| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Ochrona podatnika po zmianie interpretacji podatkowej

Ochrona podatnika po zmianie interpretacji podatkowej

Ochrona, jaką daje podatnikowi indywidualna interpretacja podatkowa trwa nawet po doręczeniu zmienionej interpretacji. Jednak nie zawsze oznacza to zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku. Pełnej ochrony nie uzyskają te osoby, które zrealizowały sytuację opisaną we wniosku o wydanie interpretacji jeszcze przed jej doręczeniem. Jednak i one mogą spać spokojniej, gdyż nie grozi im postępowanie karne skarbowe, czy konieczność płacenia odsetek za zwłokę.

Indywidualna interpretacja podatkowa, wydawana na wniosek podatnika przez organy podatkowe to swojego rodzaju koło ratunkowe, pozwalające na prawidłowe zastosowanie się do przepisów prawa podatkowego.

Niestety korzystna interpretacja może być w każdym czasie zmieniona - gdy fiskus uzna, że jest jednak błędna.

Zastosowanie interpretacji podatkowej nie szkodzi, nawet w przypadku jej zmiany

Pomimo, iż koszt pozyskania interpretacji indywidualnej jest relatywnie niski (wynosi 40 zł ),
to korzyści z niej płynące wydają się być bezcenne. Wynika to z faktu, iż sam fakt zastosowania się do treści indywidualnych interpretacji podatkowych nie może szkodzić wnioskodawcy nawet w przypadku, gdy ta została zmieniona lub nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

Oznacza to, że niezależnie od niekorzystnych wyników kontroli podatkowej w zakresie związanym z zastosowaniem się do wskazówek,  przedstawionych w interpretacji przeciwko podatnikowi, nie może zostać wszczęte postępowanie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jak również  nie zostanie on obciążony karnymi odsetkami za zwłokę.

Ponadto, nie bez znaczenia wydaje się możliwość zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem oceny. 

Po co człowiekowi interpretacja podatkowa

Zmiana i uchylenie treści wydanej interpretacji podatkowej

Zastosowanie się do interpretacji, która następnie uległa zmianie lub nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie będącym przedmiotem interpretacji podatkowej, ale tylko przy spełnieniu następujących warunków.

1. jeżeli zobowiązanie nie zostało wykonane prawidłowo, w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej;

oraz

2. skutki podatkowe związane ze zdarzeniem zaistniałym w określonym w interpretacji stanie faktycznym, będącym przedmiotem interpretacji, miały miejsce dopiero po doręczeniu interpretacji indywidualnej albo po opublikowaniu interpretacji ogólnej.

Skutki zmiany interpretacji podatkowej

Zwolnienie, ale tylko w okresie rozliczeniowym, w którym doręczona została interpretacja

Wspomniane wyżej zwolnienie jest ograniczone w czasie.  Obowiązuje ono do:

 - końca roku podatkowego, w którym opublikowano zmienioną interpretację ogólną, doręczono zmienioną interpretację indywidualną albo doręczono organowi podatkowemu odpis orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną ze stwierdzeniem jego prawomocności – w przypadku rozliczenia rocznego;

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK