REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może ubiegać się skutecznie o zwrot VAT za materiały budowlane ?

Adam Kret
zwrot VAT za materiały budowlane
zwrot VAT za materiały budowlane
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli budowałeś (budujesz) lub remontowałeś swój dom lub mieszkanie tzw. systemem gospodarczym możesz ubiegać się o zwrot części VAT zawartego w cenie większości użytych materiałów budowlanych.

Od 2014 roku nastąpiła prawdziwa rewolucja w zasadach uzyskiwania zwrotu VAT za materiały budowlane. Zwrot ten został bardzo ograniczony podmiotowo i przedmiotowo. Niektórzy (osoby mające więcej niż 35 lat) stracili tą możliwość jeżeli nie zdążyli z wydatkami do końca 2013 roku. Od wydatków poczynionych w 2014 r. nie ma m.in. możliwości uzyskania zwrotu VAT za materiały użyte do remontu i budowy domów większych niż 110 metrów kwadratowych. Zasady te nie zmieniły się w kolejnych latach (2015, 2016, 2017) a także w 2018 roku.
Więcej na ten temat: Zwrot VAT za materiały budowlane 2018

Autopromocja

INFORAKADEMIA poleca: Należyta staranność w VAT

Uprawnienie do zwrotu VAT za materiały budowlane powstaje po łącznym spełnieniu kolejnych warunków:

1. Wydatki na zakup materiałów budowlanych, nastąpiły w związku z:

- budową domu mieszkalnego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne,

- przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, lub jego części (np. pomieszczenia) na cele mieszkalne,

- remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Urzędy skarbowe pozwalają uznać za remont również prace wykończeniowe domów lub mieszkań oddanych w stanie surowym.

Jeśli inwestycja miała mieszany cel - mieszkaniowo- usługowy (np. budowa domu, na parterze którego ma być prowadzony sklep) - można odzyskać VAT za materiały budowlane, tylko w części przypadającej na powierzchnię mieszkaniową.

Polecamy aktualny poradnik: Zwrot VAT za materiały budowlane

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - aktualne limity zwrotu

Sklep w domu jednorodzinnym zajmuje 1/3 powierzchni. Zwrotem VAT może być objęte 2/3 materiałów konstrukcyjnych budynku (w części przypadającej na powierzchnię mieszkalną).

Nie wszystkie prace budowlane podlegają uldze. Szczegółowy wykaz prac objętych zwrotem VAT znajduje się w załączniku do ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

2.Wydatki udokumentowane są fakturami VAT (w posiadaniu podatnika !)

Faktury powinny posiadać oznaczenie ewidencyjne towarów ( PKWiU). Zwróćmy na to uwagę sprzedawcy. Jeśli zabraknie oznaczeń, Urząd Skarbowy będzie musiał zbadać czy towary wskazane w fakturze objęte są zwolnieniem - wydłuży to niepotrzebnie postępowanie.

3. Nie wszystkie zakupione materiały uprawniają do zwrotu VAT.

Na większość materiałów budowlanych 1 maja 2004 r. wzrosła stawka VAT z 7% na 22%. Stąd wziął się pomysł by zrekompensować ludziom ten wzrost, co doprowadziło do pojawienia się omawianej ulgi.

Jednak nie wszystkie materiały przed akcesją do UE były obłożone 7 % VATem tylko stawką podstawową 22% i za te materiały zwrotu nie dostaniesz.

Wykaz materiałów podlegających uldze znajduje się w załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. - dotyczył wniosków złożonych do końca 2010 roku.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

4.Podatnik posiada „tytuł prawny” do nieruchomości.

Chodzi tu o prawo, które umożliwia korzystanie z nieruchomości (budynku lub lokalu). Jest to w szczególności m.in.:

- Własność, lub użytkowanie wieczyste

- Umowy cywilne : najmu, dzierżawy, użyczenia,

- Prawa spółdzielcze: lokatorskie i własnościowe.

5.Podatnik posiada pozwolenie na budowę, jeżeli tego wymagało prawo budowlane w odniesieniu do danej inwestycji ( np. budowa domu).

6. Nie można wnosić o zwrot VAT za usługi (robociznę).

Ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane może jedynie osoba fizyczna, która nie wykonywała robót budowlanych w ramach działalności gospodarczej (nie były płatnikami VAT- np. wykonawcami remontu). Dotyczy to również małżonka podatnika. Jeżeli jeden z małżonków dokonał np. remontu w ramach prowadzonej działalności, drugi małżonek nie może skorzystać z ulgi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop na żądanie. Jak zgłosić? Kiedy przysługuje?

Co trzeba wiedzieć o urlopie na żądanie? Kiedy przysługuje? Jak skutecznie zgłosić taki urlop? Czy pracodawca może odmówić takiego urlopu? Jakie są wytyczne Państwowej Inspekcji Pracy? A co wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego?

Podatek (opłata) od posiadania psa 2024/2025. Kto zapłaci 173,57 zł? Do kiedy? Czy trzeba płacić podatek lub opłatę od posiadania innych zwierząt (np. kota)?

Potocznie zwany „podatek od psów”, to tak naprawdę opłata lokalna czyli opłata pobierana przez niektóre gminy. A opłata tym się różni od podatku, że może ale nie musi być wprowadzona na terenie danej gminy. Ile wynosi opłata od psa w 2024 roku? Kto musi ją płacić a kto jest zwolniony? Do kiedy trzeba wnosić tę opłatę do gminy?

Ile razy można dać darowiznę dziecku bez podatku w 2024 r.?

Darowiznę pieniężną dziecku można dać bez podatku wielokrotnie, bo nie jest istotne ile razy, ale trzeba uważać, aby po przekroczeniu limitu kwoty wolnej od podatku dokonać niezbędnych formalności urzędowych. Sprawdź, jakie kwoty wolne od podatku obowiązują w 2024 roku.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Zgłoś zaprzestanie działalności i sporządź remanent likwidacyjny. Wystrzegaj się popełnienia tych błędów.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Wystrzegaj się popełnienia błędów. Decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych i podatkowych. Jednym z aspektów, który często umyka uwadze podatników w trakcie likwidacji firmy, są obowiązki związane z VAT.

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?

Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury. Musi jednak wiedzieć, w jakich przypadkach rozliczyć go na bieżąco, a w jakich poprzez korektę deklaracji.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę. To nie jest zakazane. Jednak przygotuj sobie dobre argumenty, by uniknąć zarzutu obejścia prawa.

Podstawą opodatkowania jest to, co stanowi zapłatę otrzymaną z tytułu sprzedaży, włącznie z różnymi formami obniżek cen czy rabatów. Jednak obniżka ceny bez obiektywnego celu gospodarczego to dla organów skarbowych próba obejścia prawa.

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

REKLAMA