REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić, który sąd będzie właściwy do rozpoznania mojej sprawy?

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
właściwość sądu, windykacja należności
właściwość sądu, windykacja należności
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Złożenie pozwu do niewłaściwego sądu nie spowoduje jego odrzucenia, bo sąd przekaże taki pozew sądowi właściwemu. Ale błędne określenie właściwości sądu wpłynie na wydłużenie postępowania. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób ustalić właściwość sądu.

Właściwość sądu

Przez właściwość sądu określa się zdolność konkretnego sądu do rozstrzygnięcia danej sprawy. Zatem, każdy, kto wnosi sprawę do sądu musi w pierwszej kolejności ustalić, jaki sąd w danej sprawie będzie sądem właściwym, aby dobrze skierować pozew lub wniosek.

Autopromocja

Zasadą jest wnoszenie pozwu do sądu, w okręgu którego mieszka pozwany. Jeśli pozwanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, właściwy jest sąd miejsca jej siedziby.

Przykład: Pozywasz o zapłatę osobę zamieszkałą w Rybniku, pozew złóż do Sądu Rejonowego w Rybniku.

Przykład: Pozywasz o zapłatę spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Makowie Podhalańskim, pozew złóż do Sądu Rejonowego w Wadowicach.

Czy mogę sam wybrać sąd, do którego złożę pozew?

W niektórych przypadkach sam możesz zdecydować, do którego sądu złożysz pozew. Który sąd będzie dla ciebie lepszy z punktu widzenia, np. możliwości bezpośredniego dojazdu. Jest to tzw. właściwość sądu przemienna. I tak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozew o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie oraz odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy możesz wnieść do sądu właściwego dla miejsca wykonania umowy.

Przykład: Minął termin, do którego twój kontrahent miał zakończyć prace remontowe w lokalu przeznaczonym przez ciebie na wynajem. Wskutek czego straciłeś czynsz najmu za dwa miesiące. Wykonawca ma siedzibę w Bełchatowie. Lokal jest położony w Łodzi. Pozew o zapłatę odszkodowania możesz złożyć do Sądu Rejonowego w Łodzi.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Jeżeli sprawa dotyczy roszczenia z najmu lub dzierżawy, to możesz wybrać sąd, w którego okręgu położona jest wynajmowana lub dzierżawiona nieruchomość.

Przykład: Wynajmowałeś w Lublinie mieszkanie studentowi. Lokator nie zapłacił czynszu i wyprowadził się do Krakowa. Pozew o zapłatę zaległego czynszu możesz złożyć do Sądu Rejonowego w Lublinie.

Pozew o zapłatę z weksla lub czeku możesz złożyć do sądu właściwego dla miejsca płatności.

Przykład: Zobowiązany do zapłaty z weksla ma miejsce zamieszkania w Zamościu, poręczyciel wekslowy mieszka w Kraśniku, a weksel jest płatny w Tarnobrzegu, pozew o zapłatę możesz złożyć do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu.

Jak uzyskać korzystny wyrok lub nakaz zapłaty. Trzy tryby postępowania sądowego

W pewnych sytuacjach, wybór sądu mamy jednak ograniczony

Jeżeli bowiem sprawa dotyczy własności nieruchomości lub praw rzeczowych na nieruchomości, to wyłącznie właściwy jest sąd, w którego okręgu jest położona nieruchomość. Właściwość wyłączna oznacza, że żaden inny sąd nie może zajmować się tego typu sprawą.

Przykład: Zabezpieczeniem umowy jaką zawarłeś ze swoim kontrahentem, jest hipoteka na nieruchomości stanowiącej własność teściów twojego dłużnika. Nieruchomość znajduje się w Rzeszowie. Pozew o zapłatę kwoty, na jaką ustanowiona jest hipoteka, powinieneś złożyć do Sądu w Rzeszowie.

Jeśli zawarłeś umowę, z której twój kontrahent się nie wywiązuje, sprawdź, czy w umowie ustaliliście, jaki sąd będzie właściwy do rozstrzygania sporów wynikłych z tej umowy.

Z punktu widzenia praktyki gospodarczej istotne znaczenie może mieć, tzw. właściwość umowna. Jest to właściwość sądu, na którą sam wyraziłeś zgodę przy podpisywaniu umowy. Pamiętaj jednak, że poprzez zapis w umowie, nie mogłeś zmienić właściwości wyłącznej oraz właściwości rzeczowej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Komplet Podatki 2015

Właściwość rzeczowa, czyli czy sąd rejonowy jest właściwy do rozpoznania mojej sprawy?

Właściwość rzeczowa sądu określa jakie kategorie spraw są rozstrzygane przez sąd w danej instancji. Zgodnie z zasadą przewidzianą w Kodeksie Postępowania Cywilnego większość spraw rozstrzyga sąd rejonowy, jako sąd pierwszej instancji. Tylko nieliczne sprawy podlegają rozpoznaniu przez sąd okręgowy.

Istotą właściwości rzeczowej jest jej niezmienność w drodze umowy stron. Jeśli zatem umówiłeś się ze swoim kontrahentem, że sprawę o zapłatę 80 tys. złotych będzie rozstrzygał sąd rejonowy, to takie zastrzeżenie umowne będzie nieważne i sprawa w efekcie będzie rozpatrywana przez sąd okręgowy.


Do właściwości sądów okręgowych, w postępowaniu cywilnym, należą m.in. sprawy:

o prawa niemajątkowe i łącznie z nimi dochodzone roszczenia majątkowe oprócz spraw o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka, o unieważnienie uznania dziecka oraz rozwiązanie przysposobienia, ochronę praw autorskich i pokrewnych, jak również dotyczących wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych oraz o ochronę innych praw na dobrach niematerialnych, roszczenia wynikające z Prawa prasowego, prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych, oprócz spraw o alimenty, o naruszenie posiadania i o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami oraz spraw o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym oraz spraw rozpoznawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Agnieszka Kędziera, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

REKLAMA