca Polski i USA w zakresie cen transferowych - wymiana informacji o raportach CbC
REKLAMA
REKLAMA
Porozumienie w zakresie wymiany informacji o raportach CbC
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów w dniu 20 grudnia br. stosowny dokument został podpisany przez wiceministra finansów Paweł Gruzę, natomiast strona amerykańska ma go podpisać przed tego końcem roku. Jest to porozumienie robocze ( "Arrangement Between the Competent Authority of the United States of America and the Competent Authority of the Republic of Poland on the Exchange of Country-by-Country Reports") między właściwymi organami USA i Polski, które precyzuje zakres, sposób i tryb wymiany informacji o raportach CbC.
REKLAMA
W ramach CbCR (Country-by-Country Reporting), jak wyjaśnia resort finansów, wielonarodowe grupy kapitałowe prezentują informacje, które dotyczą w szczególności przychodu do opodatkowania, zapłaconych podatków i miejsca prowadzenia działalności. Automatyczna wymiana kluczowych informacji o wszystkich podmiotach w danej grupie kapitałowej ma ułatwić organom podatkowym ocenę ryzyka w zakresie cen transferowych.
Zawieranie porozumień CbCR wynika z zaleceń OECD, przedstawionych w ramach projektu BEPS (Base Erosion Profit Shifting – zmniejszenie podstawy opodatkowania i transfer zysków). Polska jest już stroną wielostronnego porozumienia zawartego w 2016 r. na podstawie wielostronnej konwencji o pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych. USA zawierają jedynie porozumienia bilateralne w tym zakresie.
Cel wprowadzenia raportowania Country-by-Country
Do implementacji mechanizmu raportowania według krajów (CbCR) zobowiązały się najpierw państwa należące do OECD i G20. Następnie działania podjęte przez OECD znalazły poparcie także na forum Unii Europejskiej, w efekcie czego wydana została odpowiednia dyrektywa Rady UE zobowiązująca państwa członkowskie do implementacji tego rozwiązania.
Celem wprowadzenia raportowania CBC jest wyposażenie administracji podatkowej w wyspecjalizowane narzędzie służące do oceny ryzyka związanego z cenami transferowymi. Mechanizm ten ma za zadanie podnieść skuteczność zwalczania nadużyć podatkowych prowadzących do transferu zysków do innych jurysdykcji, w tym do rajów podatkowych.
W wyniku wprowadzenia raportowania Country-by-Country duże międzynarodowe grupy kapitałowe będą zobowiązane do udostępnienia administracji podatkowej m.in. informacji o:
- wielkości prowadzonej działalności (wielkości aktywów, kapitału zakładowego, liczby zatrudnionych osób),
- wielkości zrealizowanych przychodów, osiąganych zysków (bądź strat), zapłaconego (i należnego) podatku,
- miejsc prowadzenia działalności oraz przedmiotu tej działalności.
Rozporządzenie w sprawie CbC
Na gruncie krajowym obowiązek raportowania CbCR określa rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 czerwca 2017 r, w sprawie szczegółowego zakresu danych przekazywanych w informacji o grupie podmiotów oraz sposobu jej wypełniania zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w dniu 21 czerwca 2017 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 1176).
Polecamy: Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej
Rozporządzenie to wypełnia delegację zawartą w art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (Dz.U. z 2017 r., poz. 648). Przewiduje określenie zakresu informacji o grupie podmiotów i sposobu jej wypełniania. Informacje te będą wykorzystywane do analizy ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania w obszarze cen transferowych i będą podlegały wymianie międzynarodowej.
Formularz CBC-P
Ministerstwo Finansów przygotowało wzór dokumentu CBC-P(1), czyli powiadomienia w zakresie obowiązku przekazania informacji o grupie podmiotów. Dokument ten służy jednostkom wchodzącym w skład grupy podmiotów do przekazywania powiadomienia, o których mowa w art. 86 ust.1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami.
Formularz dostępny jest w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych na platformie ePUAP.
Powiadomienie to może być przygotowane oraz przekazane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, jako plik w formacie XML za pośrednictwem systemu e-Deklaracje lub w formie pisemnej na adres Ministerstwa Finansów (Departament Poboru Podatków, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa).
Można także skorzystać z formularza interaktywnego CBC-P na stronie MF: http://www.finanse.mf.gov.pl/systemy-informatyczne/e-deklaracje/formularze/inne
Kary za niezłożenie informacji
Należy wskazać, że w przypadku niezłożenia informacji o grupie podmiotów szef Krajowej Administracji Skarbowej, w drodze decyzji, może nałożyć dodatkową karę pieniężną w kwocie do 1 000 000 zł, co wynika z art. 91 ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Dodatkowo istnieje możliwość nałożenia pieniężnej kary grzywny z Kodeksu karnego skarbowego.
Źródło: Opracowanie na podstawie informacji z Ministerstwa Finansów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat