REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczka w działalności gospodarczej – kiedy nie trzeba płacić PCC

Pożyczka w działalności gospodarczej – kiedy nie trzeba płacić PCC
Pożyczka w działalności gospodarczej – kiedy nie trzeba płacić PCC

REKLAMA

REKLAMA

Pożyczka udzielona w ramach działalności gospodarczej podlega co do zasady podatkowi od towarów i usług ale jest zwolniona z tego podatku na mocy art. art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. W takiej sytuacji umowa pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Taką wykładnię przepisów potwierdził Dyrektor Krajowej Interpretacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 26 lutego 2018 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4014.1.2018.2.LG )

Autopromocja

Spółka pożyczyła spółce

Do Dyrektora Krajowej Interpretacji Skarbowej wpłynął wniosek firmy deweloperskiej o wydanie interpretacji przepisów odnośnie  objęcia pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC), którą firma otrzymała od innej spółki.

Pożyczkodawca udzielił jednorazowej pożyczki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mimo że działalność ta nie jest zgłoszona w Krajowym Rejestrze Skarbowym jako działalność finansowa. Wnioskodawca (pożyczkobiorca) wskazywał we wniosku, że na mocy art. 43 ust.1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług udzielenie pożyczek w ramach działalności gospodarczej jest czynnością zwolnioną z podatku VAT od towarów i usług u pożyczkodawcy. Zaznaczono, że obie spółki są czynnymi płatnikami podatku VAT i nie są wspólnikami, a środki finansowe, będące przedmiotem umowy, znajdowały się w momencie zawarcia umowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sama umowa również została zawarta na terenie RP. Według pożyczkobiorcy wyżej opisana umowa pożyczki korzysta ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy pcc od pożyczki

Dyrektor KIS zauważył, że zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit. b ustawy o PCC podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Natomiast według art. 1 ust. 4 ustawy o PCC czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

- rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca (pożyczkobiorca) ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem umowa pożyczki podlega polskiemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy pieniądze (lub inne rzeczy) będące jej przedmiotem znajdują się na terytorium Polski. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie została zawarta umowa ani miejsce zamieszkania lub siedziba firmy.

Ponadto pożyczka podlega PCC, jeśli pieniądze (lub inne rzeczy) będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą,  pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski, a sama czynność (zawarcie umowy) zostanie dokonana na terytorium Polski.

Kiedy pożyczka nie podlega PCC

W świetle ww. przepisu art. 1 ust. 4 ustawy o PCC można stwierdzić, że PCC nie trzeba płacić od pożyczki nawet jeżeli pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania (lub siedzibę) na terytorium Polski, jeżeli:

- pieniądze (lub inne rzeczy) będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą i

- sama czynność (zawarcie umowy) zostanie dokonana poza terytorium Polski.


Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Organy podatkowe podkreślają jednak, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie wystarczy fakt, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług. Decydujący dla braku opodatkowania PCC jest jedynie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

Jeżeli strony umowy pożyczki są przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą i jednocześnie czynnymi podatnikami podatku VAT, to jeżeli podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie  art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT (który stanowi, że udzielenie pożyczek w ramach działalności gospodarczej jest czynnością zwolnioną z podatku od towarów i usług), to od tej pożyczki nie muszą płacić PCC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop na żądanie. Jak zgłosić? Kiedy przysługuje?

Co trzeba wiedzieć o urlopie na żądanie? Kiedy przysługuje? Jak skutecznie zgłosić taki urlop? Czy pracodawca może odmówić takiego urlopu? Jakie są wytyczne Państwowej Inspekcji Pracy? A co wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego?

Podatek (opłata) od posiadania psa 2024/2025. Kto zapłaci 173,57 zł? Do kiedy? Czy trzeba płacić podatek lub opłatę od posiadania innych zwierząt (np. kota)?

Potocznie zwany „podatek od psów”, to tak naprawdę opłata lokalna czyli opłata pobierana przez niektóre gminy. A opłata tym się różni od podatku, że może ale nie musi być wprowadzona na terenie danej gminy. Ile wynosi opłata od psa w 2024 roku? Kto musi ją płacić a kto jest zwolniony? Do kiedy trzeba wnosić tę opłatę do gminy?

Ile razy można dać darowiznę dziecku bez podatku w 2024 r.?

Darowiznę pieniężną dziecku można dać bez podatku wielokrotnie, bo nie jest istotne ile razy, ale trzeba uważać, aby po przekroczeniu limitu kwoty wolnej od podatku dokonać niezbędnych formalności urzędowych. Sprawdź, jakie kwoty wolne od podatku obowiązują w 2024 roku.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Zgłoś zaprzestanie działalności i sporządź remanent likwidacyjny. Wystrzegaj się popełnienia tych błędów.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Wystrzegaj się popełnienia błędów. Decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych i podatkowych. Jednym z aspektów, który często umyka uwadze podatników w trakcie likwidacji firmy, są obowiązki związane z VAT.

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?

Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury. Musi jednak wiedzieć, w jakich przypadkach rozliczyć go na bieżąco, a w jakich poprzez korektę deklaracji.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę. To nie jest zakazane. Jednak przygotuj sobie dobre argumenty, by uniknąć zarzutu obejścia prawa.

Podstawą opodatkowania jest to, co stanowi zapłatę otrzymaną z tytułu sprzedaży, włącznie z różnymi formami obniżek cen czy rabatów. Jednak obniżka ceny bez obiektywnego celu gospodarczego to dla organów skarbowych próba obejścia prawa.

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

REKLAMA