| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Podatnik, dokonujący sprzedaży wysyłkowej ma w niektórych przypadkach prawo wyboru kraju opodatkowania VAT tej sprzedaży. W innych przypadkach jest to z góry uregulowane przepisami ustawy o VAT.

Jak już była wyżej mowa zasada opodatkowania dostawy w kraju dostarczenia towaru obowiązuje po przekroczeniu kwot limitów sprzedaży z danym krajem. Pomimo, że taka regulacja w większości wypadków może się okazać korzystna dla podatnika to pamiętać należy, że rodzi ona określone obowiązki. Podatnik musi bowiem zarejestrować działalność na terytorium innego państwa.

Dodatkowo, co rzadkie, stawki podatku VAT w państwie dostarczenia towaru mogą być wyższe niż w Polsce. W konsekwencji za korzystniejsze podatnik może uznać rozliczenie podatku od towarów i usług w Polsce. W takiej sytuacji należy postawić sobie pytanie: czy w świetle regulacji ustawy o VAT dopuszczalne jest dalsze opodatkowanie sprzedaży wysyłkowej w państwie wysyłki, pomimo że całkowita wartość sprzedaży do danego państwa przekroczyła przyjęte przez ten kraj limity?

Aby odpowiedzieć na postawione pytanie należy przyjrzeć się bezpośredniej regulacji w tym zakresie.

Sprzedaż wysyłkowa – zasady rozliczenia VAT

Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju - zarys regulacji VAT

Kwoty limitów przy sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej

Opodatkowanie VAT zaliczki przy sprzedaży wysyłkowej

Przepis art. 23 ust. 4 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku przekroczenia kwoty ustalonej przez państwo członkowskie, miejsce opodatkowania na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów obowiązuje, począwszy od dostawy, którą przekroczono tę kwotę. Przedmiotowa regulacja nie pozostawia wątpliwości – podatnik w sytuacji przekroczenia kwoty limitu zobligowany jest do opodatkowania sprzedaży wysyłkowej na terytorium przeznaczenia wysyłanych lub transportowanych towarów.

Jednocześnie przy braku jakichkolwiek innych przepisów, które wprowadziłyby dopuszczalne odstępstwo od tej reguły, kwestia wydaje się być przesądzona.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 listopada 2010 r. (nr IBPP3/443-593/10/DG).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »