REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zarejestrować przedsiębiorcę w KRS?

Karolina Wszeborowska
Jak zarejestrować przedsiębiorcę w KRS? /fot.shutterstock
Jak zarejestrować przedsiębiorcę w KRS? /fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy Rejestr Sądowy jest publiczną i scentralizowaną bazą danych, prowadzoną w systemie teleinformatycznym. Obejmuje te podmioty, na które przepisy nakładają obowiązek uzyskania wpisu do Rejestru. Wpis do KRS następuje na podstawie wydawanego przez sąd postanowienia.

Krajowy Rejestr Sądowy

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, Rejestrem jest:

Autopromocja

- rejestr przedsiębiorców,

- rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,

- rejestr dłużników niewypłacalnych.

Rejestr prowadzony jest przez sądy rejonowe (sądy gospodarcze), obejmujące swoją właściwością obszar województwa lub jego część, zwane sądami rejestrowymi. Podmiotami zobowiązanymi do uzyskania wpisu w Rejestrze są te podmioty, na które ustawa nakłada taki obowiązek. Są oni wskazani w art. 36 ustawy, katalog ten pozostaje jednak otwarty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne!

Wpisowi do Rejestru nie podlega spółka cywilna, ponieważ nie jest ona przedsiębiorcą. Za przedsiębiorców uznawani są natomiast wspólnicy spółki cywilnej. Podlegają oni jednak wpisowi do CEIDG.

Za wpis należy uważać zarówno pierwszy wpis o rejestrację, jak i wpis o zmianę danych, czy też wykreślenie.

Jak przebiega postępowanie rejestrowe?

Postępowanie rejestrowe jest postępowaniem nieprocesowym, do którego stosuje się przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także w sprawach nieuregulowanych przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Jest ono ściśle sformalizowane, oparte na wzorach, określonych rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości.

Ważne!

Od 2017 r. obowiązują nowe wzory formularzy.

Zobacz: Wzory formularzy KRS

Złożenie wniosku o wpis

Zasadniczo wpis do rejestru dokonywany jest na wniosek. Może być również dokonany z urzędu, jeśli przepisy szczególne tak stanowią. Wnioskodawcą jest podmiot podlegający wpisowi do tego rejestru (podmiot rejestrowy). Przepisy przewidują od tego wyjątki, przykładowo wniosek o wykreślenie może złożyć syndyk, jednakże podmiot rejestrowy jest i tak uczestnikiem takiego postępowania.

Wniosek składa się na urzędowym formularzu dostępnym w siedzibach sądu oraz w urzędach gmin w odniesieniu do spółki jawnej lub na formularzu w systemie teleinformatycznym. Dopuszczalne jest złożenie wniosku na niebarwnych formularzach stanowiących wydruki komputerowe lub będących kserokopiami formularzy urzędowych.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Należy pamiętać, że w przypadku składania wniosku drogą elektroniczną, istnieje obowiązek opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Spośród formularzy wniosków można wyodrębnić trzy grupy:

- KRS-W (do złożenia pierwszego wpisu o rejestrację),

- KRS-X (do wykreślenia podmiotu z rejestru),

- KRS-Z (do zmiany danych w rejestrze).

Formularze te będą różniły się w zależności od formy prawnej podmiotu rejestrowego.

Poza formularzem należy złożyć także dokumenty potwierdzające prawdziwość zgłaszanych danych (przykład: umowa/statut spółki, zgoda prokurenta na jego powołanie). Ponadto należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej za wpis oraz ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (tabela opłat znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości). Wskazane dokumenty składa się w oryginałach lub w poświadczonych urzędowo odpisach i wyciągach.


Badanie wniosku przez sąd

Po złożeniu wniosku, sąd powinien go rozpoznać w ciągu siedmiu dni (termin instrukcyjny). Sąd bada, czy wniosek spełnia wymogi formalne:

- został złożony na aktualnym formularzu urzędowym,

- jest wypełniony prawidłowo,

- jest opłacony.

Gdy wszystkie wymogi są spełnione, sąd wydaje postanowienie o wpisie. Na podstawie zaś tego postanowienia następuje wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. W przypadku braków, co do wyżej wskazanych przesłanek, sąd zwraca wniosek bez wzywania do jego uzupełnienia. Jeżeli nastąpią inne braki, przykładowo załączyliśmy dokumenty w niewłaściwej formie, zostaniemy wezwani do ich uzupełnienia.

W razie zwrotu, istnieje możliwość ponownego złożenia wniosku o wpis w terminie siedmiu dni od doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeśli wniosek ten nie posiada braków formalnych, wywołuje skutki od daty pierwotnego wniesienia. Skutek ten nie nastąpi jednak w przypadku ponownego zwrotu wniosku, chyba że zwrot ten nastąpił z powodu braków uprzednio niewskazanych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA