| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Łączenie lub przekształcanie spółek jest jednym z częstszych przypadków występujących w obrocie gospodarczym. Czynności te nie pozostają bez wpływu na rozliczenia podatkowe i to nie tylko łączonych czy dzielonych spółek, ale również ich wspólników.

Zgodnie z art. 93a par. 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązku przekształcanej osoby lub spółki. Jest to tzw. zasada sukcesji podatkowej, która dotyczy także osób prawnych powstałych w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych osobowych i kapitałowych spółek handlowych etc. Zakres sukcesji podatkowej jest zatem wyznaczony stosunkowo szeroko. Czy obejmuje on również prawo do odliczania strat?
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został on osiągnięty. Dochód ten stanowi nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Przy ustaleniu dochodu nie uwzględnia się m.in. strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jasno określają, że przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów uzyskania przychodów, a w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, także straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem przekształconych spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe.
Generalną zasadą jest więc zakaz rozliczania strat przez następców prawnych, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę kapitałową.
Spółkami kapitałowymi są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne. Przewidziany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wyjątek będzie miał zatem zastosowanie w komentowanej sprawie, gdyż planowane jest przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną.
Przekształcenie oznacza zmianę formy ustrojowej, z jednoczesnym zachowaniem istniejącej już osobowości prawnej i bytu prawnego. Spółka przekształcana nie ulega rozwiązaniu, likwidacji i wykreśleniu z rejestru, jest kontynuatorem bytu prawnego i gospodarczego spółki przekształcanej.
W rezultacie ustalając podstawę opodatkowania, spółka akcyjna powstała z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie uprawniona do odliczenia straty, jaką poniosła spółka przekształcana na ogólnych zasadach, z uwzględnieniem rozliczeń dokonanych przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przed przekształceniem (czyli de facto tak, jakby przekształcenie nie miało miejsca). Jest to jedyny przypadek zmiany formy prawnej niepociągający za sobą utraty prawa do odliczenia strat.
Podatnicy powinni pamiętać, że o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
BARTOSZ GŁOWACKI, ekspert podatkowy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK